Strona główna >
Aktualności > Światowy Dzień Serca
Aktualności
Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca

29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Inicjatorem jest Światowa Federacja Serca, we współpracy z WHO, UNESCO i UNICEF. Celem obchodów jest upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń, zapobieganie chorobom układu krążenia oraz promocja zdrowego stylu życia. Schorzenia sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Głównym powodem chorób jest nieodpowiedni styl życia, brak ruchu, palenie tytoniu czy stres.

W ramach Światowego Dnia Serca mieszkańcy Ełku mogli skorzystać z bezpłatnych badań kardiologiczno-diabetologicznych. Bezpłatne badania „Strefa na Zdrowie Polpharmy” były realizowane we współpracy z Urzędem Miasta Ełku. Ideą akcji profilaktyki prozdrowotnej „Strefa na Zdrowie Polpharmy” było ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40 r. ż.

Badania odbyły się 19 września 2021r.w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera. W godz. 10:00 – 18:00 mieszkańcy Ełku powyżej 40 roku życia mogli skorzystać z następujących badań i konsultacji:

  • Profil lipidowy – badanie: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji cholesterolu zawierających odpowiednio LDL i HDL,
  • EKG i ciśnienie tętnicze,
  • INR i czas PT – badanie wykrywające zaburzenia w krzepnięciu krwi,
  • Hemoglobina glikowana – badanie oceniające średnie stężenie glukozy we krwi w okresie z ostatnich 6 tygodni.

Akcja była również odpowiedzią na potrzeby pacjentów, którzy w trakcie pandemii nie mieli i wciąż nie mają dostatecznego dostępu do specjalistów i terapii.