Aktualności > „Koperty Życia” ratują także ełczan
„Koperty Życia” ratują także ełczan

Urząd Miasta Ełku przystąpił do ogólnopolskiej akcji społecznej pn. „Koperta Życia”. Polega ona na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o swoim stanie zdrowia. Inicjatywa skierowana jest szczególnie do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Koperty są bardzo przydatnym źródłem informacji dla ratowników medycznych podczas interwencji u osoby chorej.

W ogólnopolską akcję społeczną „Koperta Życia” aktualne włączyło się ponad 500 samorządów, instytucji oraz prywatnych firm.

„Koperta Życia” to plastikowa koperta, zawierająca formularz, w którym są umieszczone najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, dane osobowe (w tym nr PESEL). Koperta m.in. z takimi informacjami powinna być przechowywana w mieszkaniu w miejscu, które jest łatwo dostępne i widoczne, np. w lodówce.

„Koperta życia” przydatna jest lekarzom i ratownikom pogotowia wezwanym na interwencję w domu chorego. Stanowi istotną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie.

Dlatego okrągła naklejka z napisem „Tu jest Koperta Życia” powinna być przymocowana w widocznym miejscu w mieszkaniu lub na drzwiach wejściowych.

Natomiast naklejka w kształcie koperty z napisem „Koperta Życia” powinna być umieszczona w miejscu, w którym koperta jest przechowywana, np. na lodowce.

Cały pakiet składający się na „Kopertę życia” można odebrać w:

• Urzędzie Miasta Ełku Wydziale Polityki Społecznej ul. Piłsudskiego 2 pok. 15;
  • Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku ul. Piłsudskiego 8;
  • Środowiskowym Domu Samopomocy „Lawendowy Zakątek” ul. Kościuszki 28B;
  • Środowiskowym Domu Samopomocy „Pod Kasztanami” ul. Kościuszki 33.

Jednocześnie informujemy, że pakiety można odebrać tylko ze wskazanych wyżej instytucji oraz nie są one dystrybuowane przez osoby trzecie.

Osoba, która odbierze swój pakiet, zgłasza się z „Kopertą Życia” do swojego lekarza rodzinnego, który wypełnia formularz. Karta informacyjna jest ważna przez 1 rok.

Udział w akcji „Koperta Życia” jest dobrowolny i bezpłatny.

Szczegółowe informacje na temat akcji na: https://kopertazycia.pl/