Strona główna >
Aktualności > EŁK TU BIJE MOJE SERCE
Aktualności

EŁK TU BIJE MOJE SERCE

Dziś odbyło się IV Forum Kardiologiczne, którego celem było pokazanie młodym ełczanom jaki wpływ na funkcjonowanie człowieka ma zapobieganie chorobom i prowadzenie zdrowego stylu życia.

Dbając o zdrowie naszych mieszkańców od kliku lat organizujemy Fora Kardiologiczne „Ełk tu bije moje serce”. Zapadalność na choroby serca dotyka coraz młodszych ludzi. Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i stanowią ok. 46 % wszystkich zgonów. Zapadalność na te schorzenia wzrasta. Mimo coraz lepszej diagnostyki i coraz nowocześniejszych metod leczenia, w Polsce co roku z powodu chorób układu krążenia umiera 200 tysięcy osób. Przyczyną jest m.in. stres, mało ruchu, zła dieta. Chorobom układu krążenia można zapobiec. Wystarczy zmodyfikować niektóre czynniki ryzyka, np. kontrolować poziom cholesterolu, cukru, a także masę ciała. Warto także rzucić palenie i unikać picia alkoholu. Najlepszym lekarstwem i sposobem powstrzymania wzrostu zachorowalności jest wprowadzenie od najmłodszych lat edukacji w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia oraz chorób sercowo – naczyniowych.

Tym razem Forum skierowane było do uczniów 6 klas ełckich szkół podstawowych. Chcemy uczyć młodych ludzi zdrowego stylu życia i wszczepić w nich nawyk dbania o swoje zdrowie. Chcemy nauczyć młodych ludzi jak dbać o swoje serce. IV Forum Kardiologiczne „Ełk – tu bije moje serce” odbyło się w godz. 9.00 – 10.30 na Sali „Zebra” Ełckiego Centrum Kultury. Spotkanie rozpoczął Pan Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Miasta Ełku, który przekazał wszystkim dzieciom serduszka – „Ełk tu bije moje serce”. Następnie o chorobach sercach, przyczynach i objawach oraz zdrowym stylu życia mówiła Pani lek. med. Marta Gotowicz ze Szpitala „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. Pani Agnieszka Szczuka poprowadziła Zumbę, do tańca włączyli się chętnie wszyscy uczestnicy. O zdrowym rozwijaniu pasji i wadze marzeń w naszym życiu opowiadał Pan Wiktor Kurczak ze Stowarzyszenia ALTERNATYWA. Na koniec Pan Wiktor Malinowski ze Stowarzyszenia Społeczno – Artystycznego KULTYWATOR poprowadził Panel o zdrowym odżywianiu. Dzieci brały udział w zawodach mielenia mąki ze zbóż za pomocą specjalnego roweru.  W nagrodę za udział w konkursie każda klasa otrzymała sadzonki pomidorów do chodowania.