Strona główna >
Aktualności > Seminarium „Choroba Alzheimera – diagnoza…’
Aktualności

Seminarium „Choroba Alzheimera – diagnoza…’

Choroba Alzheimera – „wielkie zapominanie”21 września to Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. Szacuje się, że od 2010 r. o 17% wzrosła liczba chorych na Alzheimera. Jest ich na świecie ponad 44 mln,  a w Polsce ponad 400 tys. osób choruje  z powodu otępienia i zaburzeń pamięci. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera. Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne.Mogą dotknąć każdego z nas, w każdym wieku i czasie. Im wcześniej zauważone objawy i podjęta terapia, tym większa nadzieja na powstrzymanie choroby, a w licznych przypadkach, powrotu do sprawności.

Jakie są pierwsze objawy Alzheimera?

Choroba polega na utracie lub upośledzeniu tzw. wyższych czynności korowych, jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa czy ocena sytuacji. Prowadzi do nieodwracalnej utraty komórek nerwowych w mózgu. Alois Alzheimer opisał tę chorobę w 1907 roku. Nazwał ją wtedy „wielkim zapominaniem”. Nie chodzi jednak tylko o utratę pamięci i problemy podczas wykonywania codziennych czynności, lecz także o istotne zmiany osobowości, prowadzące do „zapomnienia” tożsamości.

Choroba zaczyna się bez widocznych objawów, a medycyna nadal nie zna metod pozwalających na jej wczesne wykrywanie. Naukowcy sądzą, że może minąć nawet 10 lat zanim pojawią się symptomy pozwalające na postawienie diagnozy. Ubytek komórek nerwowych może wtedy sięgać nawet kilkudziesięciu procent.
Warto być jednak wyczulonym na pierwsze objawy i przyglądać się codziennemu funkcjonowaniu bliskich osób.

Podejrzewasz, że bliska osoba może chorować na alzheimera? Oto lista 10 objawów:

  1. Zaburzenia pamięci w codziennym funkcjonowaniu
  2. Trudności z planowaniem, liczeniem czy robieniem zakupów
  3. Zapominanie o ważnych wydarzeniach
  4. Utrata zainteresowania własnym hobby
  5. Unikanie kontaktów społecznych
  6. Zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni
  7. Zaburzenia widzenia, oceny odległości czy rozróżnianiem kolorów
  8. Trudności językowe
  9. Zaburzenia nastroju (m.in. apatia, lęki, urojenia) i zmiana osobowości
  10. Zaniedbywanie higieny osobistej

Choroba dotyka także rodziny, opieka nad osobą chorą na Alzheimera, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach, wymaga obecności przy nim przez 24 godziny na dobę. To czas wymagający wielu wyrzeczeń i wyczerpujący emocjonalnie. Poza tym w wielu przypadków głównym opiekunem jest małżonek osoby chorej, sam często z problemami zdrowotnymi i wymagający wsparcia. Innym członkom rodziny zwykle bardzo trudno pogodzić z pracą zawodową, a nieraz brakuje fachowej wiedzy potrzebnej, żeby jak najlepiej zająć się cierpiącym bliskim.Rodziny potrzebują wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię,jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.W Ełku w lutym br.  roku powstał ośrodek wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami psychicznymi, który mieści się przy ul. Kościuszki 28B w Ełku. Osoby potrzebujące są objęte kompleksową pomocą, wsparciem, dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb, w tym z zajęciami usprawniającymi. Całe otoczenie ośrodka i program w nim realizowany jest tak, by jak najlepiej wspomagać chorych i zapewnić im jak największe bezpieczeństwo. Obecnie przebywa w nim 34 osoby, w tym 19 z chorobą Alzheimera.  W ramach obchodów Światowego Dnia Osób z Chorobą Alzheimera Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku i  Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami organizuje seminarium  „Choroba Alzheimera – diagnoza…’. Seminarium skierowane jest do osób, które zawodowo lub prywatnie stykają się z problemami zaburzeń psychicznych dorosłych, a szczególnie z chorobą Alzheimera.

Spotkanie odbędzie się 23 września br. w godz. 13:00-16:00 w sali Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Kościuszki 28 B w Ełku, w trakcie którego uczestnicy będą mogli poznać pierwsze, objawy choroby Alzheimera. Specjalista neurolog Ireneusz Chajewski udzieli porad specjalistycznych jakie symptomy mogą być znakiem choroby Alzheimera, których zidentyfikowanie pomoże w szybszym postawieniu diagnozy i podjęciu właściwego leczenia.