Strona główna >
Aktualności > Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych
Aktualności
Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych

Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych

W nocy z 8 na 9 lutego 2017 r. (ze środy na czwartek) na terenie Ełku realizowane będzie ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Głównym celem akcji jest uzyskanie informacji o bezdomnych przebywających na danym terenie. Otrzymane dane służą do planowania oraz realizacji lokalnej polityki społecznej w zakresie problematyki bezdomności. Badanie liczby bezdomnych organizowane jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i przeprowadzane jest systematycznie co 2 lata, w miesiącach zimowych (pierwsza taka akcja odbyła się w styczniu 2010 r.)

Liczenie odbywa się w każdej polskiej gminie (w tym samym czasie), we wszystkich możliwych instytucjach i miejscach, w których mogą się znajdować osoby bezdomne tj.: w noclegowniach, szpitalach oraz innych placówkach niosących pomoc bezdomnym.

Osoby przeprowadzające badanie będą musiały dotrzeć także do osób bezdomnych, przebywających w pustostanach, ogródkach działkowych, parkach, altanach i domkach letnich i działkowych, klatkach schodowych.W Ełku badaniami liczby osób bezdomnych koordynować będzie Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta przy wsparciu i zaangażowaniu Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, Komendy Powiatowej Policji w Ełku, Straży Ochrony Kolei w Ełku, „Pro-Medica” w Ełku  Sp. z o.o., 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Sp. ZOZ w Ełku oraz Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar – Markot i „Caritas” Diecezji Ełckiej.

Ponadto tego dnia zapraszamy wszystkich bezdomnych do skorzystania z darmowego ciepłego posiłku oraz ubrania. W Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar – Markot i Domu im. Św. Ojca Pio „Caritas” Diecezji Ełckiej. Każdy kto się zgłosi do placówki zostanie objęty wsparciem.Zwracamy się również do mieszkańców Ełku o pomoc w realizacji badania i przekazywanie informacji na temat bezdomnych przebywających np. na klatkach schodowych, w piwnicach lub w innych znanych Państwu miejscach, telefonicznie: Straży Miejskiej – 986 lub Policji – 997