Aktualności > Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

W dniu 12 maja 2015 r. obchodziliśmy niezwykle ważne święto – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dzień ten należy do tych szczególnych, gdyż przypada w rocznicę urodzin Florence Nightingale, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarskiej i prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Jego wyjątkowość pozwala  na wyrażenie uznania dla zaangażowania oraz trudu dla osób, które wykonują ten trudny i ofiarny zawód.

Profesja pielęgniarki i położnej wymaga fachowej wiedzy oraz kompetencji. Traktowana nie tylko jako zawód, ale sztuka działania i dynamicznie rozwijająca się nauka, daje bardzo pozytywne prognozy na przyszłość. Należy zatem mieć na uwadze, iż nikt i nic nie jest w stanie zastąpić wiedzy medycznej oraz pomocy udzielanej pacjentom przez personel pielęgniarski. Pomocy, która okazywana jest w najbardziej intymnych  momentach ludzkiego życia: wzniosłych chwilach narodzin, po te przykre – związane ze śmiercią. Dlatego też służbę pielęgniarską słusznie uznaje się za jeden z najbardziej odpowiedzialnych profesji, która jako jedna z nielicznych dotyka istoty samego człowieczeństwa.

Celem podkreślenia istoty oraz doniosłości roli pielęgniarek oraz położnych w systemie opieki zdrowotnej, w dniu 30 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w Ełckim Centrum Kultury odbyło się oficjalne spotkanie, którego gospodarzem był Prezydent Miasta Ełku – Pan Tomasz Andrukiewicz. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Grażyna Rogala – Pawelczyk – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Pan  Andrzej Bujnowski Prezes Zarządu „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o, Pan płk. lekarz Zbigniew Plak – Komendant 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Ełku, Pan Marcin Radziłowicz– sekretarza Miasta Ełku i Przewodniczący Rady Nadzorczej „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o., Pani Ewa Faliszewska- Pielęgniarka Naczelna „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o., Pani Elżbieta Araminowicz – Kierklo – Pielęgniarka Naczelna Szpitala Wojskowego z Przychodnią oraz wszystkie pielęgniarki i położne z „Pro-Medica” w Ełku, 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią, Przychodni rodzinnych z terenu naszego miasta, Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej i Niebieskiego Parasola.

Nie zabrakło także części artystycznej, która uświetniła istotę spotkania. Dla zebranych gości zaśpiewał słynny Ełczanin – Piotr Karpienia, który otrzymał gromkie brawa. Uroczyste spotkanie zakończone zostało pysznym poczęstunkiem, gdzie przy wspólnej kawie goście wymieniali doświadczenia oraz spostrzeżenia na temat profesji Pielęgniarek i Położnych.

Spotkanie dało możliwość otwartej rozmowy z Panią Grażyną Rogala – Pawelczyk – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, która odpowiadała na pytania zaproszonych.

Ponadto w Urzędzie Miasta Ełku odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: Prezydent Miasta Ełku – Pan Tomasz Andrukiewicz, Pani Grażyna Rogala – Pawelczyk – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Pan płk. lekarz Zbigniew Plak – Komendant 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Ełku, Pan  Andrzej Bujnowski Prezes Zarządu „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o, Pani Ewa Faliszewska- Pielęgniarka Naczelna „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o., Pani Elżbieta Araminowicz – Kierklo – Pielęgniarka Naczelna Szpitala Wojskowego z Przychodnią. Podczas spotkania ustalano kierunki działań w podejmowaniu inicjatyw tworzenia nowych perspektyw na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Ełku, a także całym regionie.