KONFERENCJA PRZECIWDZIAŁAMY OTYŁOŚCI
Problem otyłości dotyczy niemal wszystkich krajów rozwiniętych i szybko rozwijających się i określana jest chorobą cywilizacyjną. Otyłość uważana jest za pandemię XXI wieku. Stanowi poważny problem naszego społeczeństwa, który dotyczy zarówno dzieci, jak i osób starszych. Leczenie otyłości jest procesem bardzo złożonym, a najskuteczniejszą metodą walki z nią jest przemyślana i efektywna profilaktyka, gdyż każdy wie, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Większość ludzi zapomina, że dobre samopoczucie i zdrowie zależy od codziennej diety. Niewłaściwy sposób odżywiania to główna przyczyna otyłości i nadwagi, która powoduje nagromadzenie w organizmie tkanki tłuszczowej. Dlatego też niezmiernie ważna jest wczesna i skuteczna profilaktyka, gdyż każdy wie, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Efektywna profilaktyka to przede wszystkim edukacja i promocja w zakresie zdrowego stylu życia. Nie zawsze jednak zdrowy styl życia wystarcza, aby skutecznie zapobiegać i leczyć otyłość. Czasami niezbędna jest interwencja w postaci operacyjnego leczenia.
Mając na względzie dobro społeczeństwa oraz podnoszenie świadomości w zakresie leczenia otyłości, także w środowisku lekarskim, w dnia 16 – 17 października 2015 r., Fundacja Rozwoju Chirurgii Laparoskopowej i Bariatrycznej przy wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Ełku, zorganizowała spotkanie, które odbyło się w ramach projektu: „Konferencja przeciwdziałamy otyłości”. Podczas tego wydarzenia przedstawione zostały światowe wyniki leczenia w chirurgii bariatycznej oraz nowe procedury operacyjne. Spotkanie to było doskonałym pretekstem do podnoszenia świadomości w kwestii tego, iż operacyjne leczenie otyłości jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem leczenia osób otyłych. Operacja bariatryczna statystycznie przedłuża życie pacjenta o co najmniej 10 lat. Zmniejsz to ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej o ok. 40 razy. Współistniejące z otyłością nadciśnienie w 70%. mija po operacji. Z kolei u 80% chorych chirurgiczne leczenie otyłości stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów terapii cukrzycy typu 2.
Sama operacja jednak nie rozwiązuje całkowicie problemu. Niezmiernie istotna jest tutaj zmiana nawyków żywieniowych, zgodna z zasadami zdrowego stylu życia, a także dbałość o aktywność fizyczną. Wciąż niska świadomość zagrożenia chorobami będącymi wynikiem nadwagi oraz otyłości zobowiązuje do prowadzenia permanentnej profilaktyki, dotyczącej badań w tym zakresie oraz edukacji zdrowotnej.