Strona główna >
Aktualności > Informacja NFZ gdzie się leczyć podczas długiego weekendu
Aktualności

Informacja NFZ gdzie się leczyć podczas długiego weekendu

Podczas długiego majowego weekendu, w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy:

  1. Punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę.
  2. Izby przyjęć lub Szpitalne Odziały Ratunkowe – w razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

WAŻNE! Pacjenci, którzy podejrzewają, że ich zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinni skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalnie przygotowanym szpitalem jednoimiennym bądź placówką z oddziałem zakaźnym.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy Zespołu Ratownictwa Medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

WAŻNE! Jeśli chory podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

Pacjenci mogą korzystać również z infolinii i teleporad:

  1. Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ 800 190 590 – bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, a także w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia psychologicznego.
  2. Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer (+48) 22 125 66 00.
  3. Platforma Teleporad na www.pacjent.gov.pl dla wszystkich, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem.