logotyp

Aktualności

 

Forum międzypokoleniowe o charakterze międzykulturowym

 

 

 

pn. „Zabawa łączy pokolenia – integracja międzykulturowa”

 

 

07.10.2022 r. 10.00 – 12.00

 

 

Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej

 

 

 

Program:

 

 

 

1. Zajęcia integracyjne (muzyczno-taneczne).

 

2. Konkursy z nagrodami.

 

3. Warsztaty kulinarne – bezpłatny poczęstunek.

 

4. Zajęcia manualne – wystawa rękodzieła.

 

5. Zwiedzenia ECRS.

 

6. Malowanie twarzy.

 

7. Stoiska:

 

- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (pomiar ciśnienia, stoisko dot. zdrowia)

 

- ŚDS Lawendowy Zakątek

 

- Wyższa Szkoła Gospodarki Filia Ełk

 

- Indywidualne konsultacje psychologiczne

 

- Seniorzy- Seniorom

 

- MONAR

 

- MOPS

 

- Stoisko Ukraińskie

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Światowy Dzień Serca – zbadaj się bezpłatnie w Ełku!

 

Zapisy od 26 września 2022 r.

 

 

 

Już 2 października 2022 roku, w niedzielę, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań
i konsultacji lekarskich.

 

Z okazji Światowego Dnia Serca Prezydent Miasta Ełku i Firma Adamed zaprasza na strefy bezpłatnych badań w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku przy ul. Władysława Szafera 2 w godz. 10.00 – 18.00.

 

Oferta jest bardzo bogata. Będzie można skorzystać z badań kardiologicznych: echo serca, lipidogram (poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, LDL, trójglicerydów), ale równieżzbadać poziom glukozy, zmierzyć ciśnienie i tętno.

 

Nie zabraknie również lekarza pulmunologa, który wykona badanie pulmonologiczne, czyli spirometrię, a lekarz diabetolog dokona badań diabetologicznych.

 

Na pacjentów czekać będzie okulista, który zbada dno oka, oceni siatkówkę i naczynia. Stan tarczy nerwu wzrokowego i plamki żółtej zbada oftalmoskopem oraz wziernikiem okulistycznym.

 

Będzie można również zrobić USG jamy brzusznej oraz narządu gruczołu krokowego, lub piersi, tarczycy, jąder.

 

Ponadto eksperci z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przeprowadzą warsztaty o emocjach.

 

Będzie możliwość zapisania się na badania w dniu wydarzenia, ale warto zarejestrować się wcześniej tj. 26 września 2022 r. przez Internet na www.AdamedDlaRodziny.com.

 

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zaproszenie do składania ofert na wybór Realizatora:

na przeprowadzenie Programu polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie

 

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na przeprowadzenie na terenie Miasta Ełku szczepień przeciw grypie dla osób od 65 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku.

Oferty należy składać do dnia 21 września 2022 r. do godz. 15.30 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2 pok. nr 16, I piętro.

Zaproszenie do składania ofert na wybór Realizatora:
Programu polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie dla osób od 65 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku.
Zapytanie ofertowe

Zgodnie z art. 48b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych                          ze środków publicznych
I. Zamawiający:
Gmina Miasto Ełk, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4, 1__9 – 300 Ełk
II. Przedmiot oferty:
       1. Przedmiotem oferty jest realizacja programu pn. „Program polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie dla osób od 65 do 75 roku życia zamieszkałych na terenie Miasta Ełku”.
       III. Warunki realizacji Programu:
1. Program będzie przeznaczony dla mieszkańców Miasta Ełku
2. Termin realizacji: od dnia podpisania umowy do grudnia 2022 r.
3.  Przez realizację Programu należy rozumieć:
- edukację na temat zachorowania na grypę, szczepień ochronnych i możliwych odczynów poszczepiennych, sposobie postępowania oraz miejscu gdzie można się zgłosić w razie ewentualnych działań niepożądanych,
- przeprowadzenie wywiadu i badania lekarskiego kwalifikującego do szczepienia,
-  dokonanie rozeznania rynku w zakresie zakupu szczepionek,
- wykonanie szczepienia czterowalentną szczepionką przeciw grypie, zgodnie z obowiązującą procedurą i zaleceniami producenta szczepionki,
- zaszczepienie osób od 65 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku, zgłaszających się do podmiotu leczniczego,
- wypełnienie anonimowej ankiety satysfakcji przez osobę badaną,
- sporządzenie sprawozdania merytorycznego i zestawienia zbiorczego ankiet satysfakcji.
4. Liczba osób biorących udział w szczepieniach wyniesie ok. 1150.
5. Oferty mogą być składane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
6. Środki finansowe przeznaczone na realizację szczepień w 2022 r. pochodzą z budżetu Miasta Ełku i wynoszą 92 000 zł.
7. W trakcie realizacji usługi Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany terminu realizacji szczepień lub zwiększenie liczby pacjentów zaszczepionych, gdy wystąpią okoliczności, których nie można było przewidzieć na etapie podpisywania umowy.
8. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odwołania konkursu ofert oraz zmiany warunków konkursu ofert bez podania przyczyny.
IV. Oferta powinna zawierać:
Podanie ceny brutto za całość realizacji zaszczepienia ok. 1150 osób, uwzględniając wszelkie koszty realizacji usługi, w tym wykonanie badania, zaszczepienie 1 dawką szczepienia, utylizację odpadów.
IV. Miejsce i termin składania ofert:
- Oferty należy składać do dnia 21 września 2022 r. do godz. 15.30 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 2, pok.16, I piętro.
- Oferty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę.
- Oferty należy składać w zamkniętej kopercie z dopiskiem:
„Oferta na przeprowadzenie szczepień przeciwko grypie dla osób od 65 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku”.
V. Sposób oceny ofert:
    1. Kryterium wyboru – najniższa cena brutto za całość realizacji usługi.
    2. O wyborze najkorzystniejszej ofert zostaną poinformowani wszyscy uczestnicy konkursu. Następnie zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Od decyzji Urzędu Miasta w Ełku nie przysługuje odwołanie ani zażalenie.
VI. Osoba do kontaktu:
Marta Gienieczko, tel. 87 732 62 28, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Załącznik:

Zapytanie ofertowe

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Jubileusz 50 lecia pożycia małżeńskiego

Ponad pięćdziesiąt par z Ełku, obchodzących w tym roku jubileusz 50-lecia ślubu, zgromadziło się w niedzielne przedpołudnie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a homilię wygłosił ks. prał. Mieczysław Brzóska, moderator miasta Ełku.
Podczas Mszy św. jubilaci odnowili swoje przyrzeczenie małżeńskie. Na zakończenie uroczystości jubilaci otrzymali błogosławieństwo Biskupa Ordynariusza oraz List gratulacyjny, który wręczył Tomasz Andrukiewicz, prezydent Miasta Ełku.

Po Mszy św. ciąg dalszy uroczystości miał miejsce przy wspólnym stole, do którego byli zaproszeni jubilaci i ich goście.

 

Organizatorami uroczystości był Urząd Miasta Ełku wraz z Kurią Biskupią – Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

FESTYN RODZINNY

"Razem mamy super moc! - Integracja Polsko - Ukraińska"

 11 czerwca 2022 r. w Parku Kopernika w godz. 15.00-20.00.

 

W ramach obchodów Ełckich Dni Rodziny Prezydent Miasta Ełku zaprasza na rodzinny festyn "Razem mamy super moc! - Integracja Polsko- Ukraińska", który odbędzie się11 czerwca 2022 r. vis a vis Parku Kopernika w godz. 15.00-20.00.(w pobliżu Skateparku). Dmuchańce, stare podwórkowe zabawy, zawody z nagrodami w kręceniu Hula - Hop, malowanie na "byle czym", koncerty muzyczne ełckich artystów, pyszne ukraińskie dania, bezpłatna grochówka i bigos, dmuchańce dla dzieci, pyszne gofry i wiele innych atrakcji czekać będzie  na Was już w sobotę.

W programie m.in.:polsko-ukraińskie występy taneczne i muzyczne, zabawy integracyjne, stoiska z wyrobami polskimi i ukraińskimi, bezpłatne dmuchańce, wata cukrowa, popcorn, bigos, grochówka, pokaz ognia FIRESHOW, koncerty: Zespół Whispers, Ta Pani, Disco Adamus, Faustii.

 

___________________________________________________________________________________________________________________

Dni Patrona Miasta Ełku św. Jana Pawła II

Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Jego Ekscelencja  Ks. Bp. Jerzy Mazur serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Ełku na uroczystą Mszę Świętą z okazji Dnia Patrona naszego miasta Św. Jana Pawła II. Uroczysta  homilia odbędzie się  8 czerwca 2022 r. (środa) o godz. 19.00 na Placu Jana Pawła II.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Piknik na kocykach "Rodzina wolna od niemocy"

W ramach obchodów Ełckich Dni Rodziny w naszym mieście, Prezydenta Miasta Ełku zaprasza na piknik na kocykach „Rodzina wolna od niemocy”, który obędzie się 28 maja 2022 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w godz. 15.00-19.00.

 

W programie: ognisko, karaoke, konkursy z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, stoisko profilaktyczne, mobilny punkt z doradztwem z zakresu uzależnień od alkoholu, narkotyków i uzależnień behawioralnych oraz pokaz filmów edukacyjno-profilaktycznych.

 

Weź ze sobą koszyk i kocyk!

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ełckie Dni Rodziny 2022

Elk24.pl | Rozpoczęły się obchody Ełckich Dni Rodziny

 

W dniach od 15 maja do 15 czerwca w naszym mieście będziemy obchodzili Ełckie Dni Rodziny pod hasłem "Rodzina z wartościami to silna rodzina". Ełckie instytucje, szkoły i przedszkola oraz parafie zaplanowały łącznie ponad 180 różnych wydarzeń, w tym pikniki i festyny rodzinne.

Szczegółowy kalendarz

 

____________________________________________________________________________________________________________

Piknik Wielkanocny

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społeczenej w Ełku wraz z Fundacją Innowacja organizują Piknik Wielkanocny, który odbędzie się w dniu 19.04.2022 r. o godz.14.00 w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej"Stajnia" przy ul. Kościuszki 27 A. Serdecznie zapraszamy.

 

______________________________________________________________________________________________________________________________

Nabór kandydatów do pracy w środowisku otwartym

 

Prezydent Miasta Ełku ogłasza nabór na 6 kandydatów do pracy w środowisku otawrtym z dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzicami zagrożonymi wykluczeniem społecznym bądź wykluczspołecznie.

Zapraszamy do sładania ofert. Wszelkie informacje dotyczące konkursu udzielane są w Wydziale Polityki Społecznej ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2, telefonicznie 877326266 lub drogą elektroniczną e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ogłoszenie o naborze

Załącznik nr 1. Oferta.

Załacznik nr 2 Oswiadczenie o niekaralności.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Zaproszenie do składania ofert na wybór realizatora usługi: Przeprowadzenie w 2022 r. szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie miasta Ełku dla dziewczynek w wieku 9-14 lat

Zaproszenie do składania ofert

 

________________________________________________________________________________________________________________________

Uroczyta Inauguracja Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko Mazurskiego

                                                         20220316 104119                       20220316 104934

Z przyjemnością informujemy, że Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Zarządzeniem Nr 233/2021 z dnia 21 grudnia 2021 roku powołał Społeczną Radę Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego II kadencji.

Dnia 16 marca 2022 r. odbyła się uroczysta inauguracja działalności Społecznej Radę Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego II kadencji. Akt powołania do Rady otrzymała Pani Zuzanna Obrycka - Przewodnicząca Konwentu Seniorów przy Prezydencie Miasta, Prezes Stowarzyszenia "Ełckich Amazonek".

Serdecznie gratulujemy wyboru Pani kadydatury oraz życzymy wytrwałości w dążeniu do celu oraz osobistej satysfakcji z realizowanych działań.

_____________________________________________________________________________________________________

 

 

Projekt "Gmina Szczęśliwych Rodzin"

 

 

 

W dniach 8-9 listopada 2021 r. odbyły się warsztaty organizowane w ramach projektu Polska Szczęśliwych Rodzin. Celem projektu było wywołanie zmiany społecznej polegającej na usytuowaniu dobra rodzin w centrum działań wspólnoty na wszystkich poziomach jej funkcjonowania.

 

Zobacz tutaj

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________

Światowy Dzień Chorego

 

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II, który pragnął uwrażliwić ludzi na potrzeby człowieka, ukazać sens cierpienia, dać rodzinom wsparcie i zrozumienie w czasie choroby najbliższych.

 

Jest to także czas, w którym należy docenić pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz pracowników służby zdrowia czuwających przy pacjentach, zarówno tych hospitalizowanych w szpitalach, jak i chorych pozostających w domach czy hospicjach.

 

Wszystkim, którzy doświadczają choroby i cierpienia, życzę przede wszystkim wytrwałości, siły ducha i powrotu do zdrowia. Rodzinom osób chorych życzę cierpliwości, wyrozumiałości i dzielności w sprawowaniu opieki nad potrzebującymi. Życzę, by Wasza obecność przynosiła ulgę, ale także stanowiła wsparcie w najtrudniejszych chwilach. Pracownikom służby zdrowia dziękuję za zaangażowanie i opiekę nad osobami chorymi. Życzę również niesłabnącej motywacji oraz wiedzy pozwalającej przezwyciężyć choroby swoich pacjentów – powiedział prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

 

___________________________________________________________________________________________

Zaproszenie do składania ofert na wybór realizatora usługi:

Prowadzeniena terenie Ełku porad psychiatry dziecięcego w szczególności dla rodzin, w których występują problemy alkoholowe w terminie od stycznia do grudnia 2022 r.

 

 

Prezydent Miasta Ełku zaprasza do składania ofert na Prowadzenie na terenie Miasta Ełku porad psychiatry dziecięcego w szczególności dla rodzin, w których występują problemy alkoholowe w terminie od stycznia do grudnia 2022 r. Szczegółowe informacje dotyczące zapytania ofertowego można uzyskać pod numerem telefonu 87 732 62 66 lub w Wydziale Polityki Społecznej ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2.

Zapytanie ofertowe

_________________________________________________________________________________________________________

 

 

Nabór realizatorów Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 rok

 

Prezydent Miasta Ełku ogłasza nabór na realizatorów Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomani na 2022 rok. Szczegółowe informacje dotyczące naboru można uzyskać pod numerem telefonu 87 732 62 66 lub w Wydziale Polityki Społecznej ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2.

Ogłoszenie o naborze

___________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Zapytanie ofertowe na Prowadzenie Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej w 2022 r.

w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2018-2022

 

Prezydent Miasta Ełku zaprasza do składania ofert na prowadzenie Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej w roku 2022 w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2018-2022. Szczegółowe informacje dotyczące zapytania ofertowego można uzyskać pod numerem telefonu 87 732 62 66 lub w Wydziale Polityki Społecznej ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2. 

Zapytanie ofertowe

__________________________________________________________________________________________________________

 

 

Nabór realizatorów

Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Miasta Ełku na rok 2022

 

 

Prezydent Miasta Ełku zaprasza do składani ofert na realizatorów Miejskiego Programu profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2022. Szczegółowych informacji dotyczących naboru można uzyskać w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2, telefonicznie pod numerem telefonu 87 7326266. 

 

Zapytanie ofertowe

__________________________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składani ofert na realizację świadczeń opieki zdrowotnej

z zakresu terapii uzależnienia od alkoholu mieszkańców Ełku w systemie lecznictwa zamknietego

 

Prezydent Miasta Ełku ogłasza konkurs i zaprasza do składani ofert na realizację świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu terapii uzaleznienia od alkoholu mieszkańców Ełku w systemie lecznictwa zamkniętego.  Przedmiotem konkursu jest świadczenie zdrowotne w systemie lecznictwa zamknietego dla mieszkańców Ełku w zakresie oddziaływań terapeutycznych i rehabilitacyjnych dla osób uzaleznionych od alkoholu, wykraczającym poza kwotę zobowiązania określoną w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia (tzw. nadlimity). Wszelkie informacje dotyczące konkursu udzielane są w Wydziale Polityki Społecznej ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2, telefonicznie 877326266 lub drogą elektroniczną e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ogłoszenie o konkursie

Załącznik nr 1 do konkursu

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

 Ruszyły szczepienia dzieci przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat wykonywane są od 16 grudnia w Punkcie Szczepień w szpitalu Pro-Medica w Ełku. Szczepienia prowadzone są po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod nr tel. 510-069-679 lub 726-554-500 w poniedziałki i czwartki w godz. 15.00-17.00. Dzieciom podawana jest szczepionka Comirnaty (Pfizer).

 

 ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na prowadzenie Poradni Laktacyjnej w 2022 r.

Zapraszamy do składania ofert na wybór realizatora usługi: Prowadzenie na terenie miasta Ełku Poradni Laktacyjnej w terminie od stycznia do grudnia 2022r. dla kobiet zamieszkałych na terenie miasta Ełku. W załączeniu treść zapytania ofertowego.

Zapytanie ofertowe

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na prowadzenie na terenie miasta Ełku Szkoły Rodzenia w 2022 r.

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na wybór realizatora usługi: Prowadzenie na terenie miasta Ełku Szkoły Rodzenia w 2022 r. dla kobiet zamieszkałych na terenie Miasta Ełk. W załączeniu treść zapytania ofertowego.

Zapytanie ofertowe

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Konsultacje społeczne


3-letniego Programu Wspierania Rodziny  Gminy Miasta Ełku na lata 2022-2024


Prezydent Ełku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu 3-letniego Programu Wspierania Rodziny  Gminy Miasta Ełku na lata 2022-2024. Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w okresie od 26 listopada do 2 grudnia 2021 r. Swoje uwagi i sugestie do programu będzie można wyrazić pośrednio poprzez przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza konsultacyjnego lub bezpośrednio podczas dyżuru:

 

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych:


1) Forma pośrednia - przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza konsultacyjnego (formularz stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia) w okresie trwania konsultacji pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 4, 19-300 Ełk lub osobiste dostarczenie wypełnionego i podpisanego formularza do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Ełku przy ul. Piłsudskiego 4.
2) Forma bezpośrednia: przekazanie uwag podczas dyżuru konsultacyjnego, który odbędzie się w dniu 29 listopada 2021 r. w godz. 12.00-16.00 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 8, pok. nr 1 (parter).

 

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji społecznych jest Grażyna Chilińska Zastępca Dyrektora MOPS, tel. 87 732 67 18, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku, który udziela informacji w sprawie prowadzonych konsultacji.

Link do ogłoszenia o konsultacjach społecznych:

https://bip.elk.warmia.mazury.pl/akty/14/9491/uruchomienia_konsultacji_spolecznych_projektu_3-letniego_Programu_Wspierania_Rodziny_Gminy_Miasta_Elku_na_lata_2022-2024_0D_0A/

Do pobrania:

Formularz konsultacyjny

_____________________________________________________________________________________________________

Konsultacje społeczne

projektu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

na 2022 rok

 

Prezydent Ełku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2022. Uwagi i sugestie są przyjmowane do 02.12.2021 r. Głównym celem konsultacji jest zebranie uwag oraz opinii mieszkańców Ełku oraz instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i innych podmiotówcz terenu Miasta, których cele statutowe związane są z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Konsultacje społeczne dotyczące miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych odbywają się od dziś tj. 26.11.2021 r. i potrwają do 02.12.2021 r.

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych:

Forma pośrednia:
- przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza konsultacyjnego w okresie trwania konsultacji pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 4, 19-300 Ełk

 •  lub osobiste dostarczenie wypełnionego i podpisanego formularza do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Ełku przy ul. Piłsudskiego 4.

Forma bezpośrednia:
- przekazanie uwag bezpośrednio pracownikowi Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku podczas dyżuru konsultacyjnego, w dniach i godzinach pracy Urzędu w budynku przy ul. Piłsudskiego 2. (poniedziałek w godz. 8.00-16.00, wtorek- czwartek w godz. 7.30-15.30 )

Projekt Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2022 dostępny jest na stronie:

https://bip.elk.warmia.mazury.pl/akty/14/9492/uruchomienia_konsultacji_spolecznych_projektu_Miejskiego_Programu_Profilaktyki_i_Rozwiazywania_Problemow_Alkoholowych_Miasta_Elku_na_rok_2022_0D_0A/

Do pobrania:

Formularz konsultacyjny MPPIRPA na 2022 r.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Kampania „Biała Wstążka” 2021


 
25 listopada rozpoczęła się po raz dziewiąty w Ełku, kampania społeczna „Biała Wstążka” - STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, która potrwa do 10 grudnia. To największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Głównym organizatorem Kampanii jest Zespół Interdyscyplinarny Miasta Ełku do spraw przemocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku. Patronat nad kampanią objął Tomasz Andrukiewicz Prezydent Miasta Ełku.  
Między 25 listopada a 10 grudnia 2021 r. odbędzie się szereg różnych wydarzeń w ramach kampanii. Na portalu społecznościowym Facebook, na profilu @KampaniaBiałaWstazkaElk  znajdą się wszelkie informacje o planowanych działaniach. Rozpoczęciem kampanii będzie udostępnienie możliwości ustawienia nakładki białej wstążeczki
na zdjęcia profilowe na Facebooku. Działanie to zastąpi dotychczasową  praktykę wręczania białych wstążek i białych róż na terenie miasta Ełku.
W dniach 25 listopada – 10 grudnia czynny jest telefon dyżurny (zaufania) 87 732 61 11 w godz. 19.00-7.00,  można uzyskać informacje o dostępnych ofertach wsparcia.
Dnia 4 grudnia 2021 r. odbędzie się również Dzień Otwartych Drzwi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku, Komendzie Powiatowej Policji w Ełku i Prokuraturze Rejonowej w Ełku. Finałem kampanii będzie konferencja, która odbędzie się 9 grudnia 2021 r., podczas której odbędzie się wykład prelegenta. Działanie realizowane są w ramach projektu „DOBRE RELACJE - BEZPIECZNIE W RODZINIE”, współfinansowanego z budżetu państwa w ramach  Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2021 r.

 Więcej informacji o Kampanii Biała Wstążka 2021 oraz harmonogram na stronie https://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/5532/rozpoczela-sie-kampania-bialej-wstazki-w-elku

 

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Dzień Pracownika Socjalnego

dzien pr socj

Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest 21 listopada. W tym roku przypadał w niedzielę, dlatego też w niektórych instytucjach miejskich obchody odbyły się dzisiaj (22 listopada). W spotkaniach uczestniczył  prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, który podziękował pracownikom za zaangażowanie i służbę na rzecz innych ludzi. Prezydent Tomasz Andrukiewicz spotkał się z pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy Lawendowy Zakątek, Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Kasztanami" oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku.  Prezydent podziękował za trud włożony w codzienną pracę na rzecz mieszkańców miasta. Podkreślił także, jak ważne dla podopiecznych jest wsparcie pracowników instytucji oraz to, że mogą liczyć na ich dobre słowo. Życzył też dużo siły do wykonywania dalszej pracy. Ponadto dzisiaj prezydent spotka się jeszcze z pracownikami miejskich żłobkówjako instytucji opieki nad najmniejszymi dziećmi.

_____________________________________________________________________________________________________

    Dzień Seniora w Ełku

Logo artykułu

Europejski Dzień Seniora obchodzony jest 20 października. W tym szczególnym dniu podkreśla się rolę osób starszych w naszym społeczeństwie. Prezydent Ełku spotkał się dzisiaj z seniorami w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej STAJNIA oraz podziękował za zaangażowanie, dzielenie się doświadczeniem, a także złożył życzenia. Seniorzy są ważną częścią naszego społeczeństwa. Swoją wiedzą i doświadczeniem inspirują młode pokolenie do pokonywania przeciwności losu i zachowywania hartu ducha, szczególnie w obecnych trudnych czasach. Niejednokrotnie podejmują również aktywne działania i angażują się w inicjatywy realizowane w mieście.Z okazji Dnia Seniora Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował spotkanie pt. „Twórczość łączy pokolenia”. Uczestnicy Klubu Seniora "Senior+",  grupa nieformalna działająca w Ełku „Seniorzy-Seniorom” oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 spotkali sięw Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej STAJNIA.

Środowiskowy Dom Samopomocy Lawendowy Zakątek przygotował natomiast koncert on-line, w którym można uczestniczyć na Facebooku ŚDS w środę 20 października o godz. 12.00. Link do strony: https://www.facebook.com/sdslawendowyzakatek

 

 

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

13 października Dzień Ratownictwa Medycznego

 

     13 października w całej Polsce obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego. Celem Dnia Ratownictwa Medycznego jest przede wszystkim podkreślenie szczególnej roli ratowników medycznych oraz podziękowanie wszystkim osobom, które każdego dnia biorą udział w ratowaniu życia ludzkiego.

    Z tej okazji Tomasz Andrukiewicz Prezydent Ełku spotkał się z przedstawicielami ełckich ratowników medycznych ze szpitala wojskowego i miejskiego, podziękował za codzienną pracę i zaangażowanie oraz złożył życzenia.

    Dzień Ratownictwa Medycznego jest szczególną okazją, by złożyć życzenia wszystkim ratownikom wyrażając swoją wdzięczność za zaangażowanie i wysiłek w ratowanie zdrowia i życia mieszkańców miasta.

    W tym roku Dzień Ratownictwa Medycznego jest szczególny dla nas wszystkich. Nieustająca walka z pandemią trwa. Dostrzegamy poświęcenie na wielogodzinnych dyżurach, a przy tym wciąż niegasnącą pasję do niesienia pomocy nawet w tak ciężkich warunkach. 

    W naszą współczesną codzienność wpisane są liczne zagrożenia, z tego powodu funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa nas wszystkich.

 

 

 

 

  ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Logo artykułu                   „Koperty Życia”   ratują także ełczan                  

  Urząd Miasta Ełku przystąpił do ogólnopolskiej akcji społecznej pn. „Koperta Życia”. Polega ona na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o swoim stanie zdrowia. Inicjatywa skierowana jest szczególnie do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Koperty są bardzo przydatnym źródłem informacji dla ratowników medycznych podczas interwencji u osoby chorej.
 

W ogólnopolską akcję społeczną „Koperta Życia” aktualne włączyło się ponad 500 samorządów, instytucji oraz prywatnych firm.

 „Koperta Życia” to plastikowa koperta, zawierająca formularz, w którym są umieszczone najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, dane osobowe (w tym nr PESEL). Koperta m.in. z takimi informacjami powinna być przechowywana w mieszkaniu w miejscu, które jest łatwo dostępne i widoczne, np. w lodówce.

„Koperta życia” przydatna jest lekarzom i ratownikom pogotowia wezwanym na interwencję w domu chorego. Stanowi istotną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie.

Dlatego okrągła naklejka z napisem „Tu jest Koperta Życia” powinna być przymocowana w widocznym miejscu w mieszkaniu lub na drzwiach wejściowych.

Natomiast naklejka w kształcie koperty z napisem „Koperta Życia” powinna być umieszczona w miejscu, w którym koperta jest przechowywana, np. na lodowce.

Cały pakiet składający się na "Kopertę życia" można odebrać w:

 • Urzędzie Miasta Ełku Wydziale Polityki Społecznej ul. Piłsudskiego 2 pok. 15;
 • Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku ul. Piłsudskiego 8;
 • Środowiskowym Domu Samopomocy „Lawendowy Zakątek” ul. Kościuszki 28B;
 • Środowiskowym Domu Samopomocy „Pod Kasztanami” ul. Kościuszki 33.
Jednocześnie informujemy, że pakiety można odebrać tylko ze wskazanych wyżej instytucji oraz nie są one dystrybuowane przez osoby trzecie.
 
Osoba, która odbierze swój pakiet, zgłasza się z „Kopertą Życia” do swojego lekarza rodzinnego, który wypełnia formularz. Karta informacyjna jest ważna przez 1 rok.

Udział w akcji „Koperta Życia” jest dobrowolny i bezpłatny.

Szczegółowe informacje na temat akcji na: https://kopertazycia.pl/

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                              Światowy Dzień Serca     

  ek tu bije moje serce
29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Inicjatorem jest Światowa Federacja Serca, we współpracy z WHO, UNESCO i UNICEF. Celem obchodów jest upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń, zapobieganie chorobom układu krążenia oraz promocja zdrowego stylu życia. Schorzenia sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Głównym powodem chorób jest nieodpowiedni styl życia, brak ruchu, palenie tytoniu czy stres.

W ramach Światowego Dnia Serca mieszkańcy Ełku mogli skorzystać z bezpłatnych badań kardiologiczno-diabetologicznych. Bezpłatne badania „Strefa na Zdrowie Polpharmy” były realizowane we współpracy z Urzędem Miasta Ełku. Ideą akcji profilaktyki prozdrowotnej „Strefa na Zdrowie Polpharmy” było ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40 r. ż.

Badania odbyły się 19 września 2021r.w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera. W godz. 10:00 – 18:00 mieszkańcy Ełku powyżej 40 roku życia mogli skorzystać z następujących badań i konsultacji:

- Profil lipidowy – badanie: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji cholesterolu zawierających odpowiednio LDL i HDL,

- EKG i ciśnienie tętnicze,

- INR i czas PT – badanie wykrywające zaburzenia w krzepnięciu krwi,
- Hemoglobina glikowana - badanie oceniające średnie stężenie glukozy we krwi w okresie z ostatnich 6 tygodni.

Akcja była również odpowiedzią na potrzeby pacjentów, którzy w trakcie pandemii nie mieli i wciąż nie mają dostatecznego dostępu do specjalistów i terapii.

                                                                                        

 ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ZGŁOSZENIE DZIENNEGO OPIEKUNA

Dzienny opiekun to osoba o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, która zawodowo sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od 20

tygodnia do 3 roku życia. Do zadań dziennego opiekuna nalezy w szczególności:

- Zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zblizonych do warunków domowych,

- Zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka,

- Prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych uwzględniajacych rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do

  wieku dziecka.

 

1.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi przez Internet.

Wpis do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych następuje na podstawie art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w

wieku do lat 3. Dokumentacja związana z wpisem, zmianą wpisu czy wykresleniem przekazywana jest wyłącznie w formie   

elektronicznej za pomocą sysyemu teleinformatycznego:


https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup?contrastVersion=0

 

2.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi w Urzędzie.

Po złożeniu wniosku o wpis do Rejestru Żłobków w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego należy go wydrukować i z kompletem dokumentów zgłosić się do Urzędu Miasta Ełku, Wydziału Polityki Społecznej przy ul. Piłsudskiego 2, pok. 15.

 

3.    Kto może złożyć wniosek ?

Osoba prowadzaca działalnośc na własny rachunek albo zatrudniana przez podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

4.    Co należy przygotować podczas wizyty w Urzędzie ?

W celu zgłoszenia Dziennego opiekuna nalezy posiadać dokumenty tj.:

- Wydrukowany i podpisany wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, który został złozony w formie elektronicznej za

   pośrednictwem systemu teleinformatycznego,

- W przypadku osoby fizycznej zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie,

- Dokument potwierdzajacy opłacone ubezpieczenie OC,

- Oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzona opieka przez Dziennego opiekuna.

 

5. Ile należy zapłacić za dokonanie wpisu do Rejestru Żłobków ?

Usługa bezpłatna.

 

6. Ile trwa zgłoszenia ?

Wydanie zaświadczenie o dokonaniu wpisu do Wykazu Dziennych opiekunów następuje w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku wraz

z kompletem dokumentów.

 

7. Ważme informacje.

-Podmiot zatrudniający dziennego opiekuna zobowiazany jest do zgłaszania dziennych opiekunów do wykazu w terminie 14 dnia od

  dnia zatrudnienia dziennego opiekuna,

- Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci,

- Przed dokonaniem wpisu do wykazu, Prezydent Miasta Ełku może przeprowadzić wizytację lokalu, w którym sprawowana będzie

  opieka przez dziennego opiekuna.

 

 

Wszelkie informacje są zapisane w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

REJESTRACJA KLUBU DZIECIĘCEGO

Opieka w Klubie dziecięcym jest sprawowana nad dziećmi w wieku od ukończenia 1 roku  do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. Liczba miejsc w Klubie dziecięcym nie moze być większa niż 30 . Klub dziecięcy zapewnia dzieciom opiekę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych, a więc ma w nim być bezpiecznie i przytulnie. Dzięki temu dziecko może czuć się komfortowo, a odpowiednio przygotowana kadra pomoże mu się szybciej rozwijać - zdobywa nowe umiejętności społeczne, takie jak praca w grupie, nawiązanie relacji z innymi dziećmi, ale także uczy się samodzielnej zabawy. 

 

1.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi przez Internet.

Wpis do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych następuje na podstawie art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w

wieku do lat 3. Dokumentacja związana z wpisem, zmianą wpisu czy wykresleniem przekazywana jest wyłącznie w formie   

elektronicznej za pomocą sysyemu teleinformatycznego:


https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup?contrastVersion=0

 

2.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi w Urzędzie.

Po złożeniu wniosku o wpis do Rejestru Żłobków w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego należy go wydrukować i z kompletem dokumentów zgłosić się do Urzędu Miasta Ełku, Wydziału Polityki Społecznej przy ul. Piłsudskiego 2, pok. 15.

 

3.    Kto może złożyć wniosek ?

Według art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 Klub dziecięcy mogą tworzyć i

prowadzić:

- Jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne,

- Osoby fizyczne,

- Osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadajace osobowosci prawnej.

 

4.    Co należy przygotować podczas wizyty w Urzędzie ?

W celu zarejestrowania Klubu dziecięcego nalezy posiadać dokumenty tj.:

- Wydrukowany i podpisany wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, który został złożony w formie

   elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego,

- Decyzję Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożanej w Ełku o spełnieniu wymagań przeciwpożarowych,

- Pozytywną opinię Prezydenta Miasta Ełku w sprawie spełnienia wymagań sanitarno-lokalowych,

- W przypadku osoby fizycznej zaswiadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie,

- Oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony Klub dziecięcy,

- Poświadczenie o uiszczeniu opłaty.

 

5. Ile nalezy zapłacić za dokonanie wpisu do Rejestru Żłobków?

Opłata za wpis wynosi 250,00 zł.

Wpłat dokonywać należy na rachunek bankowy

Urząd Miasta Ełku

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4

19 - 300 Ełk

Bank Polski SA 11 1020 4724 0000 3102 0038 8512

"Opłata za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych"

6. Ile trwa rejestracja ?

Wydanie zaświadczenia o wpisie do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych następuje w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku

wraz z kompletem dokumentów.

 

7. Ważne informacje.

Zakładajac Klub dziecięcy należy:

- Zarejestrować działalność gospodarczą,

- Znaleźć lokal spełniający wymogi sanitarno-lokalowe oraz przeciwpożarowe / dostosować istniejący lokal do obowiązujących

  wymogów lub wybudować budynek dostosowany do tych wymogów oraz uzyskać potwierdzenie spełniania tych wymogów,

- Znaleźć kadrę spełniającą wymogi wynikające z przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat3,

- Zorganizować wyżywienie dla dzieci,

- Opracować statut / regulamin organizacyjny Klubu dziecięcego,

- Uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

 

Wszelkie informacje są zapisane w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

REJESTRACJA ŻŁOBKA

Żłobek jest jedna z instytucjonalnych form opieki nad najmłodszymi dziećmi. Opieka w Żłobku jest sprawowana nad dziećmi od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 roku zycia ,którego celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Żłobek zapewnia dzieciom opiekę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych, a więc ma w nim być bezpiecznie i przytulnie. Dzięki temu dziecko może czuć się komfortowo, a odpowiednio przygotowana kadra pomoże mu się szybciej rozwijać - zdobywa nowe umiejętności społeczne, takie jak praca w grupie, nawiązywanie realacji z innymi dziećmi, ale także uczy się samodzielnej zabawy.

1.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi przez Internet.

Wpis do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych następuje na podstawie art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w

wieku do lat 3. Dokumentacja związana z wpisem, zmianą wpisu czy wykresleniem przekazywana jest wyłącznie w formie   

elektronicznej za pomocą sysyemu teleinformatycznego:


https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup?contrastVersion=0

 

2.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi w Urzędzie.

Po złożeniu wniosku o wpis do Rejestru Żłobków w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego należy go wydrukować i z kompletem dokumentów zgłosić się do Urzędu Miasta Ełku, Wydziału Polityki Społecznej przy ul. Piłsudskiego 2, pok. 15.

 

3.    Kto może złożyć wniosek ?

Według art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku dl lat 3 Żłobki mogą tworzyć i prowadzić:

- Jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne,

- Osoby fizyczne,

- Osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadajace osobowości prawnej.

 

4.    Co należy przygotować podczas wizyty w Urzędzie ?

W celu zarejestrowania Żłobka nalezy posiadać dokumenty tj.:

- Wydrukowany i podpisany wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, który został żłożony w formie

   elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego,

- Decyzję Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożanej w Ełku o spełnieniu wymagań przeciwpożarowych,

- Decyzję Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku w sprawie spełnienia wymagań sanitarno-lokalowych,

- W przypadku osoby fizycznej zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie,

- Oswiadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony Żłobek,

- Poświadczenie o uiszczeniu opłaty.

 

5. Ile należy zapłacić za dokonanie wpisu do Rejestru Żłobków ?

Opłata za wpis wynosi 250,00 zł.

Wpłat dokonywać należy na rachunek bankowy

Urząd Miasta Ełku

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4

19 - 300 Ełk

Bank Polski SA 11 1020 4724 0000 3102 0038 8512

"Opłata za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych"

 

6. Ile trwa rejestracja ?

Wydanie zaświadczenia o wpisie do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych następuje w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku

wraz z kompletem dokumentów.

 

7. Ważne informacje.

Zakładajac Żłobek nalezy:

- Zarejestrować działalność gospodarczą,

- Znaleźć lokal spełniający wymogi sanitarno-lokalowe oraz przeciwpożarowe / dostosować istniejący lokal do obowiązujących

  wymogów lub wybudować budynek dostosowany do tych wymogów oraz uzyskać potwierdzenie spełniania tych wymogów,

- Znaleźć kadrę spełniającą wymogi wynikające z przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,

- Zorganizować wyżywienie dla dzieci,

- Opracować statut i regulamin organizacyjny Żłobka,

- Uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

 

Wszelkie informacje są zapisane w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ogłoszenie o naborze na prowadzenie spotkań socjoterapeutycznych dla osób z rodzin, w których występują problemy alkoholowe

w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021

 

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na prowadzenie spotkań socjoterapeutycznych dla osób  z rodzin, w których występują problemy alkoholowe. Oferty nalezy złozyć do dnia 24 września 2021 r. Szczegółowe informacje dotyczące naboru mozna uzyskać pod numerem telefonu 87 732 62 66 lub osoboiście w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku ( ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2 pok nr 15)

Zapytanie ofertowe

________________________________________________________________________________________________________

 

bezpłatne badania kardiologiczno - diabetologiczne w ełku

Mieszkańcy Ełku powyżej 40. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in.EKG, ciśnienia, poziomu cholesterolu, krzepnięcia krwi, poziomu glukozy. Badania będą wykonywane 19 września w godz. 10.00 – 18.00 w Szkole Podstawowej nr 4 (wejście od strony boiska) .

Obowiązują wcześniejsze zapisy. Skierowanie nie jest potrzebne.

grafika 01-5

 

_________________________________________________________________________________________________________

Zaproszenie do składania ofert na wybór realizatora usługi:
Przeprowadzenie w terminie od października 2021 do grudnia 2021 r. szczepień przeciw grypie dla osób od 60 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku

 

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na przeprowadzenie na terenie Miasta Ełku szczepień przeciw grypie dla osób od 60 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku.

 

Oferty należy składać do dnia 16 września 2021 r. do godz. 15.30 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2 pok. nr 16, I piętro.

 

Zapytanie ofertowe

 

 

 

___________________________________________________________________________________________________________

Ogłoszenie o naborze na realizatorów Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021 - nabór na 6 streetworkerów

Ogłoszenie o naborze

_____________________________________________________________________________________________________________

Wznowienie działaności punktu nieodpłatnej pomocy prawnej

Starostwo Powiatowe w Ełku informuje, iż od dnia 21 czerwca 2021 r. zostaje wznowiona działalność punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. W celu uzyskania porady prawnej nalezy umówic się na wizytę pod numerem telefonu 87 615 65 30 lub za pośrednictwem strony internetowej www.np.ms.gov.pl.

Z uwagi na względy bezpieczeństwa do punktu należy:

- przychodzić na umówioną godzinę,

- czekając na wejście zachować odstęp minimum 2 metry,

- mieć zasłonięte usta i nos ( maseczka ochronna)

W punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej:

- może przebywać wyłącznie jedna osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną,

- nie powinny przebywać osoby postronne, inne niż te, które stawiły się w celu uzyskania pomocy,

- nie powinno się przynosić zbędnych rzeczy,

- każda osoba korzysta z własnych niezbędnych jej przyborów ( długopisy, notatniki itp.)

 Wykaz osób świadczących nieodpłatną pomoc prawną na terenie miasta Ełku.

_____________________________________________________________________________________________________________

 Szczepienia uczniów w wieku 12 - 18 lat

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że od 7 czerwca 2021 r. rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci przeciw COVID-19, które ukończyły 12. rok życia. Natomiast rejestracja uczniów w wieku 16 i 17 lat została uruchomiona wcześniej. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.

 

Więcej na: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-w-wieku-12-18-lat--informacje-dla-szkol-i-placowek

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Dni Patrona Miasta Ełku św. Jana Pawła II

 

Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Jego Ekscelencja  Ks. Bp. Jerzy Mazur serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Ełku na uroczystą Mszę Świętą z okazji XX rocznicy wizyty Św. Jana Pawła II Patrona naszego miasta w Diecezji Ełckiej. Uroczysta homilia odbędzie się  8 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 na Placu Jana Pawła II.

 

___________________________________________________________________________________________________________

            chaleenge1a.jpg                        #Challenge Ełckie Dni Rodziny 2021

Rozpoczynamy wspólną zabawę dla wszystkich ełczan. Wyzwanie jest proste. Wystarczy nauczyć się kroków tanecznych, wybrać osoby do wspólnej zabawy, nagrać filmik, wrzucić go na Fb i oznaczyć Urząd Miasta Ełku. Zachęcamy również do nominowania kolejnych uczestników. Świętujmy tegoroczne Ełckie Dni Rodziny aktywnie spędzając czas i dzieląc się radością.

Na Facebook Urzędu Miasta Ełku pojawił się już film instruktażowy: Film instruktażowy

Celem inicjatywy jest propagowanie wartości rodzinnych, integracja społeczna w czasie pandemii, aktywne spędzenie czasu wolnego, zabawa tańcem i oczywiście wynikająca ze wspólnej zabawy radość.

 • Piosenka: „Bratnie Dusze” Cleo, Dawid Kwiatkowski
 • Czas trwania spotu: ok. 1 minuta

Tańczcie, nagrywajcie i oznaczajcie na Fb Ełcki Urząd Miasta. Powodzenia i dobrej zabawy!

Zobacz jak zatańczyli pierwsi ełczanie

__________________________________________________________________________________________________________

                                      Konkurs fotograficzny „Mamy siebie mamy wszystko!”


W ramach Ełckich Dni Rodziny rozpoczął się konkurs fotograficzny pod hasłem „Mamy siebie mamy wszystko”. Udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy miasta. Zasady są proste. Wystarczy m.in. sfotografować swoją rodzinę podczas wspólnych aktywności i zabaw oraz do 30 maja wysłać max. 3 zdjęcia emailowo na wskazany adres. Bawcie się, uwieczniajcie to na fotografiach i dzielcie się tym w konkursie.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Ogłoszenie wyników 7 czerwca 2021 r.

Szczegółowe informacje

_________________________________________________________________________________________________________________________

 

                            EDR 2.jpg                  Ełckie Dni Rodziny 2021

Od 15 maja do 15 czerwca w Ełku obchodzone będą Dni Rodziny. W tym roku odbywać się będą pod hasłem „Młodość-miłość-małżeństwo-rodzina". W Ełku przewidziano łącznie prawie 190 różnych wydarzeń skierowanych do rodzin, a organizowanych przez miejskie jednostki, szkoły, przedszkola, żłobek, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Część z wydarzeń odbywać się będzie wewnętrznie, np. w formie konkursów wewnątrz i międzyszkolnych. Celem obchodów jest propagowanie wartości rodzinnych poprzez wydarzenia integracyjne, w formie pikników, festynów, zajęć sportowych, ognisk, spotkań tematycznych, dotyczących rodziny, a także wycieczek, w których udział brać mogą całe rodziny.

Kalendarz wydarzeń i szczegółowe informacje

_____________________________________________________________________________________________

Ogłoszenie o naborze na realizatorów Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021

Ogłoszenie o naborze

______________________________________________________________________________________________

Ogłoszenie o naborze na prowadzenie konsultacji psychiatrycznych dla mieszkańców Ełku w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Ogłoszenie o naborze

___________________________________________________________________________________________________________

 

Ogłoszenie o naborze na prowadzenie konsultacji terapeutycznych dla mieszkańców Ełku w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Ogłoszenie o naborze

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

"Historia Misia. Nie bij mnie - kochaj mnie!"

 

Jak co roku Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje akcję "Historia Misia. Nie bij mnie-kochaj mnie!", która ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. W mediach wciąż słyszy się, że do szpitali cały czas trafiaja dzieci, których obrażenia spowodowane zostały agresywnym zachowaniem osoby dorosłej.
Dzisiaj (28 maja) w różnych częściach miasta można znaleźć symbolicznie poturbowane, zabandażowane, oklejone plastrami misie z dołączoną fiszką z hasłem „Nie bij mnie-kochaj mnie”. Celem jest zwrócenie uwagi przechodniów, sprawienie by zatrzymali się choć na chwilę i przeczytali hasło oraz zastanowili się nad przesłaniem akcji.Mieszkańcy mogą przygarnąć „skrzywdzone misie”.

Więcej na: https://www.facebook.com/Sztab-Wolontariusze-WO%C5%9AP-E%C5%82k-525257924238998/

_____________________________________________________________________________________________________________

Szczepienia przeciw COVID-19


Od 5 maja w Zespole Szkół nr 6 w Ełku uruchomiony został punkt szczepień powszechnych przeciwko Covid-19 mieści się w sali gimnastycznej ZESPOŁU SZKÓŁ NR 6 im. Macieja Rataja przy ul. Kajki 4 w Ełku - wjazd od ulicy Kajki (naprzeciwko ulicy Baczyńskiego) – droga do „Biedronki”.
Do punktu szczepień powszechnych powinno zgłosić się najwcześniej 20 minut przed wyznaczoną godziną szczepienia. Osoby przychodzące wcześniej nie będą wpuszczane i zostaną poproszone o przybycie w wyznaczonym czasie. W punkcie szczepień należy zasłaniać nos i usta maseczką, zachowywać dystans oraz dezynfekować ręce.

UWAGA: Przed wizytą w punkcie szczepień obowiązkowo należy wypełnić - „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19.”

Gdzie pobrać kwestionariusz ?

Wzór kwestionariusza można pobierać poniżej i wypełnić go w domu.
https://www.elk.pl/files/multimedia/files/96c1cded86c289431d919b226f65fd6a.PDF
Kwestionariusze można otrzymać również w większości ełckich aptek oraz bezpośrednio w punkcie szczepień.

Jak zapisac się na szczepienie ?

Aby zapisać się na szczepienie można wybrać jedną z opcji:

zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię – 989
zarejestrować się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
skontaktować się z punktem szczepień w „Pro-Medica" w Ełku pod nt tel.: 726 554 500 oraz 510 069 679 od poniedziałku do piątku w godz.: 08.00 – 14.30
wysłać SMS o treści: „SzczepimySie” na numer 664 908 556 lub 880 333 333

Punkt Szczepień Powszechnych w Ełku:
Zespół Szkół nr 6, ul. Kajki 4
Szpital „Pro-Medica”, ul. Baranki 24

____________________________________________________________________________________________

Ogłoszenie o naborze na prowadzenie konsultacji terapeutycznych dla mieszkańców Ełku w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Ogłoszenie o naborze

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ogłoszenie o naborze na prowadzenie konsultacji psychologicznych dla mieszkańców Ełku w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

Ogłoszenie o naborze

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na wybór realizatora usługi: Przeprowadzenie w 2021 r. szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie miasta Ełku dziewczynek w wieku 9-14 lat

Zaproszenie do składania ofert

_____________________________________________________________________________________________

Dowóz osób starszych i niepełnosprawnych na szczepienie COVID – 19

 

 

Urząd Miasta Ełku zapewni transport osobom z ograniczoną mobilnością i bez możliwości pomocy innych osób. Dowóz planowany jest w dniu szczepienia do ustalonego punktu szczepień. Informację o potrzebie skorzystania z usługi należy zgłaszać bezpośrednio po ustaleniu terminu szczepienia. Zgodnie z zaleceniem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, które ma na celu koordynowanie dowozu osób starszych i niepełnosprawnych na szczepienia, informujemy, że Urząd Miasta Ełku zorganizuje transport pacjentów do wskazanych punktów szczepień.


Z dowozu będą mogły skorzystać:
- osoby starsze, które nie są w stanie samodzielnie dojechać na szczepienia,
- osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.


WAŻNE!
Urząd Miasta Ełku nie prowadzi rejestracji pacjentów na szczepienia, nie wyznacza daty, ani godziny szczepienia danej osoby.


Na szczepienie przeciwko Covid – 19 pacjent samodzielnie dokonuje rejestracji w punkcie szczepień.  Następnie z umówionym terminem dzwoni do koordynatora szczepień pod numer telefonu: 87 73 26 016 w celu umówienia transportu. Informację dotyczącą terminu szczepienia należy przekazać koordynatorowi szczepień niezwłocznie po jego ustaleniu.
Transport zapewniany jest osobie, która spełnia powyższe warunki.

 

Klauzula o ochronie danych osobowych

 

_____________________________________________________________________________________________

 

Infolinia dotycząca szczepień przeciw wirusowi SARS - COV – 2

działa w godzinach  8.00 – 15.00

od poniedziałku do piątku

pod numerem telefonu  87 732 60 16


Infolinia telefoniczna w sprawie szczepień SAR-COV –2  prowadzona jest przez Urząd Miasta Ełku.

Urząd Miasta Ełku Nie prowadzi rejestracji na szczepienia.

Rejestracja prowadzona jest w Punktach Szczepień, za pośrednictwem infolinii 989

lub online IKP ( Internetowe Konto Pacjenta ) za pośrednictwem e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Poradnia Profilaktyczno –Konsultacyjna w Ełku

 

Poradnia Profilaktyczno –Konsultacyjna działa w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2018-2022.     Z pomocy  poradni mogą korzystać mieszkańcy Ełku, dzieci (od 10 roku życia), młodzież (do 19 roku życia), rodzice, pedagodzy szkolni, kuratorzy etc. W poradni prowadzone są konsultacje i porady realizowane przez wykwalifikowany personel – terapeutę, profilaktyka uzależnień, psychologa, coacha. W ramach poradni realizowane są programy rekomendowane przez Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii: Program wczesnej interwencji Fred goes Net, Program CANDIS, skierowany do użytkowników przetworów konopi indyjskich oraz  Program Wzmacniania Rodziny dla dzieci  w wieku 10-14 lat oraz rodziców. Porady i konsultacje udzielane są nieodpłatnie

 

 

Zapisy do poszczególnych specjalistów odbywają się w godzinach 16.00 - 17.00 (wtorek-sobota)

pod numerem telefonów 602373638

Poradnia Profilaktyczno –Konsultacyjna w Ełku

ul. Małeckich 3 lok. 18

 


Godziny funkcjonowania Poradni Profilaktyczno –Konsultacyjnej

Wtorek – 14.00-19.00
Środa – 15.00-20.00
Czwartek – 18.00-20.00
Piątek – 8.00-13.00
Sobota – 8.00-15.00

 

 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Trudne warunki pogodowe „Nie bądź obojętny”, pamiętaj o osobach bezdomnych
Możesz uratować komuś zdrowie i życie.

 

Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne. Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego miasta, by szczególnie w okresie zimowym zwrócić uwagę na los osób samotnych, starszych, bezdomnych i wszystkich potrzebujących pomocy. W tym roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, sytuacja jest wyjątkowo trudna. Ważne jest zwrócenie uwagi na osoby przebywające na klatkach schodowych, w okolicy dworca, ogródków działkowych.


W Ełku osoby bezdomne mogą skorzystać, m.in. z całodobowych schronisk i ciepłego posiłku:


1. Stowarzyszenie MONAR – Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Ełku ul. Dąbrowskiego 3C – działalność całoroczna – przyjmowani są tylko mężczyźni

2. Schronisko im. Św. Ojca Pio w Ełku ul. Kościuszki 27 - działalność całoroczna – przyjmowane są kobiety i mężczyźni

3. Od 1 października  przez 7 dni w tygodniu od godziny 18 do 8 rano   prowadzona jest ogrzewania Caritas Diecezji Ełckiej ul. Kościuszki 18

4. Dom dziennego pobytu wraz ze stołówką mieszczący się przy ul. Kościuszki 17. Codziennie w godz. 12-13  mogą skorzystać z ciepłego posiłku mieszkańcy Ełku bez względu na posiadany dochód.   

5. Stołówka MOPS ul. Wojska Polskiego 24, w której na wniosek osoby zainteresowanej, po wydaniu decyzji administracyjnej wydawane są gorące posiłki (po uprzednim zgłoszeniu do MOPS ul. Piłsudskiego 8)   

6. Punkt wydawania żywności Parafialny Zespół Caritas Ełk, ul. Toruńska 1 czwartek, godz. 16.00


Zima, chłodne noce i trudne warunki pogodowe to trudny czas dla osób, które zmagają się z kryzysem bezdomności. W czasie nieustępującej wciąż epidemii koronawirusa osoby bezdomne poważnie narażone są na utratę zdrowia lub życia nie tylko z powodu zakażenia, ale także z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu. Nie zapominajmy o ludziach, którzy ciepła potrzebują szczególnie. Pamiętajmy o tym, że w porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących wsparcia. Powiadamiajmy odpowiednie służby, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy. Skuteczność pomocy uzależniona jest od aktywności mieszkańców. Jeden telefon, a możemy uratować życie drugiemu człowiekowi.


Instytucje pomagające osobom bezdomnym:

1. Policja: tel. 87 621 82 00 lub telefon alarmowy 997

2. Pogotowie Ratunkowe: tel. alarmowy 999

3. Straż Miejska: tel. 87 73 26 201 – dyżurni, tel. numer alarmowy 986

4. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku tel. 87 732 67 18

5. Stowarzyszenia MONAR – Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT tel. 87 562 55 78

6. Schronisko im. Św. Ojca Pio „Caritas” Diecezji Ełckiej tel. 504 070 405

7. Ogrzewalnia „Caritas” Diecezji Ełckiej tel. 504 070 405

8. Dom Dziennego Pobytu im. Św. Ojca Pio „Caritas” Diecezji Ełckiej tel. 504 070 405

9. Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112, którego wybranie nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego.Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowisk oraz ogrzewalni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.


Wykaz miejsc znajduje się pod adresem:
w zakładce Rejestry prowadzone w Wydziale Polityki Społecznej.


https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/rejestry-prowadzone-w-wydziale-polityki-spolecznej 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

Prezydent Ełku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025. Uwagi i sugestie są przyjmowane do 08.01.2021 r. Konsultacje społeczne prowadzone są w okresie od 28 grudnia 2020 r. do 8 stycznia 2021 r.

 

Celem konsultacji społecznych jest zebranie uwag, wniosków, opinii, rekomendacji od zainteresowanych osób, organizacji, podmiotów. W konsultacjach społecznych mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Ełku oraz instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i inne podmioty z terenu Miasta, których cele statutowe związane są z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz ochrona ofiar przemocy w rodzinie.


Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych:


Forma pośrednia przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza konsultacyjnego (formularz konsultacyjny stanowiący załącznik nr 2) w okresie trwania konsultacji pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 4, 19-300 Ełk lub osobiste dostarczenie wypełnionego i podpisanego formularza do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Ełku przy ul. Piłsudskiego 4;

Forma bezpośrednia przekazanie uwag podczas dyżuru konsultacyjnego, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2021 r. w godz. 12.00-16.00 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 8, pok. nr 1 (parter).

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji społecznych jest Beata Ratkiewicz – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego, tel. 87 732 67 22 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 

 

Link do konsultacji społecznych:
http://bip.elk.warmia.mazury.pl/akty/59/9071/uruchomienia_konsultacji_spolecznych_projektu_Miejskiego_Programu_Przeciwdzialania_Przemocy_w_Rodzinie_oraz_Ochrony_Ofiar_Przemocy_w_Rodzinie
_Miasta_Elku_na_lata_2021-2025/

 

 

 Raport z konsultacji

 

_______________________________________________________________________________________________________________________

Prezydent Ełku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021. Uwagi i sugestie są przyjmowane do 05.01.2021 r.

 

Głównym celem konsultacji jest zebranie uwag oraz opinii mieszkańców Ełku oraz instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i innych podmiotów z terenu Miasta, których cele statutowe związane są z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Konsultacje społeczne dotyczące rozwiązywania i profilaktyki problemów alkoholowych odbywają się od 23.12.2020 r. i potrwają do 05.01.2021 r.

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych:
Forma pośrednia:
- przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza konsultacyjnego w okresie trwania konsultacji pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 4, 19-300 Ełk lub osobiste dostarczenie wypełnionego i podpisanego formularza do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Ełku przy ul. Piłsudskiego 4.
Forma bezpośrednia:
- przekazanie uwag bezpośrednio pracownikowi Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku podczas dyżuru konsultacyjnego, w dniach i godzinach pracy Urzędu w budynku przy ul. Piłsudskiego 2.

Link do konsultacji społecznych:

http://bip.elk.warmia.mazury.pl/akty/14/9069/uruchomienia_konsultacji_spolecznych_projektu_Miejskiego_Programu_Profilaktyki_i_Rozwiazywania_Problemow_Alkoholowych_na_rok_2021_0D_0A/

 

Raport z konsultacji społecznych

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na realizatorów Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 r.

 

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na realizatorów Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  na rok 2021. W załączeniu treść zaproszenia.

Nabór na realizatorów MPPiRPA 2021.

 

______________________________________________________________________________________________


Zaproszenie do składania ofert na Prowadzenie Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej w 2021 r

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na prowadzenie Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2018-2022. W załączeniu treść zaproszenia.

Zaproszenie

Załączniki. Dokumenty ofertowe

_____________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na realizatorów Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 r.

 

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na realizatorów Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021. W załączeniu treść zaproszenia.

Treść zaproszenia

______________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na realizację świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu terapii uzależnień od alkoholu mieszkańców Ełku w systemie lecznictwa zamkniętego

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na realizację świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu terapii uzaleznień od alkoholu mieszkańców Ełku w systemie lecznictwa zamkniętego. W załączeniu treść ogłoszenia.

Zaproszenie do składania ofert

Załącznik nr 1 Dokumenty ofertowe

 

_____________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na prowadzenie na terenie miasta Ełku Szkoły Rodzenia w 2021 r.

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na wybór realizatora usługi: Prowadzenie na terenie miasta Ełku Szkoły Rodzenia w 2021 r. dla kobiet zamieszkałych na terenie Miasta Ełk. W załączeniu treść zapytania ofertowego.

Zapytanie oferowe

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zaproszenie do składania ofer na prowadzenie Poradni Laktacyjnej w 2021 r.

 

Zapraszamy do składania ofert na wybór realizatora usługi: Prowadzenie na terenie miasta Ełku Poradni Laktacyjnej w terminie od stycznia do grudnia 2021r. dla kobiet zamieszkałych na terenie miasta Ełku. W załączeniu treść zapytania ofertowego.

Zapyatnie ofertowe

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Informacja NFZ gdzie się leczyć podczas długiego weekendu

 

Podczas długiego majowego weekendu, w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjeci mogą skorzystać z kilku form pomocy:

1) Punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę.
2) Izby przyjęć lub Szpitalne Odziały Ratunkowe - w razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

WAŻNE! Pacjenci, którzy podejrzewają, że ich zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinni skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalnie przygotowanym szpitalem jednoimiennym bądź placówką z oddziałem zakaźnym.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy Zespołu Ratownictwa Medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

WAŻNE! Jeśli chory podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

Pacjenci mogą korzystać również z infolinii i teleporad:

1) Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ 800 190 590 - bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, a także w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia psychologicznego.
2) Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer (+48) 22 125 66 00.
3) Platforma Teleporad na www.pacjent.gov.pl dla wszystkich, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem.

___________________________________________________________________________________________________________

 

Ełccy wolontariusze wspierają seniorów i osoby potrzebujące pomocy


Seniorzy oraz osoby potrzebujące pomocy m.in. przy zrobieniu zakupów (spożywczych i środków higienicznych) mogą skorzystać ze wsparcia ełckich wolontariuszy. W tym celu należy kontaktować się telefonicznie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 87 732 67 18.
 

Infolinia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czynna jest pod nr tel. 87 732 67 18:
potrzeby dotyczące zakupów spożywczych, środków higieny, leków należy zgłaszać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00;
pozostałe sprawy dotyczące potrzeby pomocy można zgłaszać codziennie w godz. 7.30 – 19.00.

Seniorzy oraz osoby niesamodzielne potrzebujące wsparcia przy:
zrobieniu zakupów spożywczych (w najbliższym sklepie),
wykupieniu środków higieny i czystości (w najbliższym sklepie),
a nie mające pomocy ze strony rodziny czy sąsiadów, powinny skontaktować się telefonicznie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
 
Zgłoszenia o pomoc przyjmowane są:
pod nr tel. 87 732 67 18
od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00 – 13.00

Pracownik MOPS podczas rozmowy ustali zakres pomocy, sposób kontaktu i dostarczenia paczki oraz formę rozliczenia płatności. Następnie uzyskane informacje przekazane zostaną do jednej z organizacji świadczących pomoc wolontariacką:
Fundacja Wolontariacki Ośrodek Wsparcia (WOW)
Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP)
Jednostka Strzelecka 1007 Ełk (Strzelcy)
Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego Wiatraki Mazur
Stowarzyszenie ALTERNATYWA

W pozostałych sprawach związanych z potrzebą pomocy należy również kontaktować się z MPOS codziennie w godz. 7.30 – 19.00 pod nr tel. 87 732 67 18.
Wszyscy wolontariusze zaangażowani w pomoc seniorom będą pełnoletni oraz będą posiadali specjalny identyfikator. Pomoc będzie świadczona przy zachowaniu środków ostrożności i higieny, tak by zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa seniorom oraz wolontariuszom.
 

 

________________________________________________________________________________________

Pomoc psychologiczna dla mieszkańców Ełku, osób w kwarantannie
oraz pracowników służby zdrowia


Wszyscy mieszkańcy Ełku zmagający się z trudną sytuacją związaną z koronawirusem, osoby przebywające na kwarantannie oraz pracownicy służby zdrowia otrzymają bezpłatną pomocą psychologiczną. W Poradni Rodzinnej w Ełku uruchomiona została infolinia, na którą  mogą dzwonić ci, którzy potrzebują wsparcia. Dodatkowo w nagłych wypadkach mieszkańcy Ełku mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa w punkcie pomocy psychologicznej w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej „STAJNIA”.
 
Osoby pracujące w służbie zdrowia oraz objęte kwarantanną potrzebujące wsparcia psychologicznego w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, mogą bezpłatnie dzwonić na specjalną infolinię pod numer telefonu: 789 205 401.
Infolinia czynna jest dwa razy w tygodniu:
•   we wtorki 8.00 - 11.00
•   w piątki 14.00 - 17.00

 
Przypominamy także, że wszyscy mieszkańcy Ełku w nagłych przypadkach mogą skorzystać z pomocy psychologa.
Poradnia Rodzinna w Ełku od 23 października 2020 r. prowadzi punkt bezpłatnej pomocy psychologicznej w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej „STAJNIA” w Ełku przy ul. Kościuszki 27 A.

 

Planowane godziny przyjęć :
Wtorek 17.00 – 19.00
Środa 17.00 – 19.00
Czwartek 17.00 – 19.00
Zapisy do specjalisty tylko i wyłącznie telefonicznie: 87 732 64 45 (w godz. 8.00 - 19.00)
 
UWAGA !!!
Przyjmowane będą tylko i wyłącznie osoby wcześniej zapisane, czyli po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z osobą pierwszego kontaktu, telefon  87 732 64 45 (w godz. 8.00 - 19.00)

_______________________________________________________________________________________

Zaproszenie do składania ofert na wybór realizatora usługi:
Przeprowadzenie w terminie od września 2020 r. do grudnia 2020 r. szczepień przeciw grypie dla osób urodzonych do dnia 31 grudnia 1954 r., zamieszkałych na terenie Miasta Ełku

 

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na przeprowadzenie na terenie Miasta Ełku szczepień przeciw grypie dla osób urodzonych do dnia 31.12.1954 r. zamieszkałych na terenie Miasta Ełku.

Oferty należy składać do dnia 31.07.2020 r. do godz. 15.30 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2 pok. nr 16 I piętro.

W załączeniu skan zapytania ofertowego

Zapytanie oferowe

______________________________________________________________________________________________

Respirator dla szpitala od przedsiębiorców


Z inicjatywy przedsiębiorców jest szansa na zakup nowego respiratora. Urządzenie ma trafić do miejskiego szpitala „Pro – Medica”. W akcję jednak może włączyć się każdy, kto chce pomóc. Od dzisiaj dostępne jest konto bankowe, na które można wpłacać dowolne darowizny przeznaczone na zakup respiratora. Koszt urządzenia to ok. 100 tys. zł

Dobrowolne darowizny można wpłacać na numer konta: 06160014621016794510000005

z dopiskiem: "Na zakup respiratora"

Pierwszym darczyńcą i pomysłodawcą inicjatywy jest Pan Ireneusz Markowski, przedsiębiorca z Oławy – z pochodzenia ełczanin.
Głównym celem działalności Pana Ireneusza jest czynienie dobra, które realizuje przez fundację „Kapnij dla Afryki” budując studnie w Afryce. To właśnie chęć niesienia pomocy skłoniła go do włączenia się w akcję zbiórki funduszy na zakup respiratorów do oławskiego szpitala.Od kilku dni prowadzone są rozmowy zarówno z pierwszym darczyńcą Panem Ireneuszem, jak i ełckimi przedsiębiorcami, którzy także wyrazili chęć udziału w akacji i przekazania darowizn na zakup respiratora. 

Więcej informacj na stronie:

http://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/4177/74-respirator-dla-szpitala-od-przedsiebiorcow

 

__________________________________________________________________________

 

Pomoc psychologa w nagłych wypadkach


Poradnia Rodzinna w Ełku od 17 marca 2020 r. prowadzi punkt pomocy psychologicznej w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej „STAJNIA” w Ełku przy ul. Kościuszki 27 A.

Planowane godziny przyjęć :

Wtorek 16.00 – 18.00
Środa 16.00 – 18.00
Czwartek 16.00 – 18.00
Zapisy do specjalisty tylko i wyłącznie telefonicznie: 503 871 289 (w godz. 8:00 - 15:00)

UWAGA !!!
Przyjmowane będą tylko i wyłącznie osoby wcześniej zapisane, czyli po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z osobą pierwszego kontaktu, telefon 503 871 289 (w godz. 8:00 - 15:00)

 

________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 Ełk szyje i pomaga


Pod takim hasłem w naszym mieście trwa akcja, w której ełczanie szyją maseczki dla osób potrzebujących m.in. w szpitalach oraz opiekunów środowiskowych. Koordynatorem działań jest Środowiskowy Dom Samopomocy Lawendowy Zakątek. Każdy może pomóc.
Wystarczy zadzwonić i odebrać materiał do szycia maseczek w domu, a następnie przekazać gotowy produkt.
Dlatego już od dzisiaj (3 kwietnia), każdy kto chce pomóc może odebrać materiały przygotowane do szycia maseczek w domach.

W tym celu:
należy zgłosić się do Lawendowego Zakątka przy ul. Kościuszki 28B,
od poniedziałku do piątku,
w godz. 8.00 - 14.00.
Można też umówić się telefonicznie: 609 737 863.
Dzwonić należy tylko w dni robocze w godz. 8.00 – 14.00.

 

Więcej informacji na stronie:

http://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/4150/60-elk-szyje-i-pomaga

___________________________________________________________________________

Komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie w sprawie koronawirusa SARS – CoV - 2


Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że każda osoba, która zaobserwowała u siebie objawy zakażeniem nowym koronawirusem SARS-CoV-2, powinna bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w swoim powiecie. Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że każda osoba powinna bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w swoim powiecie, jeśli była w krajach objętych zakażeniem nowym koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 14 dni (Chiny, Korea Południowa, Północne Włochy, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur, Tajwan) i po powrocie zaobserwowała u siebie następujące objawy:

- wysoka gorączka,

- kaszel,

- duszności,

- ból mięśni,

- mocno pogorszone samopoczucie.


NFZ od 26.02.2020 r. uruchomił  infolinię  w sprawie jak się zachować w przypadku podejrzenia  o kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem lub wystąpienia w/w objawów.

Infolinia jest dostępna przez całą dobę pod numerem 800 190 590

Więcej informacji na stronie:

http://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/4052/komunikat-wojewodzkiej-stacji-sanitarno-epidemiologicznej-w-olsztynie-w-sprawie-koronawirusa-sars-cov-2

 _______________________________________________________________________________________________________________________________

Apel do Mieszkańców Ełku

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego miasta o ograniczanie do minimum wizyty w miejscach publicznych oraz przebywania w dużych skupiskach ludzi. Ograniczając kontakt bezpośredni możemy skuteczniej się chronić i zapobiegać zachorowaniom, a także przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w naszym mieście.Prosimy również, żeby zwrócić szczególną uwagę na osoby starsze i samotne: naszych bliskich i sąsiadów. Być może będzie im potrzebna pomoc w zrobieniu zakupów, wykupieniu recept w aptekach, znalezieniu numerów telefonu czy opłaceniu rachunków (np. przez internet). Informacje o osobach samotnych, wymagających wsparcia i opieki można kierować do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod nr. tel.  87 732 67 18

Informujemy również, że większość spraw urzędowych można załatwić na odległość – telefonicznie, mailowo lub za pomocą platformy ePUAP. Wszelkie zapytania i wątpliwości można zgłaszać również drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Wszystkie kontakty telefoniczne i e-mailowe do wszystkich wydziałów Urzędu znajdują się na BIP: http://bip.elk.warmia.mazury.pl/1/Urzad/


Uwaga! Wejście do urzędu i starostwa zostało przeniesione z boku budynku od strony Straży Miejskiej (drzwi automatyczne i podjazd dla osób niepełnosprawnych). Wejście główne od ul. Piłsudskiego zostało zamknięte.
Znajdują się tam również płyny do dezynfekcji rąk. Prosimy o korzystanie z nich od razu po wejściu do urzędu.


                                                                  WYBRANE NUMERY TELEFONÓW:


Sekretariaty Urzędu Miasta Ełku

tel. 87 732 60 00, 87 732 62 14, 87 732 62 00


Straż Miejska

tel. 87 73 26 201 – dyżurni straży - numer całodobowy, tel. 986


Wydział Polityki Społecznej

tel. 87 73 26 228, 87 73 26 263, 87 73 26 264, 87 73 26 265, 87 73 26 266


Referat ds. podatków i opłat lokalnych

Biuro Obsługi Klienta: tel. 87 73 26 202


Urząd Stanu Cywilnego

Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego - tel. 87 73 26 253

Stanowiska do spraw obsługi: tel. 87 73 26 254, 87 73 26 251


Wydział Świadczeń

Naczelnik Wydziału - tel. 87 73 26 150

Zastępca Naczelnika Wydziału - tel. 87 73 26 149

Stanowisko ds. świadczeń: tel. 87 73 26 247, 87 73 26 178, 87 73 26 110

Stanowisko obsługi interesantów: tel. 87 73 26 106

Biuro Działalności Gospodarczej

tel. 87 73 26 299, 87 73 26 246, 87 73 26 248


Referat Spraw Obywatelskich:

Kierownik Referatu - tel. 87 73 26 229

stanowisko ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych 87 73 26 141, 87 73 26 140, 87 73 26 101, 87 73 26 138

Wydział Mienia Komunalnego

Naczelnik Wydziału - tel. 87 73 26 245


Referat Lokalowy:

Kierownik Referatu - tel. 87 73 26 221

Stanowisko ds. mieszkaniowych: 87 73 26 170, 87 73 26 242

Referat Komunalny:

Kierownik Referatu - tel. 87 73 26 244

Stanowisko ds. gospodarki odpadami - tel. 87 73 26 223

Referat Dróg Miejskich:

Kierownik Referatu - tel. 87 73 26 151

Referat Ochrony Środowiska i Energii:

Kierownik Referatu - tel. 87 73 26 124

Wydział Edukacji

Naczelnik Wydziału Edukacji - tel. 87 73 26 145

stanowisko ds. stypendiów i informacji oświatowej - tel. 87 73 26 269

stanowisko ds. szkół i przedszkoli - tel. 87 73 26 268, 87 73 26 190

Wydział Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami

Naczelnik Wydziału - tel. 87 73 26 236

Referat Planowania Przestrzennego: tel. 87 73 26 231

Referat Gospodarki Nieruchomościami - tel. 87 73 26 155

stanowisko ds. dzierżaw gruntów i wspólnot mieszkaniowych - tel. 87 73 26 234

Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (BOP)
Pełnomocnik Prezydenta: tel. 87 732 61 86
Stanowiska ds. zlecania, kontroli i rozliczania zadań publicznych: 87 732 61 87
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

__________________________________________________________________________

Zaproszenie do składania ofer na prowadzenie Poradni Laktacyjnej w 2020 r.

 

Zapraszamy do składania ofert na wybór realizatora usługi: Prowadzenie na terenie miasta Ełku Poradni Laktacyjnej w terminie od stycznia do grudnia 2020r. dla kobiet zamieszkałych na terenie miasta Ełku. W załączeniu treść zapytania ofertowego.

Zapytanie ofertowe.

Protokół

______________________________________________________________________________________________

 

Zaproszenie do składania ofert na prowadzenie na terenie miasta Ełku Szkoły Rodzenia w 2020 r.

 

Serdecznie zapraszamy do składania ofert na wybór realizatora usługi: Prowadzenie na terenie miasta Ełku Szkoły Rodzenia w 2020 r. dla kobiet zamieszkałych na terenie Miasta Ełk. W załączeniu treść zapytania ofertowego.

Zapytanie ofertowe.

 Protokół.

______________________________________________________________________________________________

 

Piknik na Mickiewicza

Prezydent Miasta Ełku, Stowarzyszenie Alternatywa, Rada Senioralna oraz ełcka młodzież serdecznie zapraszają całe rodziny, dzieci, młodzież i seniorów na Piknik na Podwórku przy ul. Mickiewicza 33, 35 Piknik odbędzie się dnia 13 października  2019 r. w godzinach 14.00 – 16.00. Podczas Pikniku streetworkerzy, animatorzy oraz młodzi liderzy poprowadzą gry, zabawy oraz animacje dla dzieci, młodzieży, a także całych rodzin.  Dla najmłodszych zorganizowany zostanie kącik zabaw z dmuchańcem i trampoliną. W trakcie Pikniku dla uczestników przewidywane są również kiełbaski z grilla, popcorn oraz wata cukrowa. Piknik odbędzie się w ramach projektu „LOKALNE PERSPEKTYWY”, realizowanego przez Miasto Ełk oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem ALTERNATYWA. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020.

______________________________________________________________________________________________

 

Piknik w Parku Odkrywców Kolei


Prezydent Miasta Ełku, Stowarzyszenie Alternatywa, Rada Senioralna oraz ełcka młodzież serdecznie zapraszają całe rodziny, dzieci, młodzież i seniorów na Festyn w Parku Odkrywców Kolei, który przebiegać będzie pod hasłem „Dzień Solidarności Międzypokoleniowej”. Piknik odbędzie się dnia 20 września 2019r. w godzinach 16.00 – 19.00, w Parku Odkrywców Kolei w Ełku.
Podczas Pikniku streetworkerzy, animatorzy oraz młodzi liderzy poprowadzą gry, zabawy oraz animacje dla dzieci, młodzieży, a także całych rodzin. Dla najmłodszych zorganizowany zostanie kącik zabaw z dmuchańcem i trampoliną. W trakcie Pikniku dla uczestników przewidywane są również kiełbaski z grilla, popcorn oraz wata cukrowa.

______________________________________________________________________________________________

 

 

Piknik na Orzeszkowej

 

Kolejny Piknik odbędzie się 16 sierpnia 2019 r. w godz. od 16.00 do 19.00 na podwórku przy ul. Orzeszkowej 15, 17, 19, 21.

Zapraszamy do wspólnej zabawy !

 

______________________________________________________________________________________________

 

 

Piknik przy ul Chopina

 

Zapraszamy mieszkańców podwórka przy ul. Chopina 9 do wspólnej zabawy podczas Pikniku, który odbędzie się 13 lipca 2019 r. w godz. od 13.00 do 16.00! Przygotowaliśmy szereg atrakcji dla całych rodzin!

 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

„Noc Świętojańską na Sępa”


Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców podwórka przy  ul. Świackiego Sępa 1 i ul. Moniuszki 17,19  na Piknik na podwórku, który odbędzie się 22 czerwca 2019 r. po hasłem „Noc Świętojańską na Sępa”. Bawić będzie się od 14.00 do 18.00! Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym animacje artystyczne, instalację imitującą drzewo, wykonaną z materiałów budowlanych,  hydraulicznych i ręcznie wykonanych liści kwiatu paproci z tektury. W tej przestrzeni jest to rodzaj sztuki użytkowej. Elementem ww. instalacji są liście, które zapisane są marzeniami dzieci.
To one będą współtworzyć tzw. drzewo marzeń...

 

______________________________________________________________________________________________

Pikniki  w Parkach dla wszystkich mieszkańców Ełk!
Piknik w Parku Kopernika


Serdecznie zapraszamy mieszkańców Ełku 8 czerwca na Piknik, który odbędzie się w Parku Kopernika w godz. 15.00-18.00. Podczas Pikniku streetworkerzy, animatorzy oraz młodzi liderzy poprowadzą gry i zabawy oraz animacje dla dzieci, młodzieży  oraz całych rodzin. Dla najmłodszych zorganizowany zostanie kącik zabaw z dmuchańcem i trampoliną. Ponadto na wszystkich uczestników Pikniku czekać będą kiełbaski z grilla, napoje, popcorn i wata cukrowa

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Pikniki na Podwórkach

W ramach projektu „Lokalne Perspektywy” w tym roku odbędzie się 5 pikników na ełckich podwórkach, na których prce prowadzą streetworkerzy, animatorzy i młodzi liderzy. Pikniki będą okazją do wspólnej zabawy i integracji uczestników projektu z sąsiadami i społecznością lokalną. Na każdym podwórku zorganizowane zostaną animacje, zabawy, konkursy i gry zarówno dla najmłodszych jak i tych starszych! Na każdym podwórku przygotowany będzie grill, napoje oraz wata cukrowa i popcorn!
Serdecznie zapraszamy!

 

 

_____________________________________________________________________________________________

Streetworking na ełckich podwórkach


Na ełckich podwórkach pracę z dziećmi, młodzieżą oraz całymi rodzinami, rozpoczęli streetworkerzy, animatorzy uliczni oraz młodzi liderzy.Praca prowadzona jest na podwórkach przy ul. Świackiego Sępa 1 i ul. Moniuszki 17,19, ul. Orzeszkowej 15, 17, 19, 21,  ul. Mickiewicza 33, 35, ul. Chopina 9, ul. Armii Krajowej 38-58. Nowym elementem, pierwszy raz stosowanym nie tylko  w naszym mieście ale i całym regionie, jest praca na podwórkach MŁODYCH LIDERÓW wraz ze streetworkerami i animatorami. Młodzi liderzy to osoby wywodzące się z poszczególnych podwórek. W ramach utworzonej Akademii Młodych Liderów przechodzą  szkolenia i trening interpersonalny, który przygotuje ich do pracy w środowisku otwartym.

 

__________________________________________________________________________

 

Nabór kandydatów do udziału w Akademii Liderów


W ramach Akademii Liderów odbędzie się 5 – dniowy, wyjazdowy trening interpersonalny oraz 5 weekendowych sesji szkoleń. Młodzi liderzy w ten sposób przygotują się do pracy w środowisku otwartym w 3 - osobowych grupach razem ze streetworkerami i animatorami ulicznymi.Do Akademii Liderów zgłosić się może każdy, bez względu na wiek i wykształcenie. Musi spełnić jednak następujące warunki:
- chęć prowadzenia zajęć w środowisku otwartym, na ełckich podwórkach z całymi rodzinami,
- miejsce zamieszkania na terenie Miasta Ełku wyznaczonym do rewitalizacji, wskazanym w „Programie Rewitalizacji Ełku na lata 2016-2023”, (ul. 3 Maja, Armii Krajowej, Chopina, Czarna, Dąbrowskiego, Gdańska, Gizewiusza, Kąpielowa, Konopnickiej, Kościuszki, Magazynowa, Małeckich, Mickiewicza (numery parzyste i nieparzyste od 15 do końca), Moniuszki, Nadjeziorna, Orzeszkowej, Plac Katedralny, Piłsudskiego (parzyste do nr 8 i nieparzyste), Pułaskiego (od nr 11), Roosevelta, Toruńska, Wawelska, Wojska Polskiego (do skrzyżowania z ul. Mickiewicza), Sikorskiego (numery parzyste do 18), Słowackiego, Stary Rynek, Szkolna, Świackiego „Sępa”, Żeromskiego).
Do udziału w Akademii zapraszamy także osoby bezrobotne, które zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajdą się w trzeciej grupie osób (tzw. oddalonych od rynku pracy)”.
Z kandydatami do Akademii Liderów przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna, na podstawie której wybranych zostanie 12 osób. Następnie w 2019 r. 5 osób wybranych spośród uczestników Akademii rozpocznie działania w środowisku otwartym jako Młody Lider wraz ze streetworkerami i animatorami w 3 osobowej grupie. Aby wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej wystarczy do dnia 12 listopada 2018 r. przesłać zgłoszenie wraz z krótkim opisem własnej osoby e-mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
Wysłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie postępowania kwalifikacyjnego.

__________________________________________________________________________

 

LOKALNE PERSPEKTYWY


Stowarzyszenie Alternatywa w partnerstwie z Gminą Miasto Ełk i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ełku realizują projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Lokalne perspektywy”.Głównym celem projektu jest rozwój usług społecznych oraz integracja rodzin ze środowiskiem lokalnym poprzez udział 132 os.(75kobiet i 57 mężczyzn), mieszkańców MOF Ełk, zagrożonych ryzykiem ubóstwa i/lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób bezrobotnych (tzw. oddalonych od rynku pracy, III profil).
Projekt realizowany jest w okresie 01.09.2018 r. – 31.12.2020 r.
W ramach projektu zaplanowano:
- Akademię Liderów, w której kompetencje do pracy w środowisku otwartym zdobędzie 24 Młodych Liderów,
- pracę Streetworkerów i Animatorów ulicznych wraz z Młodymi Liderami na 11 wybranych podwórkach
- organizację pikników na wybranych 11 podwórkach i w Parku Kopernika oraz Parku Odkrywców  Kolei
- poradnictwo specjalistyczne,
- warsztaty i treningi.
Łączna wartość projektu: 1 149 808,80 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 1 091 008,80 zł
Wkład własny Gminy Miasta Ełku: 58 800,00 zł
Projekt „LOKALNE PERSPEKTYWY”, dofinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa. 11 Włączenie społeczne, Działania: RPWM.11.02.00 Ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych  w interesie ogólnym, Poddziałanie: RPWM.11.02.05 Lokalne działania integracyjne społeczności – projekt ZIT Ełk.

__________________________________________________________________________

Ełckie Dni Rodziny 2019

W dniach od 15 maja do 15 czerwca 2019 r. wzorem lat ubiegłych, w naszym mieście obchodzić będziemy Ełckie Dni Rodziny.Odbywać się one będą w ramach XXI Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem: "Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina". W ramach wspomnianych wyżej obchodów, ełckie jednostki miejskie, parafie, szkoły oraz przedszkola przygotowały cykl wydarzeń, które promować bedą wartości prorodzinne oraz podkreślać istostę rodziny w życiu każdego człowieka. W ramach obchodów Dni Rodziny w naszym mieście odbędzie się łącznie 132 wydarzenia. W tym roku szszcególną uwagę warto zwrócić na dzień 8 czerwca, gdyż obchodzić będziemy dwudziestą rocznicę wizyty Papieża Jana Pawła II w Ełku.  W Dzień Patroa naszego miasta odbywać się bedzie szereg wydarzeń, w których warto jest wziąć udział, m.in: Piknik Rodzinny. Rodzina wolna od niemocy – igrzyska rodzinne, które odbędą się w Parku Kopernika, VII Marsz dla Życia i Rodziny, Koncert Zespołu Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia, Uroczysta Msza Święta, a także czuwanie – z serca płynie miłość w czynie.
Szczegółowy wykaz wydarzeń dostępny bedzie na stronie www.elk.pl oraz plakatach i ulotkach poświęconych Ełckim Dniom Rodziny 2019r.

___________________________________________________________________________

 

Modernizacja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku


W poniedziałek 29 października odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku. W Wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz, komendant policji Paweł Szyperek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej oraz inny zaproszeni goście. Główne prace remontowe i modernizacyjne prowadzone były w latach 2017 – 2018 i dofinansowane ze środków Unii Europejskiej (II i III etap). W tym czasie budynek przeszedł gruntowne zmiany wewnątrz i na zewnątrz. Wyremontowano i wyposażono pomieszczenia znajdujące się na parterze oraz pierwszym piętrze, a także piwnicę, klatkę schodową i wiatrołap. Rozbudowane zostały skrzydła zachodnie i wschodnie  (taras) o dodatkowe pomieszczenia. Nadbudowano również taras na wysokość drugiego piętra. Przeprowadzono termomodernizację  budynku wraz z remontem pokrycia dachowego. Ostatnim etapem było zagospodarowanie terenu, m.in. wykonanie dojść i dojazdów, a także zieleni.
Łączny koszt prac to kwota ponad 1,9 mln zł , z czego ponad 970 tys. zł stanowiło dofinansowanie II i III etapu ze środków UE w ramach projektu Rozwój Transgranicznych Inicjatyw Społecznych z Programu Współpracy V-A Litwa – Polska 2017 – 2018.     
W ramach projektu realizowane były również tzw. działania miękkie, m.in. szkolenia, wizyty studyjne, warsztaty, spotkania z logopedą i prawnikiem, a także zajęcia z integracji sensorycznej i trening umiejętności społecznej. Łączna wartość tych przedsięwzięć to kwota ponad 618 tys. zł.

___________________________________________________________________________

 


Konferencja podsumowująca realizację projektu

„Nowe Śródmieście Miasta Ełk – wzór na rewitalizację”


Konferencja odbyła się 17 października 2018 r. w Ełku. W ramach projektu  opracowano modelowe rozwiązania z zakresu odnowy miast oparte na trzech filarach: partycypacji, aktywizacji i tworzeniu przestrzeni społecznej. Na realizację projektu miasto otrzymało dotację ponad 800 tys. zł z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w ramach konkursu "Modelowa rewitalizacja miast".
W ramach projektu realizowane były m.in.:
- konsultacje społeczne aktualizacji Programu Rewitalizacji Ełku
- warsztaty kompetencji streetworkera (pedagoga ulicy)
- Młodzieżowa Akademia Rewitalizacji (warsztaty dla dzieci i młodzieży)
- inicjatywy w ramach Programu Sąsiedzkiego (dofinansowanie miniprojektów - pomysłów mieszkańców)
- Polityka funkcjonalna Ełckiego Centrum Rewitalizacji Społecznej
- programy aktywizacji zawodowej mieszkańców śródmieścia
- działania edukacyjne z zakresu rewitalizacji.

 

________________________________________________________________________________________________________________

 V Forum Kardilogiczne „Ełk, tu bije moje serce”


forum kardiologiczne
16 października 2018 r
  odbyło się  forum Kardiologiczne „Ełk – tu bije moje serce” w Ełckim Centrum Kultury. Forum organizowane było w Ełku już po raz piąty, a w tym roku jest połączone z grą terenową. Zapadalność na choroby serca dotyka coraz młodszych ludzi. Najlepszym lekarstwem i sposobem powstrzymania wzrostu zachorowalności jest wprowadzenie od najmłodszych lat edukacji w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia oraz chorób sercowo – naczyniowych. Warto nauczyć młodych ludzi jak dbać o swoje serce. Uczestnikami forum byli uczniowie klas 6 i 7 ełckich szkół podstawowych. Celem forum było pokazanie młodym ełczanom jaki wpływ na funkcjonowanie człowieka ma zapobieganie chorobom i prowadzenie zdrowego stylu życia.
W ramach forum odbył się panel o zdrowym żywieniu, wywiad z lekarzem kardiologiem, zorganizowane zostały zajęcia sportowe oraz gra terenowa, której celem była nauka o zdrowiu poprzez zabawę.

 

_______________________________________________________________________________________________________________

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem


logo1 mops
Po raz kolejny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku zaprasza osoby potrzebujące wsparcia, szczególnie osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością na ciepły posiłek, który będzie wydawany w Parku Solidarności 13 października 2018 r. w godz. 12:00-14:00. Wydarzenie organizowane jest w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

Więcej na: http://www.mopselk.naszops.pl

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej


5 października 2018 r. Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz zaprasza mieszkańców na Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Głównym założeniem spotkania jest budowanie dialogu i współpracy pomiędzy pokoleniami. W wydarzeniu wezmą udział dzieci, młodzież, seniorzy, a także uczniowie z I LO w Ełku i z SP nr 2 w Ełku. Rozpoczęcie o godz. 11:00 w ogrodzie przy Klubie Seniora, przy ul. Piłsudskiego 10. Udział jest bezpłatny. Podczas obchodów zaplanowano m.in. występy artystyczne, animacje i zabawy, wspólne śpiewanie, wspólne tańczenie poloneza i poczęstunek.

 

________________________________________________________________________________________________________________

 

„Święto ulicy Orzeszkowej”  w Ełku

W dniu 23.09.2018 r. o godz. 12.30 Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Stowarzyszenie „ALTERNATYWA” zapraszają na III edycję „Święta ulicy Orzeszkowej”. W tym roku motywem przewodnim festynu jest zdrowy tryb życia oraz 100. lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
W programie m.in.:
- pokazy pomocy medycznej
- stanowiska z fantomami (będzie można ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy)
- festiwal kolorów holi (woreczki z kolorową farbą)
- rozdawane będą balony z helem w biało-czerwonych barwach
- występy regionalnych artystów, grających muzykę rozrywkową
- animacje dla najmłodszych
- grochówka z kuchni polowej
- akcja poboru krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Olsztynie pod hasłem „100 ełczan oddaje krew na 100 lecie niepodległości”
Ponadto na ul. Orzeszkowej ustawione zostaną donice z białoczerwonymi kwiatami.

________________________________________________________________________________________________________________

 

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla ełckich seniorów


GRYPA
Już po raz dziesiąty w naszym mieście realizowane będą bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla ełckich seniorów.
Szczepienia realizowane będą już od 1 września w gabinetach szczepiennych lekarzy rodzinnych z terenu miasta Ełku. Akcja skierowana jest do ełczan zameldowanych na terenie miasta Ełku, którzy w 2018 r. ukończyli lub do końca br. ukończą co najmniej 66 rok życia. Szczepienia profilaktyczne przeciwko grypie zmniejszają zachorowalność i tym samym ograniczają niebezpieczne skutki następstw grypy. Ważne, aby ze szczepień skorzystać przed okresem jesienno-zimowy który jest traktowany przez specjalistów jako czas największej zachorowalności na grypę.
Środki finansowe na realizację programu szczepień profilaktycznych przeciw grupie wynoszą 81 tys. zł i pochodzą z budżetu miasta Ełku, jest to ok. 15 tys. zł. więcej niż latach ubiegłych. Pozwoli to na zakup ok. 1800 szt. szczepionek czterowalentnych, które są o szerszym spektrum działania, niż dotychczas stosowane w ramach programu szczepionki trójwalentne.  Szczepionka czterowalentna ma większe bezpieczeństwo i obejmuje większą liczbę szczepów wirusów, co daje większą ochronę oraz szersze działanie. Na podstawie zgłaszalności na szczepienia w latach ubiegłych oraz informacji uzyskanych od lekarzy z naszego miasta spełni to w 100% zapotrzebowanie na szczepienia wśród naszych mieszkańców.
Szczepienia realizowane będą do wyczerpania zapasów.
Więcej informacji: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Tel. (87) 732-62-65.

 

________________________________________________________________________________________________________________

 

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

PNEUMOKOKI
Od 15 sierpnia 2018 r. ruszają bezpłatne szczepienia dzieci przeciw pneumokokom.Szczepieniami objęci zostaną mali ełczanie, którzy w tym roku ukończą 3 rok życia. Liczba szczepionek jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Profilaktyczne szczepienia dzieci przeciw pneumokokom realizowane są w Ełku już po raz szósty. W tym roku szczepienia realizowane będą od 15 sierpnia do 15 października, w gabinetach szczepiennych poradni lekarzy rodzinnych na terenie naszego miasta. W związku z tym, że liczba szczepionek jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Miasto Ełk na realizację w 2018 r. programu szczepień profilaktycznych przeciw pneumokokom pozyskało ok. 15 tys. zł (40 % kosztów zakupu szczepionek) dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast ok. 25 tys. zł pochodzi z budżetu miasta.
Łączny koszt realizacji szczepień to 40 tys. zł.
Kwota ta pozwoli na zaszczepienie 166 dzieci zamieszkałych w Ełku.

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Nie nowotworom u dzieci!


W dniach 21 – 22 lipca zostaną przeprowadzone bezpłatne badania USG dla dzieci. Od 2013 r. Prezydent Miasta Ełku we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda organizuje bezpłatne profilaktyczne badania ultrasonograficzne dla najmłodszych ełczan. Celem badań jest ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania będą realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane będą przez doświadczonych lekarzy – radiologów. Są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Badaniami objęte zostaną dzieci od 9 miesiąca do 6 roku życia. Warunkiem jest również zameldowanie na terenie Ełku i wcześniejsze umówienie się na badanie. Z badań skorzysta ok 140 dzieci a o kwalifikacji decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy na badania prowadzone będą w dniach: 16 i 17 lipca 2018 r., w godz. 16.00-18.30 pod nr tel. 87-732-62-65 lub 87-732-62-66. Z powodu ograniczonej liczby miejsc (ok.140 może być przebadanych w ciągu dwóch dni badań), o zapisach na badania decydować będzie kolejność zgłoszeń.

 

________________________________________________________________________________________________________________

 

Festyn „Rodzina wolna od niemocy”


Przy promenadzie 2 czerwca o godz. 11:00 odbędzie się Festyn Rodzinny „Rodzina wolna od niemocy”. Wstęp wolny.
Festyn „Rodzina wolna od niemocy” organizowany jest w ramach Ełckich Dni Rodzin, który odbędzie się nad Jeziorem Ełckim na skwerze nieopodal placu zabaw przy ul. Nadjeziornej.
W ramach wydarzenia zaplanowano m.in
- występy taneczne,
- naukę nordic walking,
- konkurs karaoke,
- występy ełckich wykonawców,
- pokaz Zumba,
- występy zespołów wokalnych,
- animacje dla najmłodszych, (malowanie twarzy, bańki, zabawy z klanzą )
- puszczanie „Balonów Marzeń - Rodzina Wolna od Niemocy”.

Ełckie Dni Rodziny zaczęły się we wtorek 15 maja i potrwają do 15 czerwca 2018 r. W tym roku odbywają się pod hasłem „Rodzina – Dom - Ojczyzna." Celem Ełckich Dni Rodziny jest propagowanie wartości rodzinnych, integracja społeczna, a także aktywne spędzanie czasu wolnego poprzez udział w piknikach, festynach, zajęciach sportowych, wycieczkach,a także spotkaniach tematycznych dotyczących rodziny. Ełckie Dni Rodziny obchodzone są w ramach XX Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny.

 

 

 

 

___________________________________________________________________________

Ełckie Dni Rodziny w roku 2018

„Rodzina – Dom - Ojczyzna” pod takim hasłem rozpoczęły się tegoroczne Ełckie Dni Rodziny. Zaplanowano łącznie ok. 130 różnorodnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów, organizowanych przez miejskie jednostki, szkoły, przedszkola, ełckie parafie, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Ełckie Dni Rodziny potrwają do 15 czerwca 2018 r. We wtorek 15 maja rozpocznął się Ełckie Dni Rodziny i potrwają do 15 czerwca 2018 r. W tym roku odbywać się będą pod hasłem „Rodzina – Dom - Ojczyzna." Zaplanowano łącznie ok. 130 wydarzeń organizowanych przez miejskie jednostki, szkoły, przedszkola, ełckie parafie, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Celem Ełckich Dni Rodziny jest propagowanie wartości rodzinnych, integracja społeczna, a także aktywne spędzanie czasu wolnego biorąc czynny udział w m.in. piknikach, festynach, zajęciach sportowych, wycieczkach, a także spotkaniach tematycznych dotyczących rodziny. Ełckie Dni Rodziny obchodzone są w ramach XX Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Ponadto 2 czerwca 2018 o godz. 11.00 odbędzie się Festyn Rodzinny „Rodzina wolna od niemocy” (Promenada nad Jeziorem Ełckim – plac zabaw przy restauracji Dos Patos )
W programie m.in.:
·         animacje dla dzieci,
·         konkursy, gry i zabawy z nagrodami,
·         występy muzyczne
·         oraz wiele innych atrakcji
Pobierz szczegółowy program obchodów:
 http://www.elk.pl/files/multimedia/files/43c774cd1af7a06210e1946b96a8d4e1.pdf

______________________________________________________________________________

Klub Seniora  Senior +  w Ełku


Dobiegają końca prace remontowe na parterze budynku przy ul. Piłsudskiego 10, w którym będzie mieścił się Klub Senior+ w Ełku. Klub powstał dzięki dofinansowaniu  do utworzenia i wyposażenia placówki w ramach Programu Wieloletniego „SENIOR+” na lata 2015-2020, edycja 2017.  Rozpoczynamy nabór osób chętnych do skorzystania ze wsparcia Klubu Senior+. Zapraszamy osoby w wieku 60+, mieszkańców miasta Ełku. Deklarację o przystąpieniu do Klubu Seniora Senior+ należy złożyć  przy ul. Piłsudskiego 8. Preferowane będą osoby o niskim dochodzie, spełniające kryterium dochodowe zgodnie  z ustawą o pomocy społecznej.  Planuje się, że Klub Senior+ będzie czynny od poniedziałku do piątku  w godz. 9:00-17:00.  Pierwsze zajęcia rozpoczną się w styczniu 2018 r.  Szczegółowe informacje udzielają pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku (pok nr 4 lub nr 1 parter, ul. Piłsudskiego 8, 19-300 Ełk, tel. 87 732 67 23 lub 87 732 64 50).
Deklaracja o przystąpieniu do Klubu Seniora „Senior+”

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Wizyta studyjna pracowników socjalnych w mieście Varena na Litwie
Pracownicy socjalni z Ełku i litewskich miast Alytus i Varena uczestniczyli
we wspólnej wizycie studyjnej na Litwie


IMG 13961
W dniach 11-12 października 2017 r. odbyła się ostatnia z trzech wizyt studyjnych organizowana w ramach projektu „Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych”. W wizycie uczestniczyli pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy z Ełku oraz litewskich miast Alytus i Varena.Uczestnicy wizyty wymieniali się doświadczeniami oraz zapoznali się z funkcjonowaniem systemu pomocy społecznej w mieście Varena na Litwie. Projekt „Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych” realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, Priorytet 3 - Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją, Działanie 3.1. - Zwalczanie wykluczenia społecznego i ubóstwa poprzez poprawienie dostępu do świadczeń socjalnych i zdrowotnych dla mieszkańców strefy przygranicznej.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 864 743,90 PLN
Wartość działań projektu realizowanych przez Miasto Ełk to 1 689 608,17 PLN
W tym wydatki inwestycyjne: 1 020 703,15 PLN
Wydatki nieinwestycyjne: 668 905,02 PLN
Wartość dofinansowania: 1 436 166,94 PLN (85%)
Wkład własny miasta Ełku: 253 441,23 PLN (15%)

_____________________________________________________________________________________________

 

Wizyta studyjna pracowników socjalnych z Litwy
Pracownicy socjalni z Ełku i litewskich miast Alytus i Varena uczestniczyli
we wspólnej wizycie studyjnej w naszym mieście


wizyta studyjna
W dniach 27-28 września 2017 r. odbyła się wizyta studyjna w Ełku organizowana w ramach projektu „Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych”. W wizycie uczestniczyli pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy  z Ełku oraz litewskich miast Alytus i Varena.
Uczestnicy wizyty zagłębiali wiedzę w zakresie:
Usług socjalnych i zdrowotnych  na poziomie społeczności lokalnej Realizacji usług społecznych przez organizacje pozarządowe.
Zapobieganiu ryzyku ubóstwa  i wykluczenia społecznego.
Narzędzi ekonomii społecznej wspierających  motywowanie do podjęcia aktywności zawodowej i społecznej osób zagrożonych i wykluczonych społecznie.
Zapobiegania ryzyku ubóstwa  i wykluczenia społecznego.
Organizowaniu społeczności lokalnej- metodyki pracy środowiskowej.
Ponadto uczestnicy odwiedzali w ramach dobrych praktyk ośrodki wsparcia funkcjonujące na terenie miasta Ełku tj. Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Ełku, Środowiskowy Dom Samopomocy  dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami  psychicznymi oraz Centrum Integracji Społecznej AlterCIS wspierające osoby bezrobotne w podjęciu pracy zawodowej lub powrocie na rynek pracy.Wizyta studyjna była okazją do  promowania najnowszych rozwiązań wsparcia w obszarze pomocy społecznej oraz wymiany doświadczeń  osób codziennie pracujących z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej. Jest to niezwykle ważne przy rozwiązywaniu poszczególnych sytuacji problemowych z jakimi  pracownik socjalny spotyka się podczas pracy z członkami rodzin wieloproblemowych.
Projekt „Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych” realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, Priorytet 3 - Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją, Działanie 3.1. - Zwalczanie wykluczenia społecznego i ubóstwa poprzez poprawienie dostępu do świadczeń socjalnych i zdrowotnych dla mieszkańców strefy przygranicznej.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 864 743,90 PLN
Wartość działań projektu realizowanych przez Miasto Ełk to 1 689 608,17 PLN
W tym wydatki inwestycyjne: 1 020 703,15 PLN
Wydatki nieinwestycyjne: 668 905,02 PLN
Wartość dofinansowania: 1 436 166,94 PLN (85%)
Wkład własny miasta Ełku: 253 441,23 PLN (15%)

 ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

w ramach Międzyanrodowego Dnia Osób Starszych

W piątek 29.09.2017 obchodziliśmy już po raz szósty Dzień Solidarności Międzypokoleniowej w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Tym razem seniorzy i młodzież integrowali się pod hasłem "Podróż łączy pokolenia". Jest to dzień spotkań, integracji oraz zabaw , poświęcony promowaniu dialogu i solidarności międzypokoleniowej oraz upowszechnianiu tej idei wśród mieszkańców Ełku. W tym roku uroczystości odbyły się w Sypitkach gdzie uczestnicy dotarli na miejsce Ełcką Kolejką Wąskotorową. Podczas spotkania Seniorzy wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Wł.Szafera w Ełku oraz młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego brali udział we wspólnych tańcach, konkursach oraz śpiewach. ( Udział w poróży wzięło ok. 200 osób)

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                                                

                                                                           Festiwal Dużych Rodzin
                                                Rodziny z Ełku i Litwy bawiły się podczas Festiwalu w Alytus


IMG 0067
W ramach projektu „ Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych” dnia 03.09.2017 r. odbył się Festiwal Dużych Rodzin w Olicie (Alytus) na Litwie. Uczestniczyła w nim grupa ełckich rodzin wielodzietnych.
Festiwal był okazją do integracji rodzin z Ełku oraz litewskich miast Alytus i Varena. Uczestnicy mogli korzystać z różnego rodzaju warsztatów, m.in. tworzenie biżuterii, rzeźbienie w drewnie, odlewanie świec. Najmłodszym dzieciom przygotowano wiele animacji, m.in. trampoliny, bańki mydlane, malowanie twarzy.  Podczas festiwalu odbyły się także występy artystyczne rodzin. Nasze miasto reprezentowała rodzina Państwa Szulców, która wykonała kilka utworów.Różnorodność atrakcji pozwoliły aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzięki spotkaniu rodziny wielodzietne z Polski i Litwy miały okazję poznać się , wymienić doświadczeniami i kreatywnie spędzić swój wolny czas z dziećmi.Podczas festynu odbyło się również spotkanie partnerów realizujących projekt. Omówione zostały działania bieżące oraz planowane do realizacji w najbliższym czasie. Projekt „Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych” realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, Priorytet 3 - Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją, Działanie 3.1. - Zwalczanie wykluczenia społecznego i ubóstwa poprzez poprawienie dostępu do świadczeń socjalnych i zdrowotnych dla mieszkańców strefy przygranicznej.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 864 743,90 PLN
Wartość działań projektu realizowanych przez Miasto Ełk to 1 689 608,17 PLN
W tym wydatki inwestycyjne: 1 020 703,15 PLN
Wydatki nieinwestycyjne: 668 905,02 PLN
Wartość dofinansowania: 1 436 166,94 PLN (85%)
Wkład własny miasta Ełku: 253 441,23 PLN (15%)

 ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SPŁYW KAJAKOWY W RAMACH PROJEKTU „TERAZ CZAS NA ZMIANY”

 

IMG 7666
W dniach 10-19 sierpnia br. odbędzie się spływ kajakowy dla uczestników projektu „Teraz czas na zmiany” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy INTERREG V-A Litwa-Polska.

24 lipca został wyłoniony Wykonawca - Stowarzyszenie Przystań - Szeligi - Buczki na organizację międzynarodowego wydarzenia podczas którego uczestnicy z Polski  przemierzą trasę z Polski na Litwę. Na zakończenie spływu kajakowego odbędzie się  ogniska integracyjne, na którym spotkają się uczestnicy z Polski i Litwy.
Uczestnicy spływu kajakowego podczas organizowanego wydarzenia zdobędą nowe umiejętności takie jak: współpraca w grupie, odpowiedzialność, przynależność do grupy, samodzielności. Program został przygotowany w taki sposób aby pokazać młodym ludziom zmianę perspektywy myślenia, zachęcić do rozwoju osobistego i rozwijania swoich pasji.
Uczestnicy spływu to grupa 40 osób, mieszkańców rewitalizowanych ełckich podwórek w ramach projektu „Teraz czas na zmiany”.
W trakcie spływu przewidziano liczne atrakcje m.in.:
- zwiedzanie parku narodowego Dzukijski;
- ognisko integracyjne na Litwie;
- zajęcia z profilaktyki;
- zwiedzanie miasteczka Merecz położonego na południowym zachodzie Litwy;
- spływ rzeką Niemen;
- inne atrakcje.
W załączeniu szczegółowy program spływu.

 

Program spływu kajakowego

_______________________________________________________________________________________________________________

 

STREETWORKERZY PRACUJĄ NA EŁCKICH PODWÓRKACH
AKTYWIZUJĄC MŁODZIEŻ I DZIECI

11
W ramach projektu „Teraz czas na zmiany” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska ośmiu streetworkerów pracuje na 4 ełckich podwórkach, organizując dzieciom i młodzieży z tych obszarów czas wolny, zachęcając młodzież do aktywności i rozwijania swych pasji.

Zadaniem ełckich streetworkerów jest organizowanie zajęć dla dzieci na podwórkach przy ul. Wojska Polskiego 14, 16, 18, Gdańskiej 30 - 38 i ul. Gizewiusza 1, Gizewiusza 4-8, Wojska Polskiego 7 – 9.
Dwuosobowe zespoły wspierają dzieci i młodzież w poznaniu  samego siebie – swoich pasji i zainteresowań. Ponadto uczą ich organizować czas współpracując w grupie. Streetworkerzy również zachęcają do współpracy rodziców i opiekunów dzieci, aby aktywnie włączali się w podejmowane działania.
Efektem tej pracy będzie realizacja 1 mini projektu na każdym z podwórek, o dowolnej tematyce, dobranej do możliwości i zainteresowań dzieci i młodzieży. Będzie to krótki film, nagranie teledysku, przygotowanie wystawy, kabaretu, czy też inny ciekawy pomysł na mini projekt, który zrodził się podczas pracy streetworkerów z grupą dzieci i młodzieży na ełckich podwórkach. 4 mini projekty przygotowane przez uczestników projektu zostaną zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej projekt.
Projekt „Teraz czas na zmiany” jest wdrażany w ramach Celu 9 Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją (poprzez promowanie równości płci, równych szans oraz integrację społeczności ponad granicami). Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Całkowita wartość projektu po stronie Ełku: 2 205 317, 98 zł
Kwota dofinasowania: 1 874 520, 27 zł
Wkład własny: 330 797, 71 zł
Okres realizacji projektu: styczeń 2017 r. - marzec 2018 r.

______________________________________________________________________________________________


BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW PNEUMOKOKOM

 

 

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie,nie wywołując objawów choroby. Najczęściej wywołują one zapalenia górnych dróg oddechowych. Mogą także wywoływać ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne.
Szczepienia profilaktyczne przeciw pneumokokom realizowane są już po raz piąty. W tym roku realizowane będą od dnia 1 sierpnia 2017r. do 1 października 2017 r. w gabinetach poradni lekarzy rodzinnych na terenie Ełku. Szczepieniami objęte zostaną dzieci urodzone w 2014 r. Na realizację szczepień przeciwko pneumokokom przeznaczono 40.000 zł. co pozwoli na zaszczepienie 166 dzieci zamieszkałych na terenie naszego miasta. Środki finansowe pochodzą z budżetu Miasta Ełku.
W związku z tym, że liczba szczepionek jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

________________________________________________________________________________________________________________

 

FESTIWAL DUŻYCH RODZIN


dsc 0750
W niedzielę 11 czerwca 2017 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej odbył się „Festyn Dużych Rodzin”
11 czerwca 2017 r ( niedziela) w godz. 13.00-18.00 w Centrum Edukacji Ekologicznej odbył się „Festiwal Dużych Rodzin”. Festiwal organizowany był w ramach projektu  „ Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych” realizowanego w ramach programu współpracy Inntereg V-A, Litwa- Polska 2014-2020, w partnerstwie z litewskimi miastami Alytus oraz Varena. W wydarzeniu wzięły udział rodziny wielodzietne z Litwy. Festiwal był okazją do promowania, wprowadzonego w ramach projektu, Transgranicznego Programu Dużych Rodzin, który umożliwia posiadaczom kart rodziny 3+ korzystanie ze zniżek w miastach partnerskich tj. Alytus, Varena i Ełku. Podczas festiwalu zobaczyć można było m.in.: występy rodzin muzykujących, zespołów Pojezierze, Kalina, Na Mazurską Nutę, Piętaszki, Skansen Band, uczestników ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera, dzieci i i młodzieży. Można było tańczyć w ramach Zumba i wziąc udział w warsztatach  wokalnych. Dla rodzin zorganizowano także wiele konkursów m.in.: karaoke oraz szukania skarbów. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska, Priorytet 3 – Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją, Działanie 3.1. - Zwalczanie wykluczenia społecznego i ubóstwa poprzez poprawianie dostępu do świadczeń socjalnych i zdrowotnych dla mieszkańców strefy przygranicznej.

______________________________________________________________________________________________

 

FESTIWAL DUŻYCH RODZIN - SENIOR W RODZINIE


plakat1
Prezydent Miasta Tomasz Andrukiewicz 11 czerwca 2017 zaprasza mieszkańców oraz przebywających w Ełku turystów na „Festiwal Dużych Rodzin - Senior w Rodzinie”. Rozpoczęcie wydarzenia o godz. 13:00 w Centrum Edukacji Ekologicznej, ul. Parkowa 12. Wstęp wolny.

11 czerwca 2017 r. (niedziela) w godz. 13:00-18:00 odbędzie się „Festiwal Dużych Rodzin - Senior w Rodzinie”. W programie m.in. występy rodzin muzykujących, gry plenerowe, zabawy i animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, warsztaty tańca i wokalne oraz pokazy fitness i Zumby.Festiwal organizowany jest w ramach projektu „Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych” realizowanego w ramach programu współpracy Inntereg V-A, Litwa-Polska 2014-2020, w partnerstwie z litewskimi miastami Alytus oraz  Verena.Festyn jest okazją do promowania Transgranicznego Programu Dużych Rodzin, który umożliwienia posiadaczom kart rodziny 3+ korzystanie ze zniżek w miastach partnerskich tj. Alytus, Varena i Ełk. Ponadto w wydarzeniu weźmie udział 50 osób z Litwy. Będą to członkowie dużych rodzin z miast partnerskich.
W programie m.in.:

 • występy rodzin muzykujących, zespołów „Pojezierze”, „Kalina” i  „Skansen Band”
  • gry plenerowe, zabawy i animacje dla dzieci,
   • malowanie twarzy, bańki mydlane,
    • dmuchane zjeżdżalnie, basen z kulkami, trampolina
     • konkursy z nagrodami dla całych rodzin (karaoke, strzelanie z łuku)
      • warsztaty tańca i wokalne
       • pokazy fitness i Zumby
        • słodkie upominki
         • ognisko z kiełbaskami

          Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska
          Łączna wartość działań realizowanych przez Miasto Ełk to ok. 1,7 mln zł, w tym:
          ok. 1,44 mln zł (85%) - dofinansowanie ze UE
          ok. 253 tys. zł (15%) - wkład własny Miasta Ełku
          Więcej informacji udziela Wydział Polityki Społecznej UM Ełku, tel. 87 732-62-65

______________________________________________________________________________________________

 

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH 


pierwsza strona
W dniu 12 maja 2015 r. obchodziliśmy niezwykle ważne święto – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dzień przypada w rocznicę urodzin Florence Nightingale, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarskiej i prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Z tej okazji Prezydent Miasta Ełku zaprosił pielęgniarki z Ełku na spotkanie, które odbyło się 16 maja w Ełckim Centrum Kultury. Spotkanie było okazją do podkreślenia roli pielęgniarek oraz położnych w systemie opieki zdrowotnej oraz życiu każdego człowieka. Prezydent złożył wszystkim Paniom pielęgniarkom i położnym oraz Panom pielęgniarzom życzenia i przekazał małe upominki w formie serduszka antystresowego Ełk – tu bije moje serce.  Specjalnym prezentem był muzyczny występ Marcina Pyciaka, który uświetnił to wydarzenie.                                                                                 

______________________________________________________________________________________________

                                                               EŁCKIE DNI RODZINY 2017
                                             "MIŁOŚĆ W RODZINIE NIGDY NIE ZGINIE ..."


plakat dni rodziny 2017 1
Od 15 maja do 15 czerwca w Ełku obchodzone będą Dni Rodziny. W tym rokuodbywać się będą pod hasłem  „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie." Ełckie Dni Rodziny obchodzone są w ramach XIX Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny, których uroczystą inaugurację zaplanowano 12 maja 2017 r. w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. W Ełku przewidziano łącznie ok. 130 wydarzeń organizowanych przez miejskie jednostki, ełckie parafie, szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Celem Ełckich Dni Rodziny jest propagowanie wartości rodzinnych poprzez imprezy integracyjne, w formie pikników, festynów, zajęć sportowych, ognisk, wycieczek, w których udział brać mogą całe rodziny, a także konferencji oraz spotkań tematycznych dotyczących rodziny.W ramach obchodów 11 czerwca 2017 r. w godz. 13.00 - 18.00 Centrum Edukacji Ekologicznej odbędzie się Festiwal Dużych Rodzin - Senior w Rodzinie.        

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________                                                                                                     

                                                                                    ZACZĘŁO SIĘ !

IMG 4936
W ostatni weekend 12-14.05.2017r. prowadzone były zajęcia w “Transgranicznej Szkole Streetworkingu” w ramach projektu “Teraz czas na zmiany”. Ełcki streeworking staje się przykładem dla innych państw w tym wypadku Litwy.W projekcie bierze udział grupa 20-stu (przyszłych) streetworkerów, 10 osób z Ełku i 10 z partnerskiego miasta Alitus. Założeniem projektu jest przeszczepienie ełckich doświadczeń w pracy metodą streetworkingu na grunt litewskiego miasta. W kwietniu odbył się trening interpersonalny, który uczy otwartej i precyzyjnej komunikacji, wglądu emocjonalnego oraz pozwala identyfikować i korygować niefunkcjonalne schematy emocjonalno - poznawcze zwłaszcza w relacjach międzyludzkich. Dla samych uczestników była to okazja do integracji i poznania różnic kulturowych i społecznych. Kolejnym etapem są zajęcia w ramach “Transgranicznej Szkoły Streetworkingu”, w trakcie których kandydaci nabędą umiejętności praktyczne pracy w środowisku otwartym zgodnie z założeniami projektu i metody pracy ulicznej.

 

interreg lietuva-polska pl v2 cmyk______________________________________________________________________________________________


PROJEKT "SENIORZE- NIE JESTEŚ SAM"

 

plakat senior MOPS
Projekt "Seniorze – nie jesteś sam” realizowany jest od 1 kwietnia 2017 r. przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, który skierowany jest do osób powyżej 60 roku życia z terenu miasta Ełk. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej osób w wieku senioralnym.
Tematykę wykładów stanowi cykl zajęć obejmujący zagadnienia szczególnie ważne dla osób starszych w tym: aktywność w starszym wieku - jak twórczo spędzać wolny czas, miejsca szczególnie ważne dla seniorów w Ełku, zachowań prozdrowotnych wśród osób starszych -dobre zdrowie i sprawność jako warunek niezbędny do podejmowania aktywności społecznej i kulturalnej. W projekcie zaplanowano następujące działania: spotkanie integracyjne (integracja i zapoznanie),wystąpienie przedstawicieli instytucji działających na rzecz osób starszych,  warsztaty z I pomocy, wykład nt. uzależnienia od leków i suplementów, wykład nt. właściwej pielęgnacji ciała starszej osoby,  warsztaty poprawy własnego wizerunku, warsztaty poprawy samopoczucia, spotkanie integracyjne „Tak się bawią seniorzy”,  warsztaty na wolnym powietrzu z masy solnej, spotkanie w Bibliotece Miejskiej oraz  spotkanie integracyjne kończące projekt.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                           PLANNING FOR REAL TM - ZAPROSZENIE NA KONSULTACJE

logo paulina o
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych organizowanych w przestrzeni ełckiego Śródmieścia. To doskonała forma na poznanie opinii mieszkańców Ełku, dotyczących zagospodarowania konsultowanych obszarów, jak również niepowtarzalna okazja do tego aby porozmawiać o rewitalizacji zabytkowej części naszego miasta - zachęca Prezydent Miasta Ełku, Tomasz Andrukiewicz.
Do końca czerwca odbywać się będą konsultacje społeczne jednego z ważniejszych dokumentów strategicznych naszego Miasta. Chodzi oczywiście o Program Rewitalizacji Ełku na lata 2016-2023, w którym określone są inwestycje i projekty społeczne realizowane w obszarze rewitalizacji - Śródmieściu Ełku.Kiedy odbędą się najbliższe konsultacje?

6, 13 i 27 maja. W trzy majowe soboty, w godzinach od 11:00 do 14:00, mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie dotyczące zmian w następujących obszarach Ełckiego Śródmieścia:

 • skwer przy ul. Żeromskiego (vis-a-vis Parku Kopernika) - 6 maja,
 • skwer przy ul. Słowackiego (w pobliżu dawnego kina "Polonia") - 13 maja,
 • tereny zielone nad rzeką Ełk (w sąsiedztwie placu Jana Pawła II) - 27 maja.

Jeżeli są Państwo mieszkańcami tych obszarów lub mają ciekawy pomysł na rozwój lub poprawę warunków technicznych, przestrzennych, społecznych i środowiskowych to nie może Państwa zabraknąć na najbliższych konsultacjach! Biorąc udział w tych spotkaniach, sami możecie zdecydować, jak będzie wyglądać Wasza okolica za kilka lat. Konsultacje zostaną poprowadzone przez zespół specjalistów. Każdy będzie mógł zadawać pytania dotyczące rozwoju ełckiego Śródmieścia. Moderatorzy pomogą nakreślić wizję danego terenu. Przekażą mieszkańcom materiały informacyjne w postaci broszur i map obszaru rewitalizacji z naniesionymi inwestycjami i projektami społecznymi, które są zaplanowane do realizacji w najbliższych latach. Organizatorzy zachęcają aby w spotkaniach brały udział całe rodziny. Podczas gdy dorośli będą dyskutować, na dzieci będzie czekać opieka profesjonalnego animatora, materiały plastyczne, kolorowe balony i poczęstunek.
Konsultacje przy makietach będą prowadzone w przyjaznej atmosferze dialogu, pełnej kreatywnych propozycji, przy kawie i herbacie. Ciekawa metoda Planning for Real™ to spotkania, podczas których mieszkańcy konsultują problemy społeczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne i środowiskowe przy dużych, trójwymiarowych modelach danej okolicy. Na gotowej makiecie uczestnicy umieszczają karty przedstawiające różne, lokalne kwestie, które wymagają rozwiązania, np. dostępna miejska infrastruktura, ochrona zdrowia, transport publiczny czy rynek lokalny. Idea tej metody polega na tym, by kładąc na modelu kartę, wypowiedzieć jednocześnie sugestie dotyczącą rozwiązań związanych z danym miejscem. Dzięki temu w trakcie spotkań pada wiele pomysłów i nowych propozycji.
Szczegółowych informacji udziela koordynator projektu: Paulina Omilianowicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , 0 87 73 26 142.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Nowe Śródmieście Miasta Ełk – wzór na rewitalizację", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa.

                                logo fundusze europejskie                                                                               logo ue fundusz spójności

_______________________________________________________________________________________________

EŁK TU BIJE MOJE SERCE

 

 

DSC 0023Dziś odbyło się IV Forum Kardiologiczne, którego celem było pokazanie młodym ełczanom jaki wpływ na funkcjonowanie człowieka ma zapobieganie chorobom i prowadzenie zdrowego stylu życia.
Dbając o zdrowie naszych mieszkańców od kliku lat organizujemy Fora Kardiologiczne „Ełk tu bije moje serce”. Zapadalność na choroby serca dotyka coraz młodszych ludzi. Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i stanowią ok. 46 % wszystkich zgonów. Zapadalność na te schorzenia wzrasta. Mimo coraz lepszej diagnostyki i coraz nowocześniejszych metod leczenia, w Polsce co roku z powodu chorób układu krążenia umiera 200 tysięcy osób. Przyczyną jest m.in. stres, mało ruchu, zła dieta. Chorobom układu krążenia można zapobiec. Wystarczy zmodyfikować niektóre czynniki ryzyka, np. kontrolować poziom cholesterolu, cukru, a także masę ciała. Warto także rzucić palenie i unikać picia alkoholu. Najlepszym lekarstwem i sposobem powstrzymania wzrostu zachorowalności jest wprowadzenie od najmłodszych lat edukacji w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia oraz chorób sercowo – naczyniowych.
Tym razem Forum skierowane było do uczniów 6 klas ełckich szkół podstawowych. Chcemy uczyć młodych ludzi zdrowego stylu życia i wszczepić w nich nawyk dbania o swoje zdrowie. Chcemy nauczyć młodych ludzi jak dbać o swoje serce. IV Forum Kardiologiczne „Ełk – tu bije moje serce” odbyło się w godz. 9.00 – 10.30 na Sali „Zebra” Ełckiego Centrum Kultury. Spotkanie rozpoczął Pan Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Miasta Ełku, który przekazał wszystkim dzieciom serduszka - „Ełk tu bije moje serce”. Następnie o chorobach sercach, przyczynach i objawach oraz zdrowym stylu życia mówiła Pani lek. med. Marta Gotowicz ze Szpitala „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. Pani Agnieszka Szczuka poprowadziła Zumbę, do tańca włączyli się chętnie wszyscy uczestnicy. O zdrowym rozwijaniu pasji i wadze marzeń w naszym życiu opowiadał Pan Wiktor Kurczak ze Stowarzyszenia ALTERNATYWA. Na koniec Pan Wiktor Malinowski ze Stowarzyszenia Społeczno – Artystycznego KULTYWATOR poprowadził Panel o zdrowym odżywianiu. Dzieci brały udział w zawodach mielenia mąki ze zbóż za pomocą specjalnego roweru.  W nagrodę za udział w konkursie każda klasa otrzymała sadzonki pomidorów do chodowania.

 

_______________________________________________________________________________________________

 

ROZWÓJ TRANSGRANICZNY INICJATYW SPOŁECZNYCH
WSPÓLNIE NA RZECZ RODZIN


piknik rodzinny
Od 1 stycznia bieżącego roku Miasto Ełk realizuje z partnerami z litewskich miast Alytus i Varena projekt „Rozwój transgranicznych inicjatyw społecznych” w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, który współfinansowany jest przez Unię Europejską.

Prezydent Miasta Ełku zaprasza do udziału w projekcie rodziny wielodzietne (3+), rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi, z zaburzeniami psychicznymi, w tym z autyzmem. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się 20 kwietnia (czwartek) o godzinie 12.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 8 (Sala Konferencyjna I piętro, pok. nr 19).
Projekt zawiera szereg działań mających na celu wspieranie rodzin. Najważniejszym z nich jest wdrożenie wspólnego transgranicznego programu Karty Dużej Rodziny. Dzięki niemu posiadacze karty z terenu Ełku, Alytusa i Vareny będą mogły korzystać z ulg i zniżek w miastach partnerskich.
11 czerwca b.r. w Centrum Edukacji Ekologicznej odbędzie się Festiwal Dużych Rodzin, na który zapraszamy mieszkańców miasta, całe rodziny z dziećmi. Do miasta przyjedzie 50 osób, członków dużych rodzin z Litwy.
W ramach projektu wsparciem objęte zostaną także dzieci z zburzeniami psychicznymi, w tym z autyzmem. Zorganizowane zostaną dla nich zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych oraz Integracji Sensorycznej.  Przewidziano także wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, polegające na poradach indywidualnych udzielanych przez prawnika, psychologa, pedagoga i logopedę.W projekcie udział biorą także przedstawiciele instytucji społecznych, którzy uczestniczą we wspólnych szkoleniach i warsztatach oraz  wizytach studyjnych. Pozwoli im to na wymianę doświadczeń oraz poszerzenie wiedzy z zakresu wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznych. W ramach projektu zostanie zmodernizowany budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wartość działań projektu realizowanych przez Miasto Ełk to 1 689 608, 17 złotych, z czego wydatki inwestycyjne to kwota 1 020 703, 15 złotych, a wydatki  nieinwestycyjne to suma 668 905, 02 złotych. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 1 436 166, 94 złotych  czyli 85 procent całej sumy, wkład miasta Ełk to 15 procent całej kwoty, czyli 253 441, 23 złotych.
Szczegółowych informacji udziela Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku znajdujący się przy ul. Piłsudskiego 2, pok 15. Tel: 87 732 62 65. 
interreg lietuva-polska pl v2 cmyk

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU


 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony Będzie już w najbliższą niedzielę 2 kwietnia 2017 r. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Są okazją do globalnego zaangażowania i efektywnej międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie dlatego  po zmroku na niebiesko podświetlony zostanie budynek Urzędu Miasta Ełku. W Ełku główne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbędą się 2 kwietnia o godz. 17.00 w Ełckim Centrum Kultury.
W programie przewidziano m.in.:
• Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego oraz fotograficznego „Tacy sami - pomagam” dla dzieci i młodzieży z ełckich szkół i przedszkoli – rozdanie nagród laureatom przez Prezydenta Ełku, Starostę Ełckiego i Prezesa Stowarzyszenia "Impuls"
• Wręczenie Tytułów Honorowego Ambasadora Stowarzyszenia "Impuls"
• Występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej oraz ze szkoły Podstawowej nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki.

Organizatorami konkursu są: Prezydent Miasta Ełku, Starostwo Powiatowe w Ełku i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „IMPULS". W akcję włączyły się również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej oraz ze szkoły Podstawowej nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki .

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Program Pomocy Dzieciom - stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym


Stypendia SPES -grafika 2017
Program Pomocy Dzieciom, realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES i jest skierowany do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Są to dzieci wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Stowarzyszenie SPES utworzyło fundusz pomocy stypendialnej aby zebrane środki rozdysponować wśród najbardziej potrzebujących.Osoby ubiegające się o przyznanie świadczenia składają drogą elektroniczną wniosek, do którego nie są załączane żadne dokumenty. Dopiero po analizie wniosków, Stowarzyszenie kontaktuje się z rodzinami, wstępnie zakwalifikowanymi do programu, które kompletują potrzebną dokumentację i przesyłają je do weryfikacji.Wysokość stypendium jest ustalana indywidualnie dla każdej z rodzin - jest ono przyznawane na okres jednego roku z możliwością kontynuacji. Przyznane świadczenie pieniężne (stypendium) nie wymaga żadnego rozliczania i dokumentowania wydatków. O przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków decyduje rodzina. Jednym z kluczowych założeń Programu jest dążenie do trwałej poprawy sytuacji życiowej stypendystów, na przykład poprzez zmianę warunków mieszkaniowych czy też podwyższenie kwalifikacji zawodowych zarobkujących członków rodziny. Wnioski przyjmowane są do dnia 9.04.2017 r. Wnioski przyjmujemy wyłącznie w postaci elektronicznej, do dostępnej przez stronę https://www.spes.org.pl/stypendium-wniosek bazy danych.
Wszystkie informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.dla-dzieci.spes.org.pl

_______________________________________________________________________________________________

Wspieramy młodych rodziców


plakat szkoła rodzenia oraz poradnia laktacyjna1
Dbając o zdrowie i dobro małych ełczan oraz młodych rodziców, w naszym mieście działają bezpłatne Szkoła Rodzenia oraz Poradnia Laktacyjna. 
Już od 2012 roku w naszym mieście działa Szkoła Rodzenia. Z bezpłatnej Edukacji Przedporodowej mogą korzystać ełczanki, które oczekują narodzindziecka. Szkoła  pomaga w teoretycznym i praktycznym przygotowaniu się do narodzin dziecka oraz przełamaniu lęku przyszłych rodziców przed porodem.
Wykwalifikowana kadra, składająca się między innymi z pracowników oddziału położniczego i bloku porodowego Szpitala Mazurskiego Centrum Zdrowia „Pro- Medica” w Ełku Sp. z o.o., przekazuje przyszłym rodzicom wiedzę z zakresu:
- przebiegu ciąży, porodu i połogu,
- pogłębienia kontaktu z nienarodzonym dzieckiem w wewnątrzmacicznej fazie jego życia,
- korzyści z naturalnego karmienie noworodka,
- pielęgnacji i opieki nad noworodkiem,
- trudności emocjonalnych po porodzie,
- roli ojca w czasie ciąży, porodu i po porodzie.
Uczestnicy Szkoły Rodzenia mają możliwość zapoznania się z oddziałem położniczym i blokiem porodowym, co zapewni poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli zapanować nad emocjami w trakcie porodu.Udział w Szkole Rodzenia rozpocząć mogą kobiety będące pomiędzy 25 a 28 tygodniem ciąży.Kobiety ciężarne do Szkoły uczęszczać mogą z osobami towarzyszącymi.Kolejnym krokiem i rozszerzeniem usług wspierających młodych rodziców było utworzenie w 2013 r. Poradni Laktacyjnej. Celem Poradni jest wspieranie karmienia naturalnego, które zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dzieci, sprawia wiele problemów. Niemal każda młoda mama na początku potrzebuje instruktażu. Karmienie naturalne jest wskazane przez specjalistów i lekarzy jako najzdrowsze i najbardziej przyjazne dzieciom oraz zalecane jako wyłączny sposób karmienia dzieci przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia. Z usług Poradni mogą korzystać kobiety po porodzie oraz kobiety ciężarne, które pragną przygotować się do karmienia piersią.Od tego roku oprócz doradców laktacyjnych w Poradni porad udziela również lekarz neonatolog.
W ramach Poradni świadczone są następujące usługi:
- porady w gabinecie Poradni Laktacyjne mieszczącej się w przychodni przy ul. Konopnickiej 1,
- porady telefoniczne,
- porady w środowisku – w domu karmiącej mamy,
Z usług Szkoły Rodzenia oraz Poradni Laktacyjne bezpłatnie mogą korzystać wszystkie mieszkanki Ełku.
Zadania finansowane są z Budżetu Miasta Ełku
Koszty w 2017 r.:
- Szkoła Rodzenia – 24 000 zł
- Poradnia Laktacyjna – 59 000 zł
Ilość korzystających kobiet w 2016 r.:
- Szkoła Rodzenia – VI turnusów, które ukończyło 54 kobiet
- Poradnia Laktacyjna - 51

Więcej informacji można uzyskać na stronach:
Szkoła Rodzenia
Poradnia Laktacyjna

 

_______________________________________________________________________________________________

Wydłużony nabór kandydatów do Transgranicznej Szkoły Streetworkerów   w ramach realizowanego projektu „Teraz czas na zmiany” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020.


interreg lietuva-polska pl v2 cmyk
Informujemy, że nabór kandydatów do transgranicznej szkoły streetworkerów został wydłużony do dnia 14 marca br. Do Transgranicznej Szkoły Streetworkerów zostanie zrekrutowanych 10 osób, które wezmą udział:
1) w 5 dniowym treningu interpersonalnym;
2) w 6 sesjach treningowych zorganizowanych w Polsce i na Litwie;
Kandydaci, którzy chcą uczestniczyć w bezpłatnym szkoleniu z zakresu streetworkingu w ramach Transgranicznej Szkoły Streetworkerów muszą spełniać niżej wymienione wymagania:
- posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub licencjackie preferowane na kierunku: pedagogika opiekuńczo – wychowawcza lub pedagogika
 lub resocjalizacyjna lub pedagogika społeczna lub psychologia lub na kierunku animacji społecznej lub kulturalnej,
- posiadać doświadczenie lub praktykę w pracy z zakresu polityki społecznej,
- złożyć deklarację udziału w obowiązkowych bezpłatnych zajęciach w ramach Szkoły streetworkingu w okresie kwiecień 2017 – czerwiec 2017
 w łącznym wymiarze około 184 godzin dydaktycznych, w tym w:
1) 5-dniowym wyjazdowym treningu interpersonalnym (transport, wyżywienie i noclegi zapewnia organizator),
2) 6 sesjach treningowych organizowanych w Polsce i na Litwie (3- w Ełku, 3-w Alytusie) (transport, wyżywienie i noclegi zapewnia organizator).
- złożyć deklarację udziału w inicjatywach podejmowanych w ramach projektu „Teraz czas na zmiany”,
- posiadać doświadczenie w wolontariacie poświadczone referencjami,
- znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.
Dokumenty należy złożyć w siedzibie Urzędu Miasta w Ełku przy ul. Piłsudskiego 4, pok. 114 (sekretariat) do dnia 14 marca b.r. do godz. 15:30.Dokumenty należy składać w zamkniętej kopercie z dopiskiem: nabór kandydatów do Transgranicznej Szkoły Streetworkerów w ramach  projektu „Teraz czas na zmiany”. Dokumenty, które wpłyną po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane. Kandydaci zakwalifikowani do kolejnego etapu rekrutacji zostaną powiadomieni telefonicznie o terminach rozmów rekrutacyjnych i testów osobowościowych. Udział w Szkole streetworkingu jest bezpłatny. Każdy z uczestników otrzyma na zakończenie certyfikat potwierdzający nabyte w ramach Szkoły Streetworkingu kompetencje. Osoba do kontaktów: Emilia Pachucka – Koordynator projektu, tel. 87 732 61 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Biuro projektu znajduje się w Urzędzie Miasta Ełku, Wydział Strategii i Rozwoju, ul. Piłsudskiego 6.
Więcej informacji o naborze znajduje się w załączeniu.   

1. Ogłoszenie o naborze kandydatów
2. Formularz uczestnika
3. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych
4. Deklaracja uczestnictwa w transgranicznej szkole streetworkerów
   

_______________________________________________________________________________________________

  Karnawałowa Potańcówka Seniorów


W dniu 22 lutego 2017 r. w Ełckim Centrum Kultury odbyła się Karnawałowa Potańcówka Seniorów, której organizatorem był Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.  Doskonała oprawa muzyczna oraz szampańskie nastroje gości sprawiły, że parkiet przeżywał prawdziwe oblężenie. Uczestnicyimprezy biesiadowali przy współczesnych rytmach oraz znanych wszystkim starych przebojach. Nie zabrakło także  konkursów z nagrodami.Prawdziwą niespodzianką był występ grupy Seniorek, które pod czujnym okiem instruktorki Pani Elżbiety Kozłowskiej – Plak zaprezentowały swoje umiejętności w tańcu Zumby Gold.Karnawałowa Potańcówka Seniorów była doskonałą okazją nie tylko do wspólnej zabawy i spędzenia miłych chwil w rytmach inspirującej muzyki, ale przede wszystkim dała możliwość integracji pomiędzy uczestnikami imprezy i szansę na zawiązanie nowych znajomościoraz przyjaźni.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

         Rekrutacja kandydatów do Transgranicznej Szkoły Streetworkerów w ramach projektu
                                                                        „Teraz czas na zmiany".interreg lietuva-polska pl v2 cmyk
Prezydent Miasta Ełku ogłosił nabór kandydatów do Transgranicznej Szkoły Streetworkerów w ramach realizowanego projektu „Teraz czas na zmiany” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020.
Do Transgranicznej Szkoły Streetworkerów zostanie zrekrutowanych 10 osób, które wezmą udział:
1) w 5 dniowym treningu interpersonalnym;
2) w 6 sesjach treningowych zorganizowanych w Polsce i na Litwie;
Kandydaci, którzy chcą uczestniczyć w bezpłatnym szkoleniu z zakresu streetworkingu w ramach Transgranicznej Szkoły Streetworkerów muszą spełniać niżej wymienione wymagania:
- posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub licencjackie preferowane na kierunku: pedagogika opiekuńczo – wychowawcza lub pedagogika lub resocjalizacyjna lub pedagogika społeczna lub psychologia lub na kierunku animacji społecznej lub kulturalnej,
- posiadać doświadczenie lub praktykę w pracy z zakresu polityki społecznej,
- złożyć deklarację udziału w obowiązkowych bezpłatnych zajęciach w ramach Szkoły streetworkingu w okresie kwiecień 2017 – czerwiec 2017 w łącznym wymiarze około 184 godzin dydaktycznych, w tym w:
1) 5-dniowym wyjazdowym treningu interpersonalnym (transport, wyżywienie i noclegi zapewnia organizator),
2) 6 sesjach treningowych organizowanych w Polsce i na Litwie (3- w Ełku, 3-w Alytusie) (transport, wyżywienie i noclegi zapewnia organizator).
- złożyć deklarację udziału w inicjatywach podejmowanych w ramach projektu „Teraz czas na zmiany”,
- posiadać doświadczenie w wolontariacie poświadczone referencjami,
- znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.
Dokumenty należy złożyć w siedzibie Urzędu Miasta w Ełku przy ul. Piłsudskiego 4, pok. 114 (sekretariat) do dnia 3 marca b.r. do godz. 15:30.
Dokumenty należy składać w zamkniętej kopercie z dopiskiem: nabór kandydatów do Transgranicznej Szkoły Streetworkerów w ramach  projektu „Teraz czas na zmiany”. Dokumenty, które wpłyną po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane. Kandydaci zakwalifikowani do kolejnego etapu rekrutacji zostaną powiadomieni telefonicznie o terminach rozmów rekrutacyjnych i testów osobowościowych. Udział w Szkole streetworkingu jest bezpłatny. Każdy z uczestników otrzyma na zakończenie certyfikat potwierdzający nabyte w ramach Szkoły Streetworkingu kompetencje.
Osoba do kontaktów: Emilia Pachucka – Koordynator projektu, tel. 87 732 61 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Biuro projektu znajduje się w Urzędzie Miasta Ełku, Wydział Strategii i Rozwoju, ul. Piłsudskiego 6. 

Załączniki:
1. Ogłoszenie o naborze
2. Formularz uczestnika
3. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych
4. Deklaracja uczestnictwa w transgranicznej szkole streetworkerów

______________________________________________________________________________________________________________________________________________


Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych


plakat magdy-1
W nocy z 8 na 9 lutego 2017 r. (ze środy na czwartek) na terenie Ełku realizowane będzie ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych.Głównym celem akcji jest uzyskanie informacji o bezdomnych przebywających na danym terenie. Otrzymane dane służą do planowania oraz realizacji lokalnej polityki społecznej w zakresie problematyki bezdomności. Badanie liczby bezdomnych organizowane jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i przeprowadzane jest systematycznie co 2 lata, w miesiącach zimowych (pierwsza taka akcja odbyła się w styczniu 2010 r.) Liczenie odbywa się w każdej polskiej gminie (w tym samym czasie), we wszystkich możliwych instytucjach i miejscach, w których mogą się znajdować osoby bezdomne tj.: w noclegowniach, szpitalach oraz innych placówkach niosących pomoc bezdomnym. Osoby przeprowadzające badanie będą musiały dotrzeć także do osób bezdomnych, przebywających w pustostanach, ogródkach działkowych, parkach, altanach i domkach letnich i działkowych, klatkach schodowych.W Ełku badaniami liczby osób bezdomnych koordynować będzie Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta przy wsparciu i zaangażowaniu Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, Komendy Powiatowej Policji w Ełku, Straży Ochrony Kolei w Ełku, „Pro-Medica” w Ełku  Sp. z o.o., 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Sp. ZOZ w Ełku oraz Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar - Markot i „Caritas” Diecezji Ełckiej. Ponadto tego dnia zapraszamy wszystkich bezdomnych do skorzystania z darmowego ciepłego posiłku oraz ubrania. W Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar - Markot i Domu im. Św. Ojca Pio „Caritas” Diecezji Ełckiej. Każdy kto się zgłosi do placówki zostanie objęty wsparciem.Zwracamy się również do mieszkańców Ełku o pomoc w realizacji badania i przekazywanie informacji na temat bezdomnych przebywających np. na klatkach schodowych, w piwnicach lub w innych znanych Państwu miejscach, telefonicznie:
Straży Miejskiej – 986
lub

Policji – 997

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Prezydent Miasta Ełku ogłasza konkurs i zaprasza do składania ofert w konkursie na realizację świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu terapii uzależnienia  od alkoholu dla mieszkańców Ełku w systemie lecznictwa zamkniętego. Na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015r. poz. 618 z późn. zm.) oraz art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2016r. poz. 487 z późn. zm.)

I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE KONKURSU:

1. Nazwa i siedziba organu ogłaszającego konkurs:

Gmina Miasto Ełk, ul. Piłsudskiego 4, 19-300 Ełk

2. Przedmiot konkursu:
Składający ofertę przyjmie obowiązki udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie:
oddziaływań terapeutycznych i rehabilitacyjnych dla osób uzależnionych od alkoholu przez uzupełnienie gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń podstawowych w systemie leczenia zamkniętego dla mieszkańców Ełku.

Uwaga:
Informujemy, że w ramach konkursu ofert Gmina Miasto Ełk finansuje wyłącznie projekty, których zakresem podmiotowym będą objęci mieszkańcy Ełku.

3. Data zawarcia/obowiązywania umowy:
umowa na świadczenie usług w zakresie określonym w przedmiocie konkursu zostanie zawarta od 16 stycznia 2017r. do 31 grudnia 2017r. Za termin rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych przyjmuje się dzień 16 stycznia 2017r., zaś za termin zakończenia przyjmuje się
dzień 31 grudnia 2017r.

4. Szczegółowe  warunki  konkursu:
szczegółowe warunki konkursu, w tym projekt umowy, dostępne są w Urzędzie Miasta w Ełku, Wydział Polityki Społecznej, ul. Piłsudskiego 2 w terminie od dnia ogłoszenia konkursu do dnia 10 stycznia 2017r., do godz. 12.00.  

5. Wymagania stawiane podmiotowi składającemu ofertę:
a) Personel placówki, zatrudniony przez podmiot składający ofertę, winien posiadać odpowiednie kwalifikacje, w tym wymóg posiadania przez 60% zespołu terapeutycznego certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień.
b) Placówka, w której świadczone będą usługi zdrowotne określone w przedmiocie konkursu powinien spełniać standardy, określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2012r. poz. 739) oraz ze względu na łatwą dostępność dla mieszkańców Ełku ma się znajdować w odległości nie większej niż 30 km od Ełku.
c) Podmiot składający ofertę nie może posiadać zobowiązań finansowych wobec gminy.

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: nie.
Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie.

6. Miejsce i termin składania ofert:
1) oferty należy składać w zamkniętych kopertach opisanych „Konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie terapii uzależnienia  od alkoholu dla mieszkańców Ełku w systemie lecznictwa zamkniętego” oraz zaopatrzonych w klauzulę „Nie otwierać przed 10.01.2017r.” w sekretariacie Urzędu Miasta w Ełku  (parter)
w terminie do dnia 10 stycznia 2017r. do godz. 12.00;
2) oferty złożone po wskazanym terminie zostaną bez rozpatrzenia odesłane na adres zwrotny oferenta;
3) oferty należy składać w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

7. Miejsce i termin rozstrzygnięcia konkursu:
1) W dniu 10 stycznia 2017r. o godz. 14.00 w Urzędzie Miasta Ełku (sala konferencyjna) w obecności oferentów nastąpi:
a) stwierdzenie prawidłowości ogłoszenia konkursu oraz podanie liczby otrzymanych ofert;
b) otwarcie kopert z ofertami;
c) podanie informacji, które z ofert spełniają warunki formalne, a które zostają odrzucone.
2) Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dniu 10 stycznia 2017r.
3) O wynikach konkursu oferenci zostaną powiadomieni pisemnie.
4) Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Urzędu
Miasta Ełku www.um.elk.pl oraz na tablicy ogłoszeń  w Urzędzie Miasta Ełku.

8. Termin związania ofertą:
od dnia ogłoszenia konkursu do dnia 31 grudnia 2017r.

9. Wartość zamówienia określa się do wysokości: 80.000 zł.

10. Informacje dodatkowe:
1) Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie tylko jednej oferty w formie pisemnej, w języku polskim, w sposób czytelny i przejrzysty;
2) Druk oferty stanowi załącznik Nr 1 do ogłoszonego konkursu;
3) Do oferty należy załączyć oświadczenie oferenta o braku zobowiązań finansowych wobec gminy;
4) Przeprowadzenie konkursu ofert nastąpi za pośrednictwem komisji konkursowej, powołanej Zarządzeniem Prezydenta Miasta Ełku;
5) Komisja działać będzie działać na posiedzeniu zamkniętym bez udziału podmiotów składających oferty;
6) Środki finansowe na realizację świadczeń zdrowotnych, w zakresie określonym w ogłoszeniu konkursu, znajdują pokrycie w budżecie Miasta Ełku na 2017 rok (dział 851, rozdział 85154, § 4300).


PRZEPISY KOŃCOWE
Wszelkie informacje dotyczące konkursu udzielane są przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Ełku ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Urzędzie Miasta Ełku, Wydział Polityki Społecznej, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 2  pokój nr 14, telefonicznie pod numerem telefonu (87) 7326263 lub drogą elektroniczną, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Załącznik do ogłoszenia na realizację świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu terapii uzależnienia  od alkoholu dla mieszkańców Ełku w systemie lecznictwa zamkniętego.

_______________________________________________________________________________________________

 

Rodzina wolna od przemocy – Miasto Ełk skutecznie przeciw przemocy – edycja II

 

 

Miasto Ełk i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku realizuje projekt  „Rodzina wolna od przemocy – Miasto Ełk skutecznie przeciw przemocy”- edycja II dofinansowany ze środków  Rządowego  programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań  „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Projekt stanowi kontynuację podejmowanych działań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ełku. Projekt wpisuje się w założenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie Gminy Miasta Ełk na lata 2016-2020. Łączna kwota projektu wynosi 72615zł, z czego  58160zł stanowi dofinansowanie z programu, a 14455zł stanowi wkład własny Gminy Miasta Ełk.   Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy w rodzinie w mieście Ełk. W projekcie zaplanowano następujące  działania: bezpłatne poradnictwo i konsultacje specjalistów (prawnik, psycholog, pedagog, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy), organizację zajęć edukacyjno-profilaktycznych dla osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie, organizację seminariów i cyklu edukacyjno-szkoleniowego dla osób pracujących z osobami dotkniętymi  lub zagrożonymi przemocą w rodzinie. Podejmowane działania w szczególności związane są z profilaktyką i edukacją. Realizacja projektu zwiększa  dostępności do  pomocy psychologicznej, socjalnej, prawnej. Przedsięwzięcie  promuje  prawidłowe wzorce życia rodzinnego, a także zapobieganie przemocy wobec dzieci. Organizowane szkolenia i seminaria pozwolą na doskonalenie i podniesienie kompetencji osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie,  tym samym powodując wzrost jakości i dostępności pomocy ełckim rodzinom, w szczególności tym dotkniętym przemocą w rodzinie. Realizacja przedsięwzięcia  przyczyni się realnie do  wzrostu poczucia bezpieczeństwa oraz ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie oraz zwiększenia zaufania do instytucji. Okres realizacji projektu od 01.10.2016r. do 31.12.2016r. Współpracę przy realizacji projektu zadeklarowali m.in.: Komenda Powiatowa Policji w Ełku, Prokuratura Rejonowa w Ełku; Straż Miejska w Ełku, Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miasta Ełku, Wydział Polityki Społecznej w Ełku, Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Ełku, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku, Ochotniczy Hufiec Pracy w Ełku,  Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatowe Centrum Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Ełku,  „Pro-Medica” w Ełku,  108 Szpital Wojskowy w Ełku, Stowarzyszenie „Adelfi” w Ełku, Centrum Integracji Społecznej „AlterCis”, Stowarzyszenie „Razem Łatwiej”, Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych MONAR- MARKOT w Ełku. Informację dotyczącą bezpłatnych  indywidualnych porad  i konsultacji udzielanych przez: pracowników socjalnych, prawnika, radcę prawnego, psychologa w ramach projektu, zamieszczone są m.in.  na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku. Pracownicy socjalni udzielający wsparcia rodzinom doświadczającym przemocy, pracujący w ramach projektu „Rodzina wolna od przemocy – Miasto Ełk skutecznie przeciw przemocy” – edycja II oraz Zespołu Interdyscyplinarnego przyjmują codziennie w godzinach pracy Ośrodka na I piętrze w pokoju nr 11. Publikacja artykułu dofinansowana ze środków Rządowego  program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017 w ramach projektu  „Rodzina wolna od przemocy – Miasto Ełk skutecznie przeciw przemocy” – edycja II 

Biuro projektu:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku
ul. Piłsudskiego 8
tel. 87 732-67-21, 87 732-67-22
fax. 87 732-67-18
http://elk-mops.bip-wm.pl/public/
http://mopselk.naszops.ple-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Biuro jest czynne w poniedziałki w godz. 8.00-16.00 oraz od wtorku do piatku w godz. 7.00-.15.00

 

_______________________________________________________________________________________________

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
Międzynarodowy Dzień osób Starszych

 

W czwartek obchodziliśmy już po raz piąty Dzień Solidarności Międzypokoleniowej w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Tym razem seniorzy i młodzież integrowali się pod hasłem "Taniec łączy pokolenia". Jest to dzień spotkań, integracji oraz zabaw , poświęcony promowaniu dialogu i solidarności międzypokoleniowej oraz upowszechnianiu tej idei wśród mieszkańców Ełku. Uroczystość w imieniu Pana Prezydenta Tomasza Andrukiewicza Prezydenta Miasta Ełku rozpoczęła Pani Irena Podelcka Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku.  Podczas spotkania Seniorzy wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Wł.Szafera w Ełku oraz młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego brali udział we wspólnych tańcach, konkursach oraz śpiewach.

 

_______________________________________________________________________________________________

Seminarium „Choroba Alzheimera – diagnoza…’

 

Choroba Alzheimera – „wielkie zapominanie”21 września to Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. Szacuje się, że od 2010 r. o 17% wzrosła liczba chorych na Alzheimera. Jest ich na świecie ponad 44 mln,  a w Polsce ponad 400 tys. osób choruje  z powodu otępienia i zaburzeń pamięci. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera. Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie,
cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne.Mogą dotknąć każdego z nas, w każdym wieku i czasie. Im wcześniej zauważone objawy i podjęta terapia, tym większa nadzieja na powstrzymanie choroby, a w licznych przypadkach, powrotu do sprawności.

Jakie są pierwsze objawy Alzheimera?

Choroba polega na utracie lub upośledzeniu tzw. wyższych czynności korowych, jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa czy ocena sytuacji. Prowadzi do nieodwracalnej utraty komórek nerwowych w mózgu. Alois Alzheimer opisał tę chorobę w 1907 roku. Nazwał ją wtedy „wielkim zapominaniem”. Nie chodzi jednak tylko o utratę pamięci i problemy podczas wykonywania codziennych czynności, lecz także o istotne zmiany osobowości, prowadzące do „zapomnienia” tożsamości.
Choroba zaczyna się bez widocznych objawów, a medycyna nadal nie zna metod pozwalających na jej wczesne wykrywanie. Naukowcy sądzą, że może minąć nawet 10 lat zanim pojawią się symptomy pozwalające na postawienie diagnozy. Ubytek komórek nerwowych może wtedy sięgać nawet kilkudziesięciu procent.
Warto być jednak wyczulonym na pierwsze objawy i przyglądać się codziennemu funkcjonowaniu bliskich osób.

Podejrzewasz, że bliska osoba może chorować na alzheimera? Oto lista 10 objawów:

1. Zaburzenia pamięci w codziennym funkcjonowaniu
2. Trudności z planowaniem, liczeniem czy robieniem zakupów
3. Zapominanie o ważnych wydarzeniach
4. Utrata zainteresowania własnym hobby
5. Unikanie kontaktów społecznych
6. Zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni
7. Zaburzenia widzenia, oceny odległości czy rozróżnianiem kolorów
8. Trudności językowe
9. Zaburzenia nastroju (m.in. apatia, lęki, urojenia) i zmiana osobowości
10. Zaniedbywanie higieny osobistej

Choroba dotyka także rodziny, opieka nad osobą chorą na Alzheimera, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach, wymaga obecności przy nim przez 24 godziny na dobę. To czas wymagający wielu wyrzeczeń i wyczerpujący emocjonalnie. Poza tym w wielu przypadków głównym opiekunem jest małżonek osoby chorej, sam często z problemami zdrowotnymi i wymagający wsparcia. Innym członkom rodziny zwykle bardzo trudno pogodzić z pracą zawodową, a nieraz brakuje fachowej wiedzy potrzebnej, żeby jak najlepiej zająć się cierpiącym bliskim.Rodziny potrzebują wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię,jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.W Ełku w lutym br.  roku powstał ośrodek wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami psychicznymi, który mieści się przy ul. Kościuszki 28B w Ełku. Osoby potrzebujące są objęte kompleksową pomocą, wsparciem, dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb, w tym z zajęciami usprawniającymi. Całe otoczenie ośrodka i program w nim realizowany jest tak, by jak najlepiej wspomagać chorych i zapewnić im jak największe bezpieczeństwo. Obecnie przebywa w nim 34 osoby, w tym 19 z chorobą Alzheimera.  W ramach obchodów Światowego Dnia Osób z Chorobą Alzheimera Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku i  Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami organizuje seminarium  „Choroba Alzheimera – diagnoza…’. Seminarium skierowane jest do osób, które zawodowo lub prywatnie stykają się z problemami zaburzeń psychicznych dorosłych, a szczególnie z chorobą Alzheimera.
Spotkanie odbędzie się 23 września br. w godz. 13:00-16:00 w sali Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Kościuszki 28 B w Ełku, w trakcie którego uczestnicy będą mogli poznać pierwsze, objawy choroby Alzheimera. Specjalista neurolog Ireneusz Chajewski udzieli porad specjalistycznych jakie symptomy mogą być znakiem choroby Alzheimera, których zidentyfikowanie pomoże w szybszym postawieniu diagnozy i podjęciu właściwego leczenia.

 

_______________________________________________________________________________________________

Bezpłatne szczepienia dla ełckich seniorów
oraz dzieci urodzonych w 2013 r


Po raz kolejny w Ełku prowadzone będą szczepienia profilaktyczne przeciw grypie oraz pneumokokom, z których będą mogli nieodpłatnie skorzystać mieszkańcy miasta. Zapisy oraz szczepienia realizowane będą od 15 września 2016r. w gabinetach lekarzy rodzinnych.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla ełckich seniorów

Szczepienia przeciw grypie przeznaczone są dla osób urodzonych do 31 grudnia 1950 r., zamieszkałych na terenie Ełku.Szczepienia realizowane będą od 15 września do 15 grudnia 2016 r. w gabinetach szczepiennych poradni lekarzy rodzinnych na terenie Ełku. Liczba szczepionek jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
W tym roku przygotowano ok. 1857 szczepionek.
Koszt szczepień to 65 tys. zł.Środki na ten cel pochodzą z budżetu Miasta Ełku.


Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci urodzonych w 2013 r


Szczepienia realizowane będą od 15 września do 31 października 2016 r. w gabinetach szczepiennych poradni lekarzy rodzinnych na terenie Ełku.Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom przeznaczone są dla dzieci urodzonych w 2013 r zamieszkałych na terenie Ełku. Liczba szczepionek jest ograniczona.Decyduje kolejność zgłoszeń.
Przygotowanych zostało ok 166 szczepionek.
Koszt szczepień to 40 tys. zł. Środki na realizację szczepień pochodzą z budżetu Miasta Ełku.

Więcej informacji udziela
Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku
tel. (87) 732 62 28

_______________________________________________________________________________________________

 

II FORUM ZDROWIAPSYCHICZNEGO
„CIAŁO CZY UMYSŁ-CHOROBY PSYCHOSOMATYCZNE”
POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA EŁKU


logo ostoja
Ełckie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Problemami Psychicznymi i Zagrożonych Marginalizacją „Ostoja” zaprasza na II Forum Zdrowia Psychicznego pod patronatem Prezydenta Miasta Ełku, które odbędzie się dnia 22 września 2016, w godz. 9.00 – 14.00, w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Ełku. Forum skierowane jest do osób, które zawodowo lub prywatnie stykają się z problemami zaburzeń psychicznych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Projekt współfinansowany z Budżetu Miasta Ełku.

                                                                              PROGRAM  FORUM                            

9.00 - Uroczyste otwarcie Forum Psychiatrycznego
9.10 -10.00 - „Zaburzenia psychosomatyczne- tak podobne i tak zróżnicowane” – dr n. med. Sławomir Murawiec – psychiatra, Centrum Terapii Dialog,Redaktor Naczelny czasopisma „Psychiatria”
10.00-10.45 - „Opowiedz mi o tym co Cię boli w ciele, a powiem Ci co na to Twoja psychika” – Magdalena Kulmaczewska- psychoterapeutka rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, socjoterapeutka, doradca zawodowy
10.45- 11.15 - przerwa kawowa
11.15- 12.00 - „Ciało i dusza to jedno ale nie to samo” – Maciej Śnieżyński – mgr psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
12.00-12.45 - „Zaburzenia psychosomatyczne- wczoraj i dziś” - Daniel Obara – specjalista psychiatrii, seksuolog
12.45–13.30 - Dyskusja, zakończenie konferencji

Serdecznie zapraszamy!

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Święto ulicy Juliusza Słowackiego

 

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Ełku, w szczególności tych mieszkających przy ulicy Juliusza Słowackiego na święto ulicy - urodziny Słowackiego.4 września między 12:00 a 16:00 spotkajmy się w luźnej atmosferze pikniku sąsiedzkiego na trawie w parku przy budynku Polonia, porozmawiajmy o historii Ełku i ulicy Słowackiego, obejrzyjmy wspólnie zdjęcia sprzed lat, poczytajmy fragmenty twórczości patrona naszej ulicy, pobawmy się przy muzyce na żywo, wybierzmy wspólnie najlepsze ciasto na ulicy i zjedzmy kawałek urodzinowego tortu.Zapraszamy z własnym kocykiem i koszyczkiem do wspólnego spędzenia czasu. W programie wydarzenia mamy konkurs na najlepsze ciasto ulicy, w którym nagrody ufundował nasz sąsiad BarBados. Zapraszamy mieszkańców ulicy Słowackiego, aby przynosili ciasta do godziny 14:00. O tej godzinie zbierze się komisja wybrana z uczestników wydarzenia i oceni przyniesione wypieki. Wygrane to bony na konsumpcję w BarBados o wartości 60, 40 i 20 zł.
Projekt „Urodziny Słowackiego” jest współfinansowany z budżetu Miasta Ełku w ramach Miejskiego Programu Regrantingowego „Ełk, Tu działam” jako jedno z działań Ełckiego Centrum Obywatelskiego prowadzonego przez Stowarzyszenie Adelfi .

 

 

_______________________________________________________________________________________________

 

"Ełk na Orzeszkowej"

 

28 sierpnia o godz. 15:00 na ul. Orzeszkowej (na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Armii Krajowej) odbędzie festyn rodzinny „Ełk na Orzeszkowej”, organizowany przez Urząd Miasta Ełku,  stowarzyszenie Alternatywa oraz mieszkańców ul. Orzeszkowej.Projekt ma na celu aktywizację społeczności lokalnej poprzez wspólne spędzenie czasu wolnego oraz integrację rodzin i mieszkańców naszego Miasta.
W programie m.in.:
•    animacje dla dzieci i młodzieży,
•    malowanie twarzy,
•    trampolina,
•    rozgrywki piłki nożnej na boisku przenośnym,
•    pokazy freestylu (sztuczek piłkarskich) mistrza świata Krzysztofa Golonki,
•    pokazy Iluzjonisty.
W związku z wydarzeniem w godz. 13:00 – 21:00 na ul. Orzeszkowej (na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Armii Krajowej) można spodziewać się utrudnień w ruchu.
Przejazd będzie możliwy podwórkami, mieszkańcy są proszeni aby w tym dniu nie parkować samochodów na ulicy.

_______________________________________________________________________________________________

 

Zmiany godzin pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku

 

logotyp mops
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 13 /2016 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu pracy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, od dnia 1 lipca 2016 r. nastąpi zmiana godzin pracy Ośrodka.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  będzie pracował w następujących godzinach:
poniedziałek – od godziny 8.00 do 16.00,
od wtorku do piątku – od godziny 7.00 do 15.00.
Zapraszamy w ww. godzinach. Jednocześnie informujemy że uległ zmianie adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

_______________________________________________________________________________________________

 

Dni Patrona Miasta Ełku św. Jana Pawła II

 

Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Jego Ekscelencja  Ks. Bp. Jerzy Mazur serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Ełku na uroczystą Mszę Świętą z okazji XVII rocznicy wizyty Św. Jana Pawła II Patrona naszego miasta w Diecezji Ełckiej. Uroczysta homilia odbędzie się  8 czerwca 2016 r. o godz. 18.00 na Placu Jana Pawła II. Po Mszy Świętej serdeczecznie zapraszamy na część artystyczną.

_______________________________________________________________________________________________

Konferencja" Alkohol a Rodzina"

ST w Eku logo
Stowarzyszenie Trzeźwego Życia w Ełku 11 czerwca zaprasza na konferencję „Forum trzeźwości: Alkohol a Rodzina". Wydarzenie organizowane jest w ramach Ełckich Dni Rodziny 2016 r. Wstęp wolny.11 czerwca (sobota) o godz. 16:00 w sali bursztynowej Hotelu Rydzewski, ul. Armii Krajowej 32, odbędzie się konferencja „Forum trzeźwości: Alkohol a Rodzina". Organizatorem wydarzenia w ramach Ełckich Dni Rodziny 2016 r. jest Stowarzyszenie Trzeźwego Życia w Ełku.Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na problem funkcjonowania rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Żeby pomóc osobom żyjącym w rodzinach z takim problemem trzeba poznać sposób funkcjonowania takich rodzin.
Prelegenci:
• Agnieszka Halicka - certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień,
• Anna Kamionowska - psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień w trakcie procesu cer-tyfikacji,
• Tomasz Tokarczyk - psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień w trakcie procesu certy-fikacji
Podczas konferencji będzie można dowiedzieć się więcej m.in.:
• na czym polega problem uzależnień w rodzinie,
• jak może on wpływać na zachowania i emocje ich poszczególnych członków.
Stowarzyszenie Trzeźwego Życia w Ełku działa w zakresie:
• promocji i krzewienia zdrowego stylu życia,
• przeciwdziałania uzależnieniom,
• organizacji i prowadzenia działań edukacyjnych, oświatowych oraz rekreacyjnych służących profilaktyce uzależnień.
Więcej informacji pod nr tel. 602-331-232 lub 504-039-991

_______________________________________________________________________________________________

Piknik Rodzinny "Senior w Rodzinie"

 

Prezydent Miasta Ełku 28 maja (sobota) o godz. 14:00 zaprasza seniorów oraz całe rodziny na Piknik rodzinny "Senior w rodzinie" w Centrum Edukacji Ekologicznej. Wstęp wolny.Piknik rodzinny "Senior w rodzinie" odbędzie się 28 maja 2016 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej. Rozpoczęcie pikniku o godz. 14:00.W programie przewidziano m.in. piknik z własnym koszykiem oraz kocem, spektakl teatralny, ćwiczenia na świeżym powietrzu, wspólne zabawy, animacje, konkursy oraz wiele innych atrakcji.
Program pikniku:
14:00- Rozpoczęcie pikniku przez Prezydenta Miasta Ełku ,
14:05- Występ Zespołu „Pojezierze",
14:30- Spektakl „Radość Życia" w wykonaniu Stowarzyszenia Byłych Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Bakałarz",
15:00- Ćwiczenia – Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet SIGNORA, Gra BOCII – Uniwersytet Trzeciego Wieku,
15:30- „Muzyka łączy pokolenia" występ Stowarzyszenia Przyjaciół Amazonki oraz Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna,
15:45- Konkurs „Jaka to melodia?". Występ grupy tanecznej – Stowarzyszenie ALTERNATYWA,
16:00- Wspólne śpiewy przy ognisku,
17:00- Zakończenie pikniku

Serdecznie zapraszamy.

_______________________________________________________________________________________________

 

Ełckie Dni Rodziny

 

Tegoroczne Dni Rodziny obchodzone będą w Ełku od 15 maja do 15 czerwca. W tym roku odbywać się będą pod hasłem „Rodzina – tu wszystko się zaczyna...". Zaplanowano łącznie 140 wydarzeń organizowanych przez miejskie jednostki, ełckie parafie, szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Program przewidzianych atrakcji dostępny w załączniku. Celem Ełckich Dni Rodziny jest propagowanie wartości rodzinnych poprzez imprezy integracyjne, w formie pikników, festynów, zajęć sportowych, ognisk, wycieczek, w których udział brać mogą całe rodziny, a także konferencji oraz spotkań tematycznych dotyczących rodziny.
W Ełku od 15 maja do 15 czerwca przewidziano łącznie 140 wydarzeń organizowanych przez miejskie jednostki, ełckie parafie, szkoły, przedszkola,organizacje pozarządowe i stowarzyszenia.Ełckie Dni Rodziny obchodzone są w ramach XVIII Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny, których uroczystą inaugurację zaplanowano13 maja w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Szczegółowy program obchodów Ełckich Dni Rodziny w załączniku.

Kalendarz wydarzeń obchodów Ełckich Dni Rodziny 2016

_______________________________________________________________________________________________

Forum Kardiologiczne "Ełk- tu bije moje serce"

 

Już po raz trzeci w Ełku zostało zorganizowane Forum Kardiologiczne pn. „Ełk tu bije moje serce". Tym razem udział w wydarzeniu wzięli uczniowiez ełckich szkół podstawowych. Wszyscy uczestniczyli w specjalnie przygotowanych blokach tematycznych dotyczących zdrowego stylu życia, odpowiedniego żywienia, pierwszej pomocy i profilaktyki zapobiegania chorobom serca.Serce jest najciężej pracującym mięśniem w ludzkim organizmie. Nigdy nie odpoczywa. Jednak nie jest ono z tytanu i niestety czasem zawodzi. Znamy wiele chorób serca. Niektóre z nich są wrodzone, inne natomiast wynikają ze stylu życia.Osoby zmagające się z różnymi wadami serca wiedzą jak ważne jest codzienne dbanie o to, żeby mogło ono bić jak najdłużej i wiedzą, co muszą a czego wręcz nie mogą robić. Natomiast często jest tak, że osoby młode i zdrowe, każdego dnia podświadomie wierzą w to, że ich serce nie zawiedzie. Jednakże nie wszyscy mają takie szczęście...Decyzje w zakresie dbania o zdrowie, w tym także o serce, które młodzi ludzie podejmują dzisiaj, w przyszłości będą miały swoje konsekwencje. I tylko od nich zależy czy będą potrafili i umieli chronić swoje serca jak najdłużej.Temu właśnie miało służyć tegoroczne Forum Kardiologiczne, w trakcie którego lekarze i specjaliści mogli podzielić się z młodzieżą informacjami, wiedzą i doświadczeniem zawodowym na temat tego, jak wspomagać i chronić niezwykle cenny i ważny narząd, jakim jest serce. W Forum Kardiologicznym wzięło udział 6 ełckich Szkół Podstawowych nr 2, 3, 4, 5, 6, 7. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Każda kolejno wzięła udział w blokach tematycznych:

I BLOK TEMATYCZNY: Zdrowy styl życia
Omówiona została piramida zdrowego żywienia, istota aktywności fizycznej, wpływ zdrowego stylu życia na nasze zdrowie
ze szczególnym uwzględnieniem serca.
Prowadzący: Agnieszka Poghosyan - Pro-Medica w Ełku Sp. z o. o.

II BLOK TEMATYCZNY: Piramida żywnościowa oraz warsztaty o zdrowym żywieniu
Prowadzący: Natalia Maciukiewicz – Dietetyk Pro-Medica w Ełku Sp. z o. o., Małgorzata Meller - Stowarzyszenie Kultywator

III BLOK TEMATYCZNY: I pomoc – resuscytacja krążeniowo – oddechowa
Zajęcia na fantomach, pozycja boczna bezpieczna, numery alarmowe itp.
Prowadzący: P. Hubert Utykański Pro-Medica w Ełku Sp. z o. o.

IV BLOK TEMATYCZNY: Profilaktyka zapobiegania chorobom serca
Prowadzący: lek. spec. chorób wew. i medycyny sportowej Mikołaj Cywoniuk

 __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

„Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” w Ełku
w dniach 22-26 lutego 2016 r.

 

Zespół Interdyscyplinarny Miasta Ełku włącza się w  ogólnopolską akcję organizowaną  przez Ministerstwo Sprawiedliwości „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. W dniach 22-26 lutego 2016 r. będzie możliwość poznania działań Zespołu Interdyscyplinarnego, procedury „Niebieska Karta”, zapoznanie się z ofertą wsparcia  i pomocy  osobom dotkniętych przemocą w rodzinie.W dniach 22 lutego – 26 lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 do 15:00 zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku przy ul Piłsudskiego 8, I piętro pokój nr 6, gdzie będą pełnione dyżury przedstawicieli Zespołu Interdyscyplinarnego. W dniu 25 lutego 2016 r. w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 18, w godz. 9.00- 11.00 przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego (pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku i policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ełku), będą udzielać porad i informacji o miejscach pomocy osobom i rodzinom z problemem przemocy w rodzinie.


Serdecznie zapraszamy

 

_______________________________________________________________________________________________

 

„Ełcki system wsparcia osób dotkniętych przemocą w rodzinie”

 

 

Dobiegła końca realizacja projektu  dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego  „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w  rodzinie”. Edycja 2015. Dzięki wsparciu zostały wyremontowane i wyposażone 3 pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku. Rozwój infrastruktury poprzez dostosowanie  pomieszczeń na potrzeby  osób i rodzin dotkniętych przemocą:
pomieszczenia do indywidualnej pracy z osobami dotkniętymi przemocą, osób doświadczających przemocy i osób stosujących przemoc,sali na potrzeby spotkań Zespołów Interdyscyplinarnych, Grup roboczych i innych spotkań, szkoleń, zajęć edukacyjno-profilaktycznych dla osób dotkniętych i zagrożonych przemocą. Nowe pomieszczenia pozwolą na podniesienie jakości usług skierowanych do osób dotkniętych przemocą oraz zwiększenie oferty pomocowej: pokoje zapewniające warunki gwarantujące poszanowanie godności, poczucie bezpieczeństwa. Służce do wytworzenia klimatu ciepła i bliskości, sala umożliwiająca spotkania Zespołom Interdyscyplinarnym, Grupom Roboczym, zapewniająca odpowiednie warunki pracy. Od stycznia 2016 roku w nowych pomieszczeniach będzie rozpocznie dzielność  punkt konsultacyjny dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, gdzie będzie można uzyskać pomoc psychologa, radcy prawnego, pedagoga, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy.
Wartość projektu wynosiła 125 000,00 zł, z czego dofinansowanie stanowiło 100 000,00 zł,   a wkład własny miasta 25 000,00 zł. Projekt realizowano od miesiąca lipca do grudnia 2015 roku.

 

 

_______________________________________________________________________________________________

OGŁOSZENIE O OTWARTYM NABORZE NA PARTNERÓW
SPOZA SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH

 


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku  z dniem  30.12.2015 r. na podstawie art.  33   ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ogłasza otwarty nabór na partnerów do wspólnego przygotowania i realizacji projektu w odpowiedzi na konkurs zamknięty nr RPWM 11.01.01-12.00-28-001/15  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Warmińsko- Mazurskiego na lata 2014- 2020, Oś Priorytetowa 11 Włączenie społeczne, Działanie 11.1 Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie, Poddziałanie 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym – projekty konkursowe Gmina Miasto Ełk/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku: jako beneficjent projektu ubiegającego się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Działanie 11.1 Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie, Poddziałanie 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osóbwykluczonych  oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym – projekty konkursowe;w oparciu o art. 33 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020; ogłasza otwarty nabór na partnerów spoza sektora finansów publicznych w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu w odpowiedzi na konkurs zamknięty  nr RPWM 11.01.01-12.00-28-001/15  ramach RPO WWM 2014-2020 – Działanie 11.1 Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie Poddziałanie 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych  oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym – projekty konkursowe. Zgodnie z art. 33 ustawy wdrożeniowej wnioskodawca, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29.01.2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. 2015, poz. 2164) dokonuje wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów.

I. Przedmiot projektu
1.Przedmiotem projektu są  usługi/instrumenty aktywnej integracji.
2.Wsparcie w postaci usług aktywnej integracji jest adresowane do:
a) osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
b) środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym do lokalnych społeczności, wsparcie dla osób, rodzin lub otoczenia osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z wykorzystaniem instrumentów aktywnej integracji o charakterze: społecznym, zawodowym, edukacyjnym, zdrowotnym.
3.Celem projektu jest zaktywizowanie społeczne i zawodowe osób z terenu miasta Ełku (kobiet i  mężczyzn), klientów MOPS, osób niezatrudnionych, bezrobotnych poprzez aktywną integrację.
4.Działania zaplanowane do realizacji przez potencjalnego partnera powinny bezpośrednio przyczyniać się do osiągnięcia powyższego celu i wpływać na osiągnięcie wskaźnika efektywności społeczno-zatrudnieniowej.
5.Dopuszczalne rodzaje zadań zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego  na lata 2014-2020.
2. Celem ogłoszonego naboru jest wyłonienie dwóch Partnerów spoza sektora finansów publicznych (jednego partnera reprezentującego podmioty niepubliczne pomocy i integracji lub rynku pracy oraz jednego partnera reprezentującego przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwo społeczne).
3.  Cel Partnerstwa
Celem partnerstwa jest wspólne opracowanie oraz realizacja projektu, którego przedmiotem jest zaktywizowanie społeczno-zawodowe osób zagrożone ryzykiem ubóstwa i/lub wykluczenia społecznego, w wieku 15-64 lat, w tym osób bezrobotnych, które zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajdą się w trzeciej grupie osób (tzw. oddalonych od rynku pracy), mieszkańców miasta Ełk.
4. Grupa docelowa
1) osoby zagrożone ryzykiem ubóstwa i/lub wykluczenia społecznego, w wieku 15-64 lat (zgodnie  z definicją określoną w horyzontalnych, krajowych wytycznych ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego dotyczących realizacji CT 9, stworzoną na podstawie Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu), w tym osoby bezrobotne, które zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajdą się w trzeciej grupie osób (tzw. oddalonych od rynku pracy);
2) otoczenie osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym (w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla wsparcia osób zagrożonych ryzykiem ubóstwa i /lub wykluczenia społecznego objętych wsparciem).
V. Proponowany zakres zadań Partnerów:
1. Udziału w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie projektu.
2. Współuczestnictwa w procesie zarządzania projektem.
3. Realizacja działań kwalifikowanych w ramach współpracy, określonych w umowie partnerskiej.
4. Wsparcia w zakresie prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych podejmowanych
w projekcie.
5. Pomoc w naborze i rekrutacji uczestników projektu.
6. Realizacja  działań w ramach  aktywizacji społeczno-zawodowej  uczestników projektu.
VI. Umowa o partnerstwie
Zgodnie z art. 33 ustawy pomiędzy wnioskodawcą a partnerem zawarta zostanie pisemna umowa o partnerstwie lub porozumienie, określająca w szczególności:
a) przedmiot porozumienia albo umowy,
b) prawa i obowiązki stron,
c) zakres i formę udziału poszczególnych partnerów w projekcie,
d) partnera wiodącego uprawnionego do reprezentowania pozostałych partnerów projektu,
e) sposób przekazywania dofinansowania na pokrycie kosztów ponoszonych przez poszczególnych partnerów projektu, umożliwiający określenie kwoty dofinansowania udzielonego każdemu z partnerów,
f) sposób postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązywania się stron z porozumienia lub umowy,
g) sposób egzekwowania przez beneficjenta od partnerów projektu skutków wynikających z zastosowania reguły proporcjonalności z powodu nieosiągnięcia założeń projektu z winy partnera,
h) w przypadku wystąpienia w projekcie pomocy publicznej/pomocy de minimis - obowiązki lidera i partnerów w tym zakresie.
VII. Wymagania wobec Partnerów:
1. Kryteria formalne udziału partnera reprezentującego  podmioty niepubliczne pomocy i integracji lub rynku pracy oceniane według formuły
„spełnia / nie spełnia”
a) posiada siedzibę lub oddział na terenie miasta Ełku,
b) posiada status organizacji pozarządowej,
c) prowadzi działalność statutową w zakresie zgodnym z celami partnerstwa,
d) posiada co najmniej 12 miesięczne  doświadczenie w prowadzeniu działalności w obszarze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub pracy,
na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego,
e) posiada co najmniej 12 miesięczne doświadczenie w samodzielnej realizacji projektów finansowanych, w tym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
f) posiada doświadczenie w realizacji projektów  partnerskich,
g) dysponuje zasobami finansowymi gwarantującymi płynność finansową projektu,
h) dysponuje zasobami kadrowymi i techniczno-organizacyjnymi niezbędnymi do realizacji projektu,
i) wyrazi zgodę na współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ełku jako Liderem projektu, w trakcie realizacji projektu oraz
po jego wdrożeniu, a także wyrazi chęć zawarcia umowy partnerskiej na realizację projektu partnerskiego,
j) nie podlega wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków UE na podstawie odrębnych przepisów.
1.1.  Wykaz dokumentów wymaganych na potwierdzenie spełniania powyższych warunków:
a) aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, innego właściwego rejestru lub inny dokument potwierdzający adres siedziby bądź oddziału
jednostki,  formę prawną prowadzonej działalności wraz z danymi osoby upoważnionej do podejmowania decyzji wiążących w imieniu oferenta lub
wydruk z (z okresu nie dłuższego niż 3 miesiące przed dniem złożenia oferty),
b) sprawozdanie merytoryczne i finansowe za ostatni rok w rozumieniu ostatniego roku budżetowego albo minionego okresu w przypadku krótszej
działalności,
c) statut lub inny dokument potwierdzający rodzaj działalności prowadzonej przez składającego ofertę,
d) oświadczenie o posiadaniu co najmniej 12 miesięcznego doświadczenia w realizacji projektów finansowanych, w tym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) wraz z informacją nt. tytułów projektów, nazwą priorytetów, działania/ poddziałania w ramach jakich był realizowany oraz okresów ich realizacji,
e) oświadczenie o posiadaniu co najmniej 12 miesięcznego  doświadczenia w prowadzeniu działalności w obszarze pomocy  i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub pracy, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego,
f) oświadczenie o posiadaniu doświadczenia w realizacji projektów partnerskich wraz z informacją nt. tytułów projektów i ich krótką  charakterystyką,
g) oświadczenie o posiadaniu dobrej kondycji finansowej oraz o niepozostawaniu w stanie likwidacji,
h) oświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami na rzecz podmiotów publiczno -prawnych, ani wobec innych podmiotów,
i) oświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne,
j) krótka charakterystyka podmiotu wraz z podaniem obszaru działania, zasobów kadrowych, możliwości techniczno – organizacyjnych,
k) oświadczenie o wyrażeniu zgody na współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ełku  jako Liderem projektu, w trakcie realizacji projektu oraz po jego wdrożeniu, a także o wyrażeniu chęci zawarcia umowy partnerskiej na realizację projektu partnerskiego.
2. Kryteria formalne udziału Partnera przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwo społeczne pracy oceniane według formuły „spełnia / nie spełnia”
a) posiada siedzibę lub oddział na terenie miasta Ełku,
b) dysponuje zasobami finansowymi gwarantującymi płynność finansową projektu,
c) dysponuje zasobami kadrowymi i techniczno-organizacyjnymi niezbędnymi do realizacji projektu,
d) wyrazi zgodę na współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ełku jako Liderem projektu, w trakcie realizacji projektu oraz po jego wdrożeniu, a także wyrazi chęć zawarcia umowy partnerskiej na realizację projektu partnerskiego,
e) nie podlega wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków UE na podstawie odrębnych przepisów.
2. 1. Wykaz dokumentów wymaganych na potwierdzenie spełniania powyższych warunków:
a) potwierdzenie wpisu do CEIDG,
b) oświadczenie o posiadaniu dobrej kondycji finansowej oraz o niepozostawaniu w stanie likwidacji,
c) oświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami na rzecz podmiotów publiczno -prawnych, ani wobec innych podmiotów,
d) oświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne,
e) krótka charakterystyka podmiotu wraz z podaniem obszaru działania, zasobów kadrowych, możliwości techniczno – organizacyjnych,
f) oświadczenie o wyrażeniu zgody na współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej
w Ełku  jako Liderem projektu, w trakcie realizacji projektu oraz po jego wdrożeniu, a także o wyrażeniu chęci zawarcia umowy partnerskiej na realizację projektu partnerskiego.
VIII. Kryteria merytoryczne oceny Partnerów.
1. Przy wyborze Partnera Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku będzie się kierował następującymi kryteriami oceny ofert:
a) zgodność działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa,
b) oferowany wkład potencjalnego partnera w realizację celu partnerstwa,
c) proponowany zakres współpracy z beneficjentem w trakcie przygotowywania projektu,
d) prowadzenie działalności w obszarze pomocy i integracji społecznej - dotyczy Partnera reprezentującego  podmioty niepubliczne pomocy i integracji lub rynku pracy.
IX. Sposób przygotowania oferty.
1. Oferta powinna zostać złożona na Formularzu oferty stanowiącym załącznik nr 1
do niniejszego ogłoszenia o naborze Partnera.
2. Do oferty należy załączyć oświadczenia i dokumenty wymienione w pkt VII.
3. Do oferty należy załączyć również pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli (w przypadku, gdy umowę będą podpisywały osoby inne niż uprawnione do reprezentacji zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym lub innym rejestrem).
4. Dokumenty, o których mowa powyżej należy złożyć w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem poprzez opatrzenie ich pieczęcią podmiotu, aktualną datą oraz własnoręcznym czytelnym podpisem bądź nieczytelnym podpisem wraz z pieczątką osoby upoważnionej.
5. Ofertę należy złożyć w zapieczętowanym lub w inny trwały sposób zabezpieczonym opakowaniu (np. kopercie) uniemożliwiającym odczytanie zawartości bez uszkodzenia tego opakowania. Opakowanie powinno być opisane według poniższego wzoru:
X. Miejsce, termin składania i otwarcia ofert.
Oferty można składać kurierem, pocztą lub osobiście:
- w terminie od 31.12.2015 r. do 22.01.2016 r. do godziny 14.00
- w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, ul. J. Piłsudskiego 8, (sekretariat)
Liczy się data wpływu oferty do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku.
Otwarcie ofert nastąpi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku, ul. J. Piłsudskiego 8, sekretariacie w dniu 22.01.2016 r. o godz. 14.15
XI. Procedura wyboru Partnera
1. Procedurę wyboru Partnerów przeprowadzi specjalnie w tym celu powołana Komisja ds. wyboru Partnera, składająca się z pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku.
2. Rozpatrywane będą wyłącznie oferty złożone w terminie wskazanym w ogłoszeniu o naborze Partnerów. Oferty złożone po tym terminie zostaną odesłane składającemu ofertę.
3. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku  dokona oceny formalnej spełniania wymagań przez potencjalnych Partnerów wymienionych w punkcie
VII (dla podmiotów z sektora organizacji pozarządowych). Ocena spełnienia wymagań przeprowadzona będzie według formuły „spełnia / nie spełnia”.
4. W przypadków w Formularzu oferty, braku wymaganych oświadczeń lub dokumentów, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku wzywa do jednorazowego  ich uzupełnienia w terminie 1 dnia roboczego od dnia otrzymania wezwania do uzupełnienia. Po bezskutecznym upływie w/w terminu oferta zostaje odrzucona.
5. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku  przeprowadzi ocenę kryteriów merytorycznych ofert poprawnych pod względem formalnym według kryteriów merytorycznych.
6. Z dwoma podmiotami, które spełnią wymagane kryteria formalne i merytoryczne udziału w projekcie oraz uzyska najwięcej punktów, przeprowadzone zostaną negocjacje w celu wyboru Partnera.
7. Z wyłonionymi podmiotami zostanie zawarta umowa partnerska.
XII. Procedura odwoławcza.
1. Podmiotom biorącym udział w naborze przysługuje prawo do odwołania od decyzji wskazującej wybranego Partnera w terminie 3 dni od dnia opublikowania informacji o wyborze Partnera w Biuletynie Informacji Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku. Po upływie tego terminu nie będą rozpatrywane złożone odwołania.
2. Odwołanie należy złożyć w zamkniętej kopercie, na adres:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku
ul. J. Piłsudskiego 8
19-300 Ełk z dopiskiem „odwołanie od decyzji dotyczącej wyboru Partnera”.
3. Odwołanie zostanie rozpatrzone w terminie 3 dni  od dnia jego otrzymania.
4. Odwołanie o decyzji dotyczącej wyboru Partnera rozpatrzone zostanie przez specjalnie do tego celu powołaną Komisję ds. odwołań, zapewniając jednocześnie, że w jej skład nie będą wchodzić osoby, które uczestniczyły w ocenie przesłanych w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze ofert.
5. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia odwołania przeprowadzone zostaną ponowne negocjacje z udziałem zainteresowanego podmiotu i podmiotu pierwotnie wybranego.
6. Po zakończeniu negocjacji opublikowana zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku  ostateczna decyzja wskazująca wybranego Partnera.
XIII. Postanowienia końcowe.
1. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku  zastrzega sobie prawo do negocjowania warunków umowy partnerskiej i zakresu zadań Partnera.
2. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku  zastrzega sobie prawo do unieważnienia naboru bez podawania przyczyny.
3. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku  zastrzega sobie prawo do rozwiązania partnerstwa w przypadku nieotrzymania dofinansowania projektów
składanych w ramach konkursu nr nr RPWM 11.01.01-12.00-28-001/15 ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
w Olsztynie.
4. W sprawach nieuregulowanych znajdują zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
5. Informacja o stronach umowy partnerskiej oraz o zakresie zadań Partnerów podana zostanie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji
Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku.

_______________________________________________________________________________________________

 

Projekt "Ełcki system wsparcia osób dotkniętych przemocą w rodzinie"

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku realizuje projekt pt. „Ełcki system wsparcia osób dotkniętych przemocą w rodzinie” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” Edycja 2015.
W ramach projektu przewidziany jest remont i adaptacja pomieszczeń Ośrodka Pomocy  m.in. sali i pomieszczeń na potrzeby indywidualnych konsultacji, spotkań grup roboczych oraz Zespołu Interdyscyplinarnego.Realizacja przedsięwzięcia  ma na celu przyczynić się realnie do  wzrostu poczucia bezpieczeństwa oraz ograniczania zjawisk przemocy w rodzinie, a tym samym zwiększyć zaufanie do instytucji publicznych. Natomiast nawiązana współpraca pomiędzy jednostkami i podmiotami pozwoli zwiększyć efektywność i skuteczność  podejmowanych działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Planowany termin zakończenia projektu to 31.12.2015 r.

_______________________________________________________________________________________________

 

Prezydent Miasta Ełku ogłosił pierwsze otwarte konkursy ofert na realizację zadań samorządu miasta Ełku w roku 2016. Samorząd miasta Ełku co roku zleca organizacjom pozarządowym i pozostałym uprawnionym podmiotom realizację zadań publicznych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

Prezydent Miasta Ełku ogłosił kolejny otwarty konkurs ofert na realizację zadania samorządu miasta Ełku w roku 2016, tym razem z zakresu ochrony i promocji zdrowia,pomocy społecznej oraz polityki społecznej.
Priorytetowe zadania to:

 • Zadania z zakresu ochrony i promocji zdrowia:

Programy i kampanie edukacyjno-informacyjno-promocyjne.
Organizacja akcji, konferencji, seminariów popularyzujących ochronę i promocję zdrowia.
Prowadzenie stałych form opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi.
Programy, zajęcia, turnusy, działania profilaktyczne, usprawniające i rehabilitacyjne dla osób chorych i niepełnosprawnych.
Poradnictwo specjalistyczne dla osób chorych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin.
Nabór ofert od 1 grudnia 2015 r. aż do wyczerpania środków budżetowych, nie później jednak niż do 31 października 2016 r.

 • Zadania z zakresu pomocy społecznej:

Prowadzenie noclegowni na terenie miasta Ełku.
Organizacja pomocy sąsiedzkiej.
Nabór ofert od 1 do 21 grudnia 2015 r.

 • Zadania z zakresu polityki społecznej:

Prowadzenie centrum wspierania sektora pozarządowego oraz aktywnych mieszkańców.
Prowadzenie programu regrantingowego.
Centrum wolontariatu.
Nabór ofert od 1 do 21 grudnia 2015 r.


Szczegółowe informacji udziela Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Ełku ul. Małeckich 3, pok. nr 10 (I p.), tel. 87 732 61 85, 86, 87; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej ( link poniżej):

http://bip.elk.warmia.mazury.pl/250/Dokumenty_konkursowe/

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 Ogłoszenie PS nr 1 Prezydenta Miasta Ełku z dnia 2.12.2015 r. o otwartym konkursie ofert na realizację priotytetowych zadań samorządu miasta Ełku w roku 2016 z zakresu profilaktyki uzależnień.

Prezydent Miasta Ełku ogłosił kolejny otwarty konkurs ofert na realizację zadania samorządu miasta Ełku w roku 2016, tym razem z zakresu profilaktyki uzależnień. Najbliższy termin składania ofert mija 31 grudnia 2015 r. Priorytetowe zadania z zakresu profilaktyki, na które został ogłoszony konkurs:

 • Profilaktyka uzależnień dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Nabór ofert od 2 grudnia 2015 r. aż do wyczerpania środków budżetowych, nie później jednak niż do 31 października 2016 r.

 • Profilaktyka uzależnień dla dzieci i młodzieży z elementami sportu, rekreacji i kultury fizycznej.

Nabór ofert od 2 grudnia 2015 r. aż do wyczerpania środków budżetowych, nie później jednak niż do 31 października 2016 r.

 • Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez wspieranie działalności centrum integracji społecznej.

Nabór ofert od 2 do 31 grudnia 2015 r.

 • Poradnictwo w zakresie zdrowia psychicznego.

Nabór ofert od 2 do 31 grudnia 2015 r.

 • Poradnictwo dla młodzieży w zakresie profilaktyki uzależnień.

Nabór ofert od 2 do 31 grudnia 2015 r.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu udziela Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 2 pok. nr 15, 19-300 Ełk, Justyna Pajko, tel. 87 732 62 66, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   oraz znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej( link ponizej):

http://bip.elk.warmia.mazury.pl/250/3666/Ogloszenie_PS_nr_1_Prezydenta_Miasta_Elku_z_dnia_2_grudnia_2015_roku_o_otwartym_konkursie_ofert_na_realizacje_priorytetowych_zadan_samorzadu_miasta_Elku_w_roku_2016_z_zakresu_profilaktyki_uzaleznien/

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


 Dzień Pracownika Socjalnego

 

     W Ełku tegoroczne uroczystości z okazji święta wszystkich pracowników socjalnych odbyły się 18 listopada 2015 r. w Ełckim Centrum Kultury. W wydarzeniu wzięli udział m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta Ełku. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podziękował wszystkim pracownikom socjalnym za codzienną pracę wykonywaną na rzecz potrzebujących ełczan oraz wkład w rozwiązywanie problemów społecznych. Dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych działających w zakresie pomocy społecznej na terenie Ełku otrzymali również listy gratulacyjne. Prezydent jednocześnie wyraził uznanie za ich dotychczasową pracę wymagającą m.in. osobistego zaangażowania, profesjonalizmu i wytrwałości.Jednym z punktów wydarzenia była prelekcja dr Marcina Radziłowicza, sekretarza miasta Ełku nt.: „25 lat instytucjonalnej pomocy społecznej w Ełku". Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Ewa Awramik.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Konferencja "Zdrowie jest najważniejsze.
Edukacja zdrowotna – jak skutecznie wprowadzić zmiany"

 

 

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski serdecznie zaprasza Pracowników medycznych na konferencję
"Zdrowie jest najważniejsze. Edukacja zdrowotna – jak skutecznie wprowadzić zmiany",
która odbędzie się 27 listopada 2015 r. o godz. 9.00 w Ełckim Centrum Kultury (Sala Zebra)

Plan konferencji

9.00-9.15 – Przywitanie gości i uczestników konferencji
9.15-10.15 – "Przemoc seksualna – jak rozpoznać i zapobiegać" - Pani mgr Bernadeta Jabłońska specjalista terapii psychoseksualnej, Ośrodek Konsultacyjno-Edukacyjny i Wsparcia Rodziny w Olsztynie.
10.15-11.15 – "Postawy, zachowania osób udzielających świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów po użyciu środków odurzających" Pani mgr Elżbieta Górecka Ośrodek Profilaktyki i Edukacji Lider w Morągu.
11.15-12.15 - "Jak postępować z osobą zakażoną/chorą HIV/AIDS" – Pan lek. med. Wojciech Zdanowski.
12.15-12.30 – Przerwa
12.30-13.30 – "Standardy postępowania anestezjologicznego" – Pani mgr Paweł Witt Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.
13.30-14.30 – "Pierwsza pomoc przedmedyczna" – Pani lek. med. Izabela Godlewska
14.30-15.30 – "Profilaktyka szansa na zdrowie" – Pan mgr Arur Guzewicz, Pani mgr Anna Ziółkowska

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Konferencja "Zdrowie jest najważniejsze.
Edukacja zdrowotna – jak skutecznie wprowadzić zmiany"

 

 

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski serdecznie zaprasza Mieszkańców Miasta i Powiatu Ełckiego na konferencję
"Zdrowie jest najważniejsze. Edukacja zdrowotna – jak skutecznie wprowadzić zmiany",
która odbędzie się 25 listopada 2015 r. o godz. 9.00 w Ełckim Centrum Kultury (Sala Zebra)

 

Plan konferencji

 

9.00-9.15 – Przywitanie gości i uczestników konferencji
9.15-10.15 – "HIV czy Ciebie to przypadkiem nie dotyczy?" - Pan mgr Wiesław Sokoluk – seksuolog
10.15-11.15 – "Oparzenia, rana – co robić?" Pani mgr pielęgniarstwa Ewa Doroszkiewicz
11.15-12.15 - "Przemoc seksualna wobec dzieci – jak rozpoznać i zapobiegać" – Pani mgr Bernadeta Jabłońska specjalista terapii psychoseksualnej.
12.15-12.30 – Przerwa
12.30-14.00 – "Profilaktyka szansa na zdrowie" – Pani mgr Kamila Marchlewska, Pani mgr Małgorzata Górska
14.00-15.00 – "Pierwsza pomoc przedmedyczna" – Pani lek. Med. Izabela Godlewska

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Pilotażowa ankieta monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta z udzielonych świadczeń  

 

 

      Badanie poziomu zadowolenia Pacjentów ze świadczeń opieki zdrowotnej w oparciu o wyniki anonimowej ankiety - to założenie programu monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta, który ruszył w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pierwszym etapem jest pilotażowe badanie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Ankieta skierowana jest wyłącznie do Pacjentów, a udział w niej jest dobrowolny. Zakłada się, że począwszy od 2016 r. ankieta będzie przeprowadzana cyklicznie. Analiza uzyskanych na podstawie ankiet informacji umożliwi opracowanie takich rozwiązań, które usprawnią organizację udzielania świadczeń. Wnioski mogą zostać - w miarę możliwości - przeformułowane na konkretne zalecenia usprawniające funkcjonowanie placówek medycznych.
      Pilotaż programu przewiduje przeprowadzenie ankiety skierowanej do Pacjentów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystali ze świadczeń POZ (z wyłączeniem nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej). W ramach pilotażu przez trzy tygodnie (od 5 listopada br.) anonimowa ankieta będzie udostępniona pacjentom w formie elektronicznej na stronie internetowej Funduszu, a także w formie papierowej w punktach obsługi pacjentów w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ oraz ich delegatur.
     Ankieta składa się z 22 pytań, a jej wypełnienie zajmuje ok. czterech minut. Formularz ankiety uwzględnia większość uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji z zainteresowanymi środowiskami. Projekt  przekazano do 63 organizacji i instytucji m.in.: uczelni medycznych, środowisk i organizacji skupiających Pacjentów, konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz pielęgniarstwa rodzinnego, a także organizacji skupiających lekarzy POZ.
Pilotaż ankiety monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta potrwa do końca listopada br.

http://ankiety.nfz.gov.pl/index.php/377824

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

KONFERENCJA PRZECIWDZIAŁAMY OTYŁOŚCI

 

fRCBL
Problem otyłości dotyczy niemal wszystkich krajów rozwiniętych i szybko rozwijających się i określana jest chorobą cywilizacyjną. Otyłość uważana jest za pandemię XXI wieku. Stanowi poważny problem naszego społeczeństwa, który dotyczy zarówno dzieci, jak i osób starszych. Leczenie otyłości jest procesem bardzo złożonym, a najskuteczniejszą metodą walki z nią jest przemyślana i efektywna profilaktyka, gdyż każdy wie, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Większość ludzi zapomina, że dobre samopoczucie i zdrowie zależy od codziennej diety. Niewłaściwy sposób odżywiania to główna przyczyna otyłości i nadwagi, która powoduje nagromadzenie w organizmie tkanki tłuszczowej. Dlatego też niezmiernie ważna jest wczesna i skuteczna profilaktyka, gdyż każdy wie, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Efektywna profilaktyka to przede wszystkim edukacja i promocja w zakresie zdrowego stylu życia. Nie zawsze jednak zdrowy styl życia wystarcza, aby skutecznie zapobiegać i leczyć otyłość. Czasami niezbędna jest interwencja w postaci operacyjnego leczenia. Mając na względzie dobro społeczeństwa oraz podnoszenie świadomości

w zakresie leczenia otyłości, także w środowisku lekarskim,  w dnia 16 – 17 października 2015 r., Fundacja Rozwoju Chirurgii Laparoskopowej i Bariatrycznej przy wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Ełku, zorganizowała spotkanie, które odbyło się w ramach projektu: „Konferencja przeciwdziałamy otyłości”. Podczas tego wydarzenia przedstawione zostały światowe wyniki leczenia w chirurgii bariatycznej oraz nowe procedury operacyjne. Spotkanie to było doskonałym pretekstem do podnoszenia świadomości w kwestii tego, iż operacyjne leczenie otyłości jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem leczenia osób otyłych. Operacja bariatryczna statystycznie przedłuża życie pacjenta o co najmniej 10 lat. Zmniejsz to ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej o ok. 40 razy. Współistniejące z otyłością nadciśnienie w 70%. mija po operacji. Z kolei u 80% chorych chirurgiczne leczenie otyłości stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów terapii cukrzycy typu 2. Sama operacja jednak nie rozwiązuje całkowicie problemu. Niezmiernie istotna jest tutaj  zmiana nawyków żywieniowych, zgodna z zasadami zdrowego stylu życia, a także dbałość o  aktywność fizyczną. Wciąż niska świadomość zagrożenia chorobami będącymi wynikiem nadwagi oraz otyłości zobowiązuje do prowadzenia permanentnej profilaktyki, dotyczącej badań w tym zakresie oraz edukacji zdrowotnej.

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Profilaktyczne badania profilaktyczne dla dzieci w wieku
od 9 miesięcy do 6 lat

 

plakat mc ronalda 2015
Bezpłatne badania profilaktyczne ultrasonograficzne dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Już po raz drugi w naszym mieście realizowane będą profilaktyczne badania ultrasonograficzne dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Aby wziąć udział w badaniu USG należy zapisać dziecko. Zapisy będą przyjmowane telefonicznie pod numer tel. 87-732-62-66 i 87-732-62-28
w dniach:
16 października (piątek) w godz. 15.30 – 18.00
17 października (sobota) w godz. 9.00 – 13.00
O zakwalifikowaniu dziecka do badania decydować będzie kolejność zgłoszeń.Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona. Badania prowadzone będą przy współpracy Urzędu Miasta Ełku z Fundacją Ronalda McDonalda. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na swoją godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy – radiologów. Lekarze będą przyjmować w ambulansie Fundacji, który w dniach 27-28 października 2015 r. stanie przed Urzędem Miasta Ełku. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni – rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

 

_______________________________________________________________________________________________

 

 

„OTWÓRZ OCZY!! Osoba bezdomna to też człowiek”

 

AKCJA „OTWÓRZ OCZY!! OSOBA BEZDOMNA TO TEŻ CZŁOWIEK” odbędzie się w najbliższą sobotę  10 października 2015 r. od godz. 10.00 w Parku Solidarności w centrum miasta Ełku. Akcja organizowana jest przez pracowników socjalnych MOPS – u we współpracy z MONAR-MARKOT w Ełku w ramach Międzynarodowego Dnia Wali z Ubóstwem.W najbliższą sobotę będzie wydawana gorąca zupa osobom najbardziej potrzebującym, ubogim i bezdomnym, będzie również zorganizowany punkt informacyjny, gdzie będzie można uzyskać informacje od pracowników socjalnych. Patronat nad wydarzeniem objął  Prezydent Miasta Ełku  Tomasz Andrukiewicz

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

„Aktywnie przez życie – OTYŁOŚCI STOP”


Fundacja Rozwoju Chirurgii Bariatrycznej i Laparoskopowej realizuje projekt „AKTYWNIE PRZEZ ŻYCIE – OTYŁOŚCI STOP”. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z chorobami powstającymi na skutek otyłości. W ramach kampanii informacyjno-promocyjnej przeprowadzane są indywidualne konsultacje dla osób, które potrzebują pomocy specjalistów. Osoby z nadwagą czują się gorsze, często popadają w depresję izolując się od otoczenia w jakim żyją i funkcjonują. Otyłość ogranicza ich codzienne aktywności, bywa, że nawet utrudnia znalezienie pracy, a w konsekwencji pogarsza jakość życia, powoduje depresję. Nasze działania m.in. poprzez wsparcie psychologa, lekarza dietetyka i lekarza chirurga są niezbędnym elementem walki z otyłością. Poprzez podjęte działania profilaktyczne udzielana niezbędna pomoc i wsparcie dla osób z problemami otyłości.
Zadanie „AKTYWNIE PRZEZ ŻYCIE - OTYŁOŚCI STOP” jest realizowane w okresie w okresie od 1.04.2015 r. - 31.12.2015 r. i jest współfinansowane z budżetu Miasta Ełku.

_______________________________________________________________________________________________

 

Szczepienia przeciw grypie dla ełckich seniorów

 

Plakat GRYPA

 

Rusza „Program szczepień profilaktycznych przeciw grypie osób urodzonych do 31 grudnia 1949 roku prowadzonych na terenie Miasta Ełku w roku 2015". Zapisy oraz szczepienia realizowane będą od 1 września 2015 r. w gabinetach szczepiennych lekarzy rodzinnych z terenu miasta Ełku. Akcja skierowana jest do ełczan zameldowanych na terenie Miasta Ełku, którzy w 2015 r. ukończyli lub do końca br. ukończą co najmniej 66 rok życia.W tym roku środki finansowe przewidziane na realizację programu pozwolą na zakup ok. 1 400 szt. szczepionek, jednak w zależności od zapotrzebowania i zainteresowania pacjentów tą formą profilaktyki przeciw grypie, liczba szczepionek może się zwiększyć.Środki finansowe na realizację programu szczepień profilaktycznych przeciw grupie wynoszą 45 000 zł i pochodzą z budżetu „Pro - Medica" w Ełku Sp. z.o.o.Szczepienia profilaktyczne przeciwko grypie zmniejszają zachorowalność i tym samym ograniczają niebezpieczne skutki następstw grypy. Ważne aby ze szczepień skorzystać przed okresem jesienno-zimowy który jest traktowany przez specjalistów jako czas największej zachorowalności na grypę.

 

 

 

Więcej informacji udziela :
Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel. (87) 732 62 65

 

_______________________________________________________________________________________________

Rusza Centrum Aktywności Międzypokoleniowejplakat ok
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Resortowego Programu Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.Inicjatywa Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” z siedzibą w Ełku i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, ma na celu pobudzenie aktywności osób starszych, przełamanie monotonii dnia codziennego, izolacji, a także pobudzenie aktywności osób młodych. Projekt to działania aktywizacyjne i animacyjne w różnych sferach społecznej, obywatelskiej, kulturalnej, rekreacyjnej i fizycznej, wykraczające poza codzienną aktywność. Warsztaty i zajęcia pozwolą na rozwój według własnych zainteresowań, preferencji
i indywidualnych potrzeb. Wymiana doświadczeń osób w różnym wieku, nawiązanie dialogu i współpracy będzie inspiracją do nowych działań.Projekt będzie służył wzmocnieniu integracji wewnątrz i międzypokoleniowej.


Szczegółowe informacje  można uzyskać pracowników socjalnych MOPS w Ełku lub pod numerem telefonu 87 732 67 18

Zapraszamy do udziału

_______________________________________________________________________________________________

 

Bezpłatne szczepienia przeciw Pneumokokom

pnemokoki 2015


Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby. Najczęściej wywołują one zapalenia górnych dróg oddechowych. Mogą także wywoływać ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne.

W trosce o zdrowie małych Ełczan Prezydent Miasta Ełku i „Pro - Medica” w Ełku Sp.z.o.o. zapraszają dzieci urodzone w 2012 r. na bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom.
Szczepienia realizowane będą od dnia 3 sierpnia 2015 r. aż do wyczerpania szczepionek w gabinetach poradni lekarzy rodzinnych na terenie Ełku. Szacuje się, iż w tym roku zaczepionych zostanie 166 dzieci z terenu naszego miasta. Liczba szczepionek ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Konkurs Polska Pięknieje - 7 cudów funduszy Unii Europejskiej

7cudów
Projekt Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej, zakwalifikował się do finału konkursu Polska Pięknieje - 7 cudów funduszy Unii Europejskiej w kategorii „rewitalizacja".
Dzięki Waszym głosom możemy rozpowszechnić projekt pracy z dziećmi w środowisku otwartym ( podwórka, ulice) na terenie całego kraju a jednocześnie podnieść prestiż naszego miasta.
Zapraszam do głosowania na stronie:. https://polskapieknieje.gov.pl
Oddanie głosu następuje poprzez:

 • kliknięcie na pole „Głosuję" przy nazwie projektu,
 • przepisanie poprawnie wyniku działania z obrazka wygenerowanego przez system oraz wpisanie swojego adresu e-mail, a następnie zatwierdzenie poprzez kliknięcie na przycisk „Głosuję",
 • ostateczne potwierdzenie oddanego głosu poprzez kliknięcie na link wysłany pocztą elektroniczną na adres e-mail podany przez głosującego.


Regulamin konkursu: https://polskapieknieje.gov.pl/regulamin.html/m7

 

Głosowanie internautów trwa od 20 lipca do 4 sierpnia 2015r., do godz. 12.00.

 

_______________________________________________________________________________________________

 

„ŚCIANA MARZEŃ”

wizytówka ściana-1
Od czerwca 2015r. realizowany jest projekt „Ambasadorowie marzeń”, który polega na organizacji spotkań profilaktycznych o charakterze motywującym z młodzieżą w szkołach oraz podczas imprez o charakterze masowym tj. na eventach, festynach, koncertach itp. przy zaangażowaniu i aktywnym udziale młodych liderów - Ambasadorów Niemożliwego, podopiecznych streetworkerów. Zadanie realizowane będzie m.in. przy wykorzystaniu narzędzia jakim jest Ściana Marzeń.
Głównym celem projektu jest budowanie w dzieciach, młodzieży i dorosłych postawy zwycięzcy, która pokazuje, że bez względu na to kim się jest i skąd się pochodzi, można spełniać swoje marzenia, osiągnąć sukces w życiu i czerpać radość z pracy na rzecz drugiego człowieka.

 

Więcej informacji dostępnych jest pod linkiem: http://ps.miasto.elk.pl/index.php/component/k2/item/91-profilaktyka-uzale%C5%BCnie%C5%84

_______________________________________________________________________________________________

 

„Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej” znalazło się w gronie projektów, które zdobyły największe uznanie kapituły konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”.


warszawa 7.07.2015

 

W dniu 7 lipca 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie odbyło się spotkanie z kapitułą konkursu, na którą zaproszono przedstawicieli Urzędu Miasta Ełku jako Lidera projektu oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Alternatywa jako partnerna projektu. Spotkanie miało charakter prezentacji i obrony projektu, udowodnienia, że powinien się on znaleźć w trójce najlepszych w kategorii ‘Rewitalizacja’.
Wybór laureatów jest dwustopniowy. W pierwszym etapie Kapituła wybiera kandydatów do nominacji. Następnie przedstawiciele wybranych projektów  zostają zaproszeni do prezentacji projektów przed członkami Kapituły. Po prezentacjach projektów Kapituła ustala listę nominowanych, spośród których wybierani są laureaci. Kapituła podejmuje decyzje większością głosów. W przypadku równej liczby głosów o werdykcie decyduje. Przewodniczący Kapituły. Kapituła ma prawo nie przyznawać głównej nagrody w danej kategorii, może przyznać również maksymalnie trzy wyróżnienia specjalne.

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

VI Festiwal Juchy Soundsystem - "Zażywam Tylko Dźwięków"

 

 

25 Lipca po raz VI odbędzie się Festiwal Juchy Soundsystem - "Zażywam Tylko Dźwięków"...
ZAGRAJĄ:
Kapitan KaCeZet, Tallib, Grizzlee, Freakin Rudeboys & Dekalogika, Second Youth Sound spotyka Szprancyla, Ejtobangla, Pulse Generation, Sakin Ol, Kwas i Dj-Zel, Expertyz i inni.

 

Przed występem Gwiazd Debata łamiąca stereotypy i tematy Tabu związane z zażywaniem narkotyków oraz zakażeniem wirusem HIV. Pod patronatem prof. dr hab. n. med. Alicji Wiercińskiej-Drapało.
Tradycją naszego festiwalu jest to, że dzięki Wam możemy pomóc naszemu małemu koledze Tymkowi Szmurło.

 

Dodatkowo:
1. Pokaz dwóch teatrów profilaktycznych przygotowanych przez grupę Jama oraz dzieci i młodzież współpracujące z fundacją w ramach Streetworkingu w Olecku
2. Filmy animowane stworzone przez osoby osadzone w Areszcie Śledczym w Białymstoku
3. Profilaktyczne Wystawy fotograficzne ze zdjęć młodzieży z miejscowości Rogalik oraz Ełk
4. Mecz piłki nożnej z nagrodami - dla uczestników festiwalu
5. Spotkanie z podróżnikiem i fotografem Piotrem Malczewski opowiadanie i pokaz slajdów z wyprawy zimowej do stacji polarnej Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza na Spitsbergenie
6. Animacje dla dzieci

 

Festiwal od zawsze niesie za sobą idee obiektywnej zabawy bez narkotyków, w związku z tym będą mieli Państwo okazję uczestniczyć w debacie ze specjalistami z zakresu profilaktyki, zakażenie wirusem HIV oraz prawem związanym z naszą tematyką. Nasz Festiwal to przestrzeń do dyskusji nie do dyskryminacji...

Organizatorzy:
GRUPA SOUNDSYSTEM (młodzież współpracująca z fundacją Human Lex Instytut z Ełku we współpracy z młodzieżą z Olecka i Giżycka)

FUNDACJA HUMAN LEX INSTYTUT
MG FLISALAGNIR - Marek Guzewicz

WSPARCIE ORGANIZACYJNE:
Wolontariacki Ośrodek Wsparcia
Biblioteka-Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy B-CIiK


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015 ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiatu Ełk oraz Gminy Stare Juchy oraz Programu Działaj Lokalnie

Więcej informacji na stronie:

https://www.facebook.com/events/450778101745199/

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych


DSC 2477
W dniu 12 maja 2015 r. obchodziliśmy niezwykle ważne święto – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dzień ten należy do tych  szczególnych, gdyż przypada w rocznicę urodzin Florence Nightingale, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarskiej i prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Jego wyjątkowość pozwala  na wyrażenie uznania dla zaangażowania oraz trudu dla osób, które wykonują ten trudny i ofiarny zawód. Profesja pielęgniarki i położnej wymaga fachowej wiedzy oraz kompetencji. Traktowana nie tylko jako zawód, ale sztuka działania i dynamicznie rozwijająca się nauka, daje bardzo pozytywne prognozy na przyszłość. Należy zatem mieć na uwadze, iż nikt i nic nie jest w stanie zastąpić wiedzy medycznej oraz pomocy udzielanej pacjentom przez personel pielęgniarski. Pomocy, która okazywana jest w najbardziej intymnych  momentach ludzkiego życia: wzniosłych chwilach narodzin, po te przykre - związane ze śmiercią. Dlatego też służbę pielęgniarską słusznie uznaje się za jeden z najbardziej odpowiedzialnych profesji, która jako jedna z nielicznych dotyka istoty samego człowieczeństwa.Celem podkreślenia istoty oraz doniosłości roli pielęgniarek oraz położnych w systemie opieki zdrowotnej, w dniu 30 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w Ełckim Centrum Kultury odbyło się oficjalne spotkanie, którego gospodarzem był Prezydent Miasta Ełku – Pan Tomasz Andrukiewicz. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Grażyna Rogala – Pawelczyk – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Pan  Andrzej Bujnowski Prezes Zarządu „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o, Pan płk. lekarz Zbigniew Plak – Komendant 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Ełku , Pan Marcin Radziłowicz– sekretarza Miasta Ełku i Przewodniczący Rady Nadzorczej „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o., Pani Ewa Faliszewska- Pielęgniarka Naczelna „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o., Pani Elżbieta Araminowicz – Kierklo - Pielęgniarka Naczelna Szpitala Wojskowego z Przychodnią oraz wszystkie pielęgniarki i położne z „Pro-Medica” w Ełku, 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią, Przychodni rodzinnych z terenu naszego miasta,  Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej i Niebieskiego Parasola.Nie zabrakło także części artystycznej, która uświetniła istotę spotkania. Dla zebranych gości zaśpiewał słynny Ełczanin – Piotr Karpienia, który otrzymał gromkie brawa. Uroczyste spotkanie zakończone zostało pysznym poczęstunkiem, gdzie przy wspólnej kawie goście wymieniali doświadczenia oraz spostrzeżenia na temat profesji Pielęgniarek i Położnych. Spotkanie dało możliwość otwartej rozmowy z Panią Grażyną Rogala – Pawelczyk – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie., która odpowiadała na pytania zaproszonych.Ponadto w Urzędzie Miasta Ełku odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli:  Prezydent Miasta Ełku – Pan Tomasz Andrukiewicz, Pani Grażyna Rogala – Pawelczyk – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Pan płk. lekarz Zbigniew Plak – Komendant 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Ełku, Pan  Andrzej Bujnowski Prezes Zarządu „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o, Pani Ewa Faliszewska- Pielęgniarka Naczelna „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o., Pani Elżbieta Araminowicz – Kierklo - Pielęgniarka Naczelna Szpitala Wojskowego z Przychodnią. Podczas spotkania ustalano kierunki działań w podejmowaniu inicjatyw tworzenia nowych perspektyw na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Ełku, a także całym regionie.

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Konferencja zamykająca projekt „Ełckie Centrum Aktywizacji i Streetworkingu”


DSC 0235a
W dniu 18 czerwca 2015r. w Ełckim Centrum Kultury odbyła się konferencja zamykająca projekt „Ełckie Centrum Aktywizacji i Streetworkingu“, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Celem konferencji było zaprezentowanie założeń i efektów realizacji projektu. Projekt miał na celu zaktywizowanie społeczno-zawodowe i podniesienie zdolności do podjęcia zatrudnienia przez 30 osób, mieszkańców Ełku, w wieku 15-30 lat, nieaktywnych zawodowo i bezrobotnych poprzez udział w projekcie w okresie od 01.01.2014 – 30.06.2015. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie „ALTERNATYWA“ w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ełku.


Program konferencji:

12.00 Rejestracja uczestników
12.10 Teatr profilaktyczny młodych liderów
13.00  Rozpoczęcie Konferencji- Powitanie gości
13.05  Wystąpienie Prezydenta Miasta Ełku
13.10  Wystąpienie Pani Anety Ruszczyk- Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku
13.15  „Prezentacja założeń i efektów projektu”- Wiktor Kurczak – Koordynator projektu
13.30  „Wykorzystanie metody streetworkingu w aktywizacji zawodowej” - Adrian Kowalski – Superwizor projektu, Prezes Fundacji „ULICA” Katowice
13.45  „Prezentacja mini projektów”- Streetworkerzy
14.15  „Koniec projektu, początkiem nowego”- Wiktor Kurczak – Prezes Stowarzyszenia „ALTERNATYWA” Adrian Kowalski – Prezes Fundacji „ULICA” Katowice
14.25  Przerwa kawowa

_______________________________________________________________________________________________

 

Pomóż Mateuszowi i innym i zostań potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych


plakat ostateczny -gimnazjum1a
„Pamiętaj, to Ty jesteś jedyną szansą na życie. Twoja mała pomoc, może być całym życiem!” – apeluje nastoletni Mateusz

Mateusz Boczkowski, uczeń Gimnazjum nr 1 w Ełku, jest znany z niespotykanej, jak na swój wiek, siły i wytrwałości. Jego ciężkie leczenie rozpoczęło się już 5 lat temu! Wówczas pokonał przerażającą chorobę – ostrą białaczkę szpikową. Cykle wyniszczających chemioterapii, radioterapii, a ostatecznie, długie poszukiwanie Dawcy niespokrewnionego, pozwoliły mu na chwilowy powrót do zdrowia. Niestety, 3 lata temu dla Mateusza, nie można było znaleźć idealnego Dawcy! Przeszczepienie ostatniej szansy, które otrzymał, dało mu zaledwie kilkanaście miesięcy beztroskiego życia, jako zdrowy nastolatek.
W kwietniu tego roku zdiagnozowano u niego zespół mielodysplastyczny – ciężką chorobę krwi. W rezultacie, której Mateusz będzie potrzebował nowego, bardziej dopasowanego Dawcy!
Teraz, leczenie polega jedynie na przeszczepieniu. Nie ma innej opcji!
Aby pomóc Mateuszowi oraz innym pacjentom dotkniętym rakiem krwi ełckie stowarzyszenie „Onkoludki” z Fundacją DKMS Polska zainicjowały akcję rejestracji potencjalnych Dawców.
Rak krwi może dotknąć każdego! Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Pomóż Mateuszowi i Innym!”, która trwać będzie w naszym mieście aż do 14 czerwca 2015 r. 


                                                                            

 

                                                Ramowy plan akcji:


- 03.06.15. godz.19:00, ECK - koncert charytatywny "Muzyka dziurawi niebo" zespołu "Pryma"  prowadzonego przez Ewę Awramik.Na koncercie  przewidziana jest zbiórka do puszek na leczenie i rehabilitację Mateusza.
- 10.06.15. godz.18:30, ECK - koncert charytatywny Piotra Karpieni i zespołu BOYS.
Cały dochód z koncertu (cegiełki, licytacje, zbiórka do puszek) przeznaczone będą na leczenie i rehabilitację Mateusza.
- 12.06.15. godz. 13:00 - 14:00 - przemarsz uczniów ełckich szkół i mieszkańców miasta ulicami Ełku spod Gimnazjum Nr 1, przez ulicę Małeckich, Armii Krajowej, Dąbrowskiego do Placu Miejskiego (przy galerii Brama Mazur)
- 14.06.15. godz.10:00 – 16.00, Plac Miejski (przy galerii Brama Mazur) Koncert Charytatywny  akcja dawców szpiku, pokazy sportowe, konkurencje strażackie, malowanie twarzy, malowanie portretów.
Przyjdź, zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL i zostań potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych.

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

"Ciuchcią przez Mazury"


30 maja  2015 roku odbędzie się wydarzenie związane z obchodami Dnia Dziecka, organizowane w ramach Ełckich Dni Rodziny.
Wydarzenie ma na celu rodzinne świętowanie Dnia Dziecka poprzez wspólną zabawę rodziców i dzieci.
W programie przewidziano m.in. zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, Skansenu Pszczelarskiego, wizytę w Pracowni Rzeźbiarskiej, przejazd kolejką wąskotorową, gry i konkursy przy ognisku w miejscowości Sypitki, co umożliwi uczestnikom pogłębienie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Z projektu będzie mogło skorzystać 18 rodzin korzystających z pomocy MOPS w Ełku, w tym 48 dzieci.Zaangażowani w realizację  zadania będą wolontariusze - pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku.
Realizator wydarzenia: Ełckie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Problemami Psychicznymi i Zagrożonych Marginalizacją „OSTOJA”
Partner wydarzenia: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku

Projekt  „CIUCHCIĄ PRZEZ MAZURY” jest współfinansowany z budżetu miasta Ełku.

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

"Ciśnienie na Życie"

Ciśnienie na życie logo
Pomiary ciśnienia, cholesterolu oraz wieku serca będą odbywać się w Ełku przy Placu Jana Pawła II, w specjalnie przystosowanym busie kampanii „Ciśnienie na Życie". Z bezpłatnych badań będzie można skorzystać 1 i 2 czerwca (poniedziałek, wtorek). Na wszystkich chętnych w godzinach 10:00 – 18:00 będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiarów i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.
Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie" już po raz trzeci wysyłają w Polskę mobilne centrum badań. W tym roku będzie można w nim nie tylko bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i poznać wiek swojego serca, ale również sprawdzić poziom cholesterolu. Wiek serca pomaga określić innowacyjna aplikacja, przygotowana specjalnie na potrzeby kampanii, która pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia.
Osoby, u których występują czynniki ryzyka powinny regularnie konsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Dlatego też na terenie całej Polski powstaną Centra Obniżania Wieku Serca, w których będzie można uzyskać porady na temat poprawy stylu życia oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie".
„Postawmy sprawę jasno i dokonajmy jednoznacznych wyborów. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że znacznie łatwiej, skuteczniej i bezpieczniej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć, zwłaszcza, jeżeli się rozwinie i może uczynić nas inwalidami skazanymi na pomoc osób drugich. Uczciwość lekarza i umiłowanie zawodu, każe mi o tym Państwu uprzejmie przypominać i przed niefrasobliwością przestrzegać i chronić, bowiem tętniak aorty, udar mózgu, czy zawał serca wskutek nieleczonego nadciśnienia tętniczego stawia nas i naszych bliskich przed bardzo wysoką życiową ścianą. Zapamiętaj, że „Ciśnienie na Życie" jest podarunkiem od nas dla Ciebie" – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie".
Kolejną nowością w tegorocznej odsłonie kampanii jest konkurs „Najmłodsze serce" – dodatkowa motywacja dla pacjentów do wprowadzenia prozdrowotnych zmian w życiu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać kupon dostępny w busie „Ciśnienia na Życie" uzupełniony pieczątkami od lekarza potwierdzającymi regularne wizyty kontrolne oraz odpowiedzieć na pytanie „W jaki sposób staram się obniżyć wiek mojego serca?". Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie" znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

"Piknik Charytatywny na rzecz Jakuba Bieńko"

 

W niedzielę 31 maja 2015 r. w godz. 12.00 - 20.00 w Parku Solidarności odbędzie się PIKNIK CHARYTATYWNY, organizowany w ramach Ełckich Dni Rodziny przez Wspólnotę Kościoła Baptystów w Ełku we współpracy z lokalnymi i regionalnymi instytucjami, organizacjami oraz ludźmi dobrej woli, przy wsparciu Urzędu Miasta Ełku.
Całkowity dochód z pikniku zostanie przeznaczony na zakup protez rąk dla Jakuba Bieńko. W październiku 2014 r. Kuba (23 lata) uległ wypadkowi w wyniku, którego lekarze musieli amputować obie ręce powyżej łokci. Początkowo stan Kuby był bardzo ciężki. Dziś rany po amputacjach są prawie zagojone i można już myśleć o rehabilitacji i protezach. Marzenie Kuby to powrót do normalnego i samodzielnego życia.
Program tego wydarzenia przewiduje wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, będą to m.in.: koncerty lokalnych artystów, sprzedaż domowych wypieków, bigosu i kiełbas z grilla, jak również gry i zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne oraz kiermasz rękodzieła i taniej książki. Zachęcamy mieszkańców Ełku i okolic do wzięcia udziału w pikniku, przyjścia całymi rodzinami, skorzystania z tego, co będzie się tam działo i wsparcia tej inicjatywy. Pomóżmy Kubie spełnić marzenie o powrocie do normalnego życia.

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

„Majówka Międzypokoleniowa”

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku serdecznie zaprasza na „Majówkę Międzypokoleniową” organizowaną w ramach Ełckich Dni Rodziny 27 maja 2015 r. w godz. 12:00-15:00.
Miejsce: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 8


                                                                            Program

 • Otwarcie wydarzenia  
 • Atrakcje dla dzieci i rodziców (zabawy ruchowe, wykonywanie prac plastycznych, gry i zabawy,malowanie twarzy)
 • Profilaktyka zdrowia (pomiar ciśnienia, pomiar cukru we krwi)
 • Pokaz udzielania pierwszej pomocy
 • Instruktaż z zakresu bezpieczeństwa
 • Punkt informacyjny  (udzielanie porad i konsultacji przez pracowników socjalnych, asystentów rodziny)

Występ zespołu muzycznego

Organizator:  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku
Współorganizatorzy: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Ełku, Straż Miejska, Szkoła Policealna „Medyk” w Ełku

 

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Porady i indywidualne konsultacje
pracownika socjalnego i asystenta rodziny


logotyp mops
W ramach Ełckich Dni Rodziny w dniach 19 i 26 maja,  2 i 9 czerwca 2015 r. w godz. 15:00-17:00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku   odbywają się dyżury pracownika socjalnego oraz asystenta rodziny.

W ramach konsultacji pracownik socjalny:

 • udziela informacji na temat uprawnień i obowiązków, w związku z trudna sytuacją życiową (w szczególności w sferze socjalnej);
 • przedstawienie konsekwencji poszczególnych działań, które mogą zostać podjęte w konkretnej sprawie;
 • informacja o instytucjach świadczących pomoc pozamaterialną i finansową oraz niezbędnych warunkach do jej uzyskania;
 • pomoc w przygotowaniu pism urzędowych.


W ramach konsultacji asystent rodziny:

 • udzielanie informacji o możliwości pomocy  rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności
 • prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego;
 • udzielanie informacji i pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi;
 • prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci.

  Porady udzielane są w formie spotkań osobistych i kontaktów telefonicznych pod nr tel. 87 732 64 46
  Dyżury odbywają się w budynku MOPS przy ul. Piłsudskiego 8  pok. Nr 1 (parter )

  Zapraszamy serdecznie

_______________________________________________________________________________________________

Piknik rodzinny - Senior w rodzinie

 

DSC 0232
W dniu 16 maja 2015 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, odbył się piknik rodzinny - „Senior w rodzinie”. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Ełku, Ełckie Centrum Kultury, Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku oraz Rada Senioralna przy Prezydencie Miasta Ełku. Program wydarzenia był międzypokoleniowy. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Dla najmłodszych uczestników pikniku przewidziano  malowanie twarzy, gry terenowe, warsztaty plastyczne – decoupage z udziałem rodziców, chusta klanza, trampolina oraz kula. Atrakcji nie zabrakło także dla nieco starszych oraz seniorów. Wspólne pieczenie kiełbasek, degustacja przepysznych ciast, kartaczy oraz udział w konkursach muzycznych stanowiły świetne dopełnienie rodzinnej atmosfery. W organizacji pikniku czynnie uczestniczyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1007 Ełk, którzy  w pełnym umundurowaniu czuwali nad właściwym przebiegiem działań technicznych. Ełccy streetworkerzy animowali dzieciom zabawy. Radosnego zgiełku, dziecięcego uśmiechu oraz głośnych rozmów dorosłych nie było końca.Nie zapomniano także o najważniejszych w tym dniu osobach – seniorach, którzy zachwycili publiczność mistrzowskim występem w spektaklu „Być kobietą” oraz śpiewem, który cieszył i uszy i serca słuchaczy. Celem zachęcenia do aktywności fizycznej i podkreślenia jej istoty w życiu seniora, przeprowadzono instruktaż nordic walking połączony z zajęciami aerobiku. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ełckie seniorki dzielnie i wytrwale walczyły o dobrą kondycję i jeszcze lepsze samopoczucie.Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom naszego wydarzenia bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.     

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Program profilaktyki chorób serca

IMG 3653
W dniu 12 maja 2015 r., w Urzędzie Miasta Ełku, w ramach programu profilaktyki chorób serca odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli pracownicy urzędu. Celem spotkania było podkreślenie istoty profilaktyki oraz przeciwdziałania chorobom serca, a także konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia. Uczestnicy wzięli udział

w niezmiernie ciekawym wykładzie, prowadzonym przez Ordynatora Pododdziału Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala „Pro – Medica” w Ełku Sp. z o.o. - Pana Mikołaja Cywoniuka oraz fizjoterapeutę Panią Agnieszkę Poghosyan. Wykład zakończony był otwartym panelem dyskusyjnym, w którym uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania specjalistom. W ramach realizowanego programu profilaktyki chorób serca istnieje możliwość nieodpłatnego zorganizowania spotkań edukacyjnych ze specjalistami ( lekarzami i pracownikami Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. ) w Państwa szkołach, firmach oraz innych podmiotach. W celu uzgodnienia szczegółów oraz podania terminu spotkania prosimy o kontakt: Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. lekarze: 87 621 96 29 pielęgniarki: 87 621 96 30 fizjoterpeuci: 87 620 95 74 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku 87-732-62-65e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Piknik rodzinny "Senior w rodzinie" 


SENIOR W RODZINIE

Urząd Miasta Ełku wraz z Ełckim Centrum Kultury, Radą Senioralną przy Prezydencie Miasta Ełku oraz Centrum Edukacji Ekologicznej zapraszają ełckie rodziny na piknik "Senior w rodzinie", który oficjalnie zainauguruje obchody Dni Rodziny w Ełku. Piknik odbędzie się w najbliższą sobotę 16 maja w godz. 14.00 – 17.30 w Centrum Edukacji Ekologicznej. W programie przewidziano m.in.: wspólne piknikowanie – z własnym koszykiem oraz kocem, spektakl „Być kobietą", pokaz ćwiczeń, instruktaż i marsz nordic walking, wspólne zabawy, animacje i konkursy oraz warsztaty śpiewu i decoupage.

 

 

 

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Ełckie Dni Rodziny

Eckie Dni Rodziny banner
Od 15 maja do 15 czerwca w Ełku obchodzone będą Dni Rodziny. W tym roku odbywać się będą pod hasłem „Rodzina drogowskazem życia". W Ełku przewidziano łącznie prawie 110 różnych wydarzeń skierowanych do rodzin, a organizowanych przez miejskie jednostki, ełckie parafie, szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Celem obchodów jest propagowanie wartości rodzinnych poprzez wydarzenia integracyjne, w formie pikników, festynów, zajęć sportowych, ognisk, spotkań tematycznych, dotyczących rodziny, a także wycieczek, w których udział brać mogą całe rodziny.

 

Szczegółowy program Ełckich Dni Rodziny 2015
 

_______________________________________________________________________________________________

 

 

 

Spotkania profilaktyczne w ramach programu profilaktyki chorób serca

logo kard2015

Serdecznie zachęcamy do zorganizowania w szkołach, firmach, organizacjach spotkań profilaktycznych w ramach programu profilaktyki chorób serca w mieście Ełku. Spotkanie jest kontuacją programu zapoczątkowanego podczas II Forum Kardiologicznego "Ełk - tu bije moje serce". Głównym celem spotkań będzie podkreślenie istoty profilaktyki, przeciwdziałania i zdrowego stylu życia w zapobieganiu chorobom serca. Zachęcamy do przydstapienia do programu i zorganizowania w Państwa miejscach pracy bezpłatnie spotkań edukacyjnych.
Szczegółowych informacji dotyczących spotkań oraz uzgodnienia terminu  można uzyskać pod numerami telefonu:
                Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej                                                                      Wydział Polityki Społecznej

               „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o.                                                                              Urzędu Miasta Ełku
               lekarze: 87 621 96 29                                                                                             87-732-62-65
               pielęgniarki: 87 621 96 30                                                                                       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
               fizjoterpeuci: 87 620 95 74  
               email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.    

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ełckie Dni Rodziny 2015

ZDJĘCIE1
W dniach od 15 maja do 10 czerwca 2015 r. w naszym mieście obchodzić będziemy Ełckie Dni Rodziny, które w tym roku odbywać się będą pod hasłem „Rodzina drogowskazem życia”. Serdecznie zapraszamy do włączenia się  stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, parafie , przedszkola, szkoły w obchody Ełckich Dni Rodziny poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych,sportowych,  rekreacyjnych bądź innych związanych z tematyką poświęconą rodzinie. W związku z powyższym Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku zwraca się z prośbą o przesłanie informacji o planowanych wydarzeniach zgodnie z załączą poniżej tabelką na adres Wydziału Polityki Społecznej ul. Piłsudskiego 2 pok nr 14. Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonów 87 732 62 65/66.

 

Tabelka Ełckie Dni Rodziny 2015

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

      Zapraszamy na spotkanie dotyczące wprowadzenia zmian
w „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ełku
na lata 2008 – 2018”

     Celem umożliwienia ełckim organizacjom pozarządowym,jednostkom i  instytucjom pozyskiwania środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, w zakresie polityki społecznej, podjęliśmy działania, zmierzające do dostosowania „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ełku na lata 2008 – 2018” do ww. programu.
      Serdecznie zapraszamy na spotkanie robocze, które odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. o godz. 14.30 w Urzędzie Miasta Ełku (sala konferencyjna). Podczas spotkania, uczestnicy będą mogli zgłosić swoje sugestie i potrzeby oraz zaproponować zmiany zapisów Strategii.Aby podnieść efektywność pracy podczas spotkania, uprzejmie prosimy o zapoznanie się ze „Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ełku na lata 2008 – 2018”                oraz Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Z przyczyn organizacyjnych prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa podczas spotkania do dnia 8 kwietnia 2015 r. tel. 87 732-62-65, 87 732-62-66         

 

Uchwała zmieniająca uchwałę Nr XXIX/290/08 Rady Miasta Ełku z dnia 25 listopada 2008 roku w sprawie przyjęcia "Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2008-2018" 

       
"Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2008-2018"
   

" Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020"                  

__________________________________________________________________________________________________________________________

Niebieski Urząd
2 kwietnia 2015 r. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu    logo impuls
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2  kwietnia z inicjatywy Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Kataru. Obchody te mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Są również okazją do globalnego zaangażowania i efektywnej międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują dostrzeżenie i zaspokojenie potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów, poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych oraz zachęcanie społeczeństwa do postawy tolerancji i akceptacji.

    Urząd Miasta Ełku oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „Impuls” chce zachęcić mieszkańców Ełku, by tego właśnie dnia zaakcentowali solidarność z tak poważnym problemem, jakim jest autyzm, poprzez ubranie się na niebiesko, przypięcie błękitnej wstążki lub zapalenie niebieskiego światełka.
Na niebiesko zostanie podświetlony m.in. budynek Urzędu Miasta w  Ełku.
    Główne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Ełku będą miały miejsce 15 kwietnia w Ełckim Centrum Kultury, gdzie odbędzie się Finisaż konkursu plastycznego przedszkolaków „Świat na niebiesko”. Organizatorami konkursu są Prezydent Miasta Ełku i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „IMPULS”.
    W akcję włączyła się również młodzież z I LO im.S. Żeromskiego, Zespołu Szkół nr 2 im. K. K.Baczyńskiego oraz Gimnazjum nr 4. Podczas gali 15 kwietnia nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu  „Świat na niebiesko” oraz nadanie tytułu Honorowego Ambasadora Stowarzyszenia osobom, które wspierają „IMPULS”

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

„Dla niej. Możemy więcej”


rak jajnika
Dnia 19 marca budynek Urzędu Miasta Ełku zostanie podświetlony na kolor turkusowy w ramach ogólnopolskiej kampanii Miesiąca Świadomości Raka Jajnika. Symbolem nowotworu jajnika jest turkusowa wstążeczka i właśnie na turkusowo rozbłyśnie kilkanaście miast w całym kraju. Podświetlone na turkusowo budynki Urzędu Miasta pomogą zwrócić uwagę Polek na objawy, metody diagnostyki i leczenia raka jajnika. Rak jajnika nie boli, daje jedynie niespecyficzne objawy, które kojarzone są raczej z układem trawiennym niż rozrodczym. Dlatego aż u 80 proc. chorych, raka jajnika wykrywa się w stadium zaawansowanym. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety po 50. roku życia, choć choroba dotyka również osoby młodsze. W ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jajnika, turkusowy lub niebieski kolor rozświetli marcowe noce w kilku największych miastach Polski. Akcja została zainaugurowana 3 marca poprzez podświetlenie na turkusowo katowickiego Spodka.
Organizatorami kampanii „Dla niej. Możemy więcej” są:
Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas,
Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia,
Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Realizację kampanii wspiera firma Roche Polska.

 

 ______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 


Zapraszamy na II Ełckie Forum Kardiologiczne „Ełk, tu bije moje serce....”

 

logo kard2015
                        18 marca o godz. 13.00 w Ełckim Centrum Kultury odbędzie się
                           II Ełckie Forum Kardiologiczne „Ełk, tu bije moje serce....”.


Zapraszamy mieszkańców Ełku na II Ełckie Forum Kardiologiczne „Ełk, tu bije moje serce....”,  którego organizatorami są Prezydent Miasta Ełku wraz z Pododdziałem Rehabilitacji Kardiologicznej „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. Podczas forum przedstawiony zostanie ramowy program wdrożenia profilaktyki chorób serca w mieście Ełku. Zakłada on przeprowadzenie bezpłatnych spotkań edukacyjnych wśród pracowników ełckich firm i instytucji oraz uczniów ełckich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Spotkania prowadzić będą lekarze oraz pracownicy Pododdziału Rehabilitacji Kardiologicznej „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o.
Forum ma na celu podkreślenie istoty profilaktyki, przeciwdziałania i zdrowego stylu życia w chorobach serca.

 


                Tematy i zagadnienia, które zostaną poruszone podczas II Ełckiego Forum Kardiologicznego „Ełk, tu bije moje serce....”:

Przyczyny i objawy zachorowań na serce:

-  Epidemiologia chorób sercowo-naczyniowych,
-  Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych,  
-  Świadomość społeczeństwa  dotycząca chorób serca.

Profilaktyka i zdrowy styl życia.

Program ramowy wdrożenia profilaktyki chorób serca w mieście Ełku:
- Omówienie i zachęcenie do spotkań profilaktycznych w ełckich jednostkach miejskich, firmach, instytucjach.

Krótkie ćwiczenia – nordic walking.
Catering ze zdrową żywnością.


 

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Ełckie Dni Rodziny 2015


ZDJĘCIE1
Tegoroczne Ełckie Obchody Dni Rodziny 2015 odbywać się będą pod hasłem „Rodzina drogowskazem życia”.
Ełckie Dni Rodziny, w tym roku rozpoczną się w Międzynarodowy Dzień Rodzin, który przypada 15 maja. Przez niemal miesiąc w naszym mieście odbędzie się szereg wydarzeń artystycznych, kulturalnych i sportowych przewidzianych dla całej rodziny. Jak co roku w organizację Dni Rodziny przyłączą się ełckie przedszkola, szkoły, instytucje oraz parafie i organizacje pozarządowe.

 

 

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Warsztaty edukacyjne dla nauczycieli w ramach ogólnopolskiej kampanii
„Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”.

 

       W marcu 2015r. Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku przy współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii rozpoczyna cykl warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli ełckich szkół podstawowych i gimnazjów. Ww. warsztaty odbywać się będą w ramach ogólnopolskiej kampanii „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”.
Kampania jest odpowiedzią na narastający problem stosunkowo nowej formy odurzania się. Opinie toksykologów, lekarzy, a także terapeutów uzależnień wskazują na zwiększającą się liczbę przypadków używania przez młodzież, dostępnych bez recepty leków, w celach pozamedycznych. Łatwy dostęp do informacji poprzez Internet może w krótkim czasie doprowadzić do nasilenia się skali problemu.
     Głównym celem programu jest nawiązanie przez nauczyciela-wychowawcę efektywnej współpracy, umożliwiającej zgodne działanie szkoły i domu oraz wzmocnienie ochrony uczniów w okresie dojrzewania przed zagrożeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych.
      Kampania prowadzona jest pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej w partnerstwie takich instytucji jak: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Kuratoria Oświaty, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Urzędy Marszałkowskie.
     Pierwszym etapem prowadzonej kampanii przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku było zorganizowanie Konferencji „Leki do leczenia, nie do brania” , która odbyła się 3 grudnia 2014r. w Hotelu "Rydzewski".
Celem konferencji było zwiększenie wiedzy na temat ryzyka używania leków dostępnych bez recepty przez dzieci i młodzież w celach pozamedycznych oraz przeciwdziałanie jego negatywnym skutkom. Konferencja skierowana była do podmiotów działających w obszarze polityki społecznej:  przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych, OPS, PCPR, Poradni Leczenia Uzależnień, pedagogów, farmaceutów, lekarzy pierwszego kontaktu, przedstawicieli policji, kuratorów sądowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, itp.
Konferencja była również okazją do wymiany doświadczeń, poglądów i opinii w przedmiotowym zakresie podmiotów działających w obszarze polityki społecznej. Prelegentami byli m.in. przedstawiciel Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz przedstawiciel Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Przedstawiciel Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii zaprezentował najciekawsze realizowane działania profilaktyczne mające na celu poprawę sytuacji dzieci, młodzieży i najnowsze trendy w pracy z trudną młodzieżą. Ponadto przedstawił założenia ogólnopolskiej kampanii „Przyjmuje leki czy bierze?  Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”.Natomiast przedstawiciel  Instytutu Psychiatrii i Neurologii omówił powody stosowania leków przez młodzież, źródła, z których biorą je nastolatki, rodzaje przyjmowanych leków, przedstawi wyniki przeprowadzonych badań dotyczące używania dostępnych leków bez recepty przez dzieci i młodzież w celach pozamedycznych.

 

_______________________________________________________________________________________________

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

KDR


Czym jest Karta Dużej Rodziny?


Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia
25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej, czy transportowej na terenie całego kraju.
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która na dzień złożenia wniosku utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci w wieku do 18 lub 25 lat (jeżeli dzieci kontynuują naukę) lub bez ograniczeń wiekowych (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności). Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania karty.Na jak długo przyznawana jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18 lub 25 roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio. Osobom niepełnosprawnym karta wydawana jest na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.Jak i gdzie należy się zgłosić po Kartę?

Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.
W urzędzie gminy będzie podana informacja o instytucjach, które zajmują się wydawaniem karty – tam należy złożyć wniosek. Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.Czy Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie?

Tak, Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie, każdej osobie zgłoszonej we wniosku.Jakie zniżki przysługują posiadaczom Karty?

Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne, działające na terenie Polski.Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej?

Ogólnopolska Karty Dużej Rodziny upoważnia do korzystania ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gminy.

 

Czy zniżki z tytułu posiadania ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny anulują zniżki, które przysługują z tytułu posiadania karty lokalnej?

Nie. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem zniżek, do których uprawnia lokalna Karta Dużej Rodziny. Karta jest również uzupełnieniem zniżek, które do tej pory przysługują rodzinom, np. w komunikacji krajowej, czy instytucjach kultury.Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki należy
w punkcie zakupu biletu wstępu okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać
z karty nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.
Co zrobić w przypadku zgubienia Karty?

Aby otrzymać duplikat karty należy się zgłosić do urzędu gminy. Duplikat karty wydawany jest za opłatą 1,34 zł.Jakie dokumenty niezbędne są do złożenia wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny?

Jeżeli jesteś mieszkańcem Ełku zameldowanym na terenie naszego Miasta, a Twoje dzieci są w wieku do 18 lub 25 roku życia musisz złożyć tylko wypełniony wniosek. Jeżeli Twoje dzieci ukończyły 18 rok życia do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki
i przewidywanym okresie jej zakończenia. Jeżeli mieszkasz na terenie Ełku, ale nie jesteś zameldowany , aby złożyć wniosek potrzebny będzie PESEL wszystkich osób, dla których wnioskujemy o Kartę i ich dane osobowe. Należy mieć ze sobą akty urodzenia dzieci i dowody osobiste rodziców. Dla dzieci powyżej 18 roku życia do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki i przewidywanym okresie jej zakończenia.
Komu przysługują uprawnienia wynikające z Karty Dużej Rodziny?

Uprawnienia wynikające z Karty przysługują osobom tworzącym związki nieformalne, o ile każda z nich jest rodzicem co najmniej trojga dzieci.
W przypadku, gdy któryś z partnerów nie jest rodzicem trojga dzieci, wówczas uprawnienia nie będą mu przysługiwały. Inaczej wygląda sytuacja małżonka rodzica . Małżonkowi rodzica, w przypadku, gdy rodzic ma troje dzieci przysługują uprawnienia, nawet jeżeli małżonek ten nie ma żadnego własnego dziecka. Jeżeli rodzic nie mieszka z dziećmi również ma prawo do korzystania z uprawnień. Uprawnienia przysługują także rozwodnikom. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy rodzic ten mieszka z dziećmi, czy też nie.WAŻNE!

 • Miejsce zameldowania nie ma znaczenia. Wnioski o kartę składa się w Gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.

 • Gdy członkowie rodziny wielodzietnej mają różne miejsca zamieszkania, wówczas każdy z nich składa wniosek w Gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

 • Rodzice, którym odebrano lub ograniczono władzę rodzicielską przez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej tracą uprawnienia wynikające
  z posiadania Karty, chyba że na utrzymaniu pozostaje 6 lub więcej dzieci, a Sąd umieścił w pieczy zastępczej troje z nich, wówczas zatrzymuje władzę rodzicielską w stosunku do pozostałych trojga dzieci. 

_______________________________________________________________________

 

 Telefon zaufania uzależnienia behawioralne

 

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił telefon zaufania 801-889-880, dedykowany osobom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskim.


logo tel. zaufania
Czym są uzależnienia behawioralne?

 

Są to wszystkie uzależnienia, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), czyli na przyklad uzaleznienie od hazardu, uzależnienie od Internetu lub komputera, seksoholizmu, pracoholizmu, uzależnienie od zakupów czy objadania się.

 

Do kogo skierowana jest oferta telefonu?

 

Do wszystkich osób, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi.
Dla osób bliskich osobom uzależnionym – rodziny, przyjaciół, znajomych.

 

Czy to telefon dla mnie?

 

 • Tak, jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko popadło w nadmierne zaabsorbowanie internetem i komputerem, a wirtualna rzeczywistość staje się dla niego ważniejsza niż realni znajomi i przyjaciele.Tak, jeśli granie doprowadziło Cię do kłopotów finansowych lub rodzinnych, zdarza Ci się grać do ostatniej złotówki lub pożyczać pieniądze na granie.
 • Tak, jeśli masz poczucie, że poszukiwanie doświadczeń seksualnych wymyka Ci się spod kontroli, podejmujesz zachowania ryzykowne dla zdrowia lub naruszające prawo. Jeśli seks przestał był przyjemnością a stał się wewnętrznym przymusem.
 • Tak, jeśli z powodu zaabsorbowania pracą zapominasz o ważnych uroczystościach rodzinnych i sprawach swoich dzieci. Jeśli poświęcasz pracy dużo więcej myśli, czasu i energii niż realizowaniu pasji, rozrywkom, sportowi i związkom z partnerem, dziećmi, rodziną.

 

Działalność telefonu zaufania obejmuje:

 • prowadzenie konsultacji telefonicznych dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich
 • rozwijanie i udostępnianie bazy informacji o lokalnie działających specjalistach i instytucjach prowadzących terapię uzależnień behawioralnych
 • prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat uzależnień behawioralnych
 • konsultacje telefoniczne prowadzą doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.

Nowy telefon zaufania 801-889-880 jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22.
Koszt połączenia to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora.

Projekt uruchomienia i prowadzenia telefonu zaufania świadczącego pomoc w zakresie uzależnień behawioralnych dofinansowywany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

REJESTRACJA ŻŁOBKA

Żłobek jest jedną z instytucjonalnych form opieki nad najmłodszymi dziećmi. Opieka
w Żłobku jest sprawowana nad dziećmi od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 rok życia,
którego celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Żłobek zapewnia dzieciom opiekę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych, a więc ma w nim być bezpiecznie i przytulnie. Dzięki temu dziecko może czuć się komfortowo, a odpowiednio przygotowana kadra pomoże mu się szybciej rozwijać - zdobywa nowe umiejętności społeczne, takie jak praca w grupie, nawiązywanie relacji z innymi dziećmi, ale także uczy się samodzielnej zabawy.

1.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi przez Internet

Wpis do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych następuje na podstawie art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Dokumentacja związana z wpisem, zmianą wpisu czy wykreśleniem przekazywana jest wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego:


 https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup?contrastVersion=0

 

2.    Ważne informacje dot. sposobu realizacji usługi w Urzędzie.

Po złożeniu wniosku o wpis do Rejestru Żłobków w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego należy go wydrukować i z kompletem dokumentów zgłosić się do Urzędu Miasta Ełku, Wydziału Polityki Społecznej przy ul. Piłsudskiego 2, pok. 15.

 

3.    Kto może złożyć wniosek ?

Według art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 Żłobki mogą tworzyć i prowadzić:

ü Jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne,

ü Osoby fizyczne,

ü Osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

 

4.    Co należy przygotować podczas wizyty w Urzędzie ?

W celu zarejestrowania Żłobka należy posiadać dokumenty tj.;

ü Wydrukowany i podpisany wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, który został złożony w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego,

ü Decyzję Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku o spełnieniu wymagań przeciwpożarowych,

ü Decyzję Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Ełku w sprawie spełnienia wymagań sanitarno-lokalowych,

ü W przypadku osoby fizycznej zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślne,

ü Oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony Żłobek,

ü Poświadczenie o uiszczeniu opłaty.

 

5.    Ile należy zapłacić za dokonanie wpisu do Rejestru Żłobków?

Opłata za wpis wynosi 250,00 zł.

Wpłat dokonywać należy na rachunek bankowy

Urząd Miasta Ełku

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4

19 -300 Ełk

Bank Polski SA 11 1020 4724 0000 3102 0038 8512

„Opłata za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych”

 

6.    Ile trwa rejestracja ?

Wydanie zaświadczenia o wpisie do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych następuje w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów.

 

7.    Ważne informacje.

 

Zakładając Żłobek należy:

ü Zarejestrować działalność gospodarczą,

ü Znaleźć lokal spełniający wymogi sanitarno-lokalowe oraz przeciwpożarowe / dostosować istniejący lokal do obowiązujących wymogów lub wybudować budynek dostosowany do tych wymogów oraz uzyskać potwierdzenie spełniania tych wymogów,

ü Znaleźć kadrę spełniającą wymogi wynikające z przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,

ü Zorganizować wyżywienie dla dzieci,

ü Opracować statut i regulamin organizacyjny Żłobka,

ü Uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

 

Wszelkie informacje są zapisane w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Zaproszenie do składania ofert na wybór Realizatora:

Programu polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypiedla osób od 65 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku.

Zapytanie ofertowe

 

Zgodnie z art. 48b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

I. Zamawiający:

Gmina Miasto Ełk, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4, 19 – 300 Ełk

II. Przedmiot oferty:

1. Przedmiotem oferty jest realizacja programu pn. „Program polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie dla osób od 65 do 75 roku życia zamieszkałych na terenie Miasta Ełku”.

III. Warunki realizacji Programu:

1. Program będzie przeznaczony dla mieszkańców Miasta Ełku

2. Termin realizacji: od dnia podpisania umowy do grudnia 2022 r.

3. Przez realizację Programu należy rozumieć:

- edukację na temat zachorowania na grypę, szczepień ochronnych i możliwych odczynów poszczepiennych, sposobie postępowania oraz miejscu gdzie można się zgłosić w razie ewentualnych działań niepożądanych,

- przeprowadzenie wywiadu i badania lekarskiego kwalifikującego do szczepienia,

- dokonanie rozeznania rynku w zakresie zakupu szczepionek,

- wykonanie szczepienia czterowalentną szczepionką przeciw grypie, zgodnie z obowiązującą procedurą i zaleceniami producenta szczepionki,

- zaszczepienie osób od 65 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku, zgłaszających się do podmiotu leczniczego,

- wypełnienie anonimowej ankiety satysfakcji przez osobę badaną,

- sporządzenie sprawozdania merytorycznego i zestawienia zbiorczego ankiet satysfakcji.

4. Liczba osób biorących udział w szczepieniach wyniesie ok. 1150.

5. Oferty mogą być składane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

6. Środki finansowe przeznaczone na realizację szczepień w 2022 r. pochodzą z budżetu Miasta Ełku i wynoszą 92 000 zł.

7. W trakcie realizacji usługi Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany terminu realizacji szczepień lub zwiększenie liczby pacjentów zaszczepionych, gdy wystąpią okoliczności, których nie można było przewidzieć na etapie podpisywania umowy.

8. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odwołania konkursu ofert oraz zmiany warunków konkursu ofert bez podania przyczyny.

IV. Oferta powinna zawierać:

Podanie ceny brutto za całość realizacji zaszczepienia ok. 1150 osób, uwzględniając wszelkie koszty realizacji usługi, w tym wykonanie badania, zaszczepienie 1 dawką szczepienia, utylizację odpadów.

IV. Miejsce i termin składania ofert:

- Oferty należy składać do dnia 21 września 2022 r. do godz. 15.30 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku, ul. Piłsudskiego 2, pok.16, I piętro.

- Oferty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę.

- Oferty należy składać w zamkniętej kopercie z dopiskiem:

Oferta na przeprowadzenie szczepień przeciwko grypie dla osób od 65 do 75 roku życia, zamieszkałych na terenie Miasta Ełku”.

V. Sposób oceny ofert:

 1. Kryterium wyboru – najniższa cena brutto za całość realizacji usługi.

 2. O wyborze najkorzystniejszej ofert zostaną poinformowani wszyscy uczestnicy konkursu. Następnie zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Od decyzji Urzędu Miasta w Ełku nie przysługuje odwołanie ani zażalenie.

VI. Osoba do kontaktu:

Marta Gienieczko, tel. 87 732 62 28, m.gienieczko@um.elk.pl